Krati pesas Vilsandil peeti eile sarikapidu (FOTOD) (4)

SARIKAPEOLISED: Saarevanem Neeme Rand (paremal), päästepaadijaama korrastanud ajakirjanik Indrek Rohtmets (vandeadvokaat Maria Mägi abikaasa), vallavanem Raimu Aardam, vilsandlane Viktor Vernik ja Saare Ereki ehitusjuht Mehis Kallas. Foto: Irina Mägi

SARIKAPEOLISED: Saarevanem Neeme Rand (paremal), päästepaadijaama korrastanud ajakirjanik Indrek Rohtmets (vandeadvokaat Maria Mägi abikaasa), vallavanem Raimu Aardam, vilsandlane Viktor Vernik ja Saare Ereki ehitusjuht Mehis Kallas. Foto: Irina Mägi

Eile ennelõunal võtsid ehitusmehed Vilsandi Krati pesalt pärja maha. Ametlikus keelepruugis tee-ehituse ja maastikuhoolduse tehnika hoiustamise abihoone ehitustööd olid jõudnud etappi, mis lubas sarikapidu pidada.

Mullu oktoobris nimetati Vilsandi aasta teoks Krati toomist saarele. Kratt on multifunktsionaalne hooldusmasin, millega niidetakse teeääri, tasandatakse teid ja tehakse hakkpuitu. Talvel saab Kratiga lumiseid teid lahti lükata.

Mercedese firmamärki kandva imemasina tõi saarele ettevõtja Väino Kaldoja. Kratiks ristis selle Jaan Tätte.

Peatselt saab Kratt endale 98-ruutmeetrise kena pesa, millel kõrgust 6,5 meetrit. Hoone mahutavus on 456 kuupmeetrit. Peale Krati paigutatakse katuse alla ka esmased päästevahendid. Nende tarvis ehitatakse spetsiaalne järelkäru, mis vajadusel Krati taha haagitakse.

Saaremaa päästepiirkonna juht Margus Lindmäe kiitis vilsandlaste ettevõtlikkust, öeldes, et see on igati tervitatav.

Pidulikul sündmusel osalesid eile peale ehitajate, projekteerijate ja ehituse järelevalve spetsialisti veel saareelanikud, vallavalitsuse ja päästeteenistuse esindajad.

Tallinnast ja teistest mandrimaa paikadest olid selleks päevaks kohale sõitnud ka suvevilsandlased. Kaks aastat tagasi päästepaadikuuri renoveerimise eest aasta merelise teo nimelise tunnustuse pälvinud vandeadvokaat Maria Mägi tundis heameelt, et saarele kerkib paadikuuriga sarnane ehitis, aga palju suurem.

Ehitise tellija on Kihelkonna vallavalitsus. Vallavanem Raimu Aardam toonitas oma kõnes, et tänu saarerahva aktiivsele tegutsemisele ja asjaajamisele on Vilsandi arengus niikaugele jõutud. Hoone rajamiseks saadi tuge väikesaarte programmist. 84,9 protsenti (74 500 eurot) on märkimisväärne summa. Valla osaks jäi seega 15,1% maksumusest.

Saarevanem Neeme Rand andis teada, et saare elanike arv on kahe inimese võrra kasvanud. Vilsandile on sisse kirjutatud 23 inimest. “Maikuus osales talgutel 75 inimest. Jaanitulelisi oli koguni 200 ringis ja muinastulede ajal viibis saarel 40 inimest,” märkis saarevanem.

Neeme Truumees Kuressaare Ehitusest lubas hoone novembri lõpuks valmis ehitada.

“Ehitada pole keeruline, keeruline on logistika – kuidas ehitusmaterjal saarele toimetada. Oleme sellega toime tulnud. Madala veeseisu ajal, kui Käkisilmast suurte masinatega läbi sai, vedasime põhilise osa vajaminevast materjalist traktoriga kohale,” mainis Truumees.

Alltöövõtja Saare Ereki ehitusjuht Mehis Kallas hindas koostöö nii ehitusfirmade kui ka teiste asjaosalistega heaks, öeldes, et ehitise tähtaegsel valmimisel ta mingisuguseid takistusi ei näe. Soolaleivapidu peetakse Vilsandil ilmselt novembri lõpus või jõulukuu hakul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 344 korda, sh täna 1)