Sõrves hukkuvad akendesse lendavad pöialpoisid (9)

Alanud lindude sügisrände käigus on Sõrve sääre tipus hukkunud juba vähemalt 16 pöialpoissi, kes on saanud surmavaid vigastusi, lennates peaga vastu hoonete aknaklaase.

“Siin käib pidevalt kops ja kops,” ütles Sõrves tegutsev linnuhuviline Mati Martinson, viidates lindude ja akna kokkupõrkest tekkivale helile. Eile avaldas Sõrve linnublogi fotod, millel olid jäädvustatud rittaseatuna 12 pühapäeval hukkunud väikest pöialpoissi.

Mati Martinsoni sõnul on viimasel kolmel päeval leitud Sääre paargu ja Sõrve külastuskeskuse simmanihoone akende alt 16 hukkunud pöialpoissi. Ilmselt on õnnetu lõpu leidnud linde tegelikult rohkem, sest mõned neist on rebased minema tassinud ja osa vigastada saanud lindudest on üritanud edasi lennata.

“Lind võib sealt esimese hooga isegi ära minna, aga seda ei tea keegi, kui kaua ta pärast sellist obadust veel elab,” ütles linnumees, kelle sõnul põhjustab aknaklaaside petlikkus just noorte lindude surma, nemad on alles metsast välja tulnud ega ole õigupoolest maju enne näinudki. “Noorte lindude kolju on nii pehme, et kui see saab ka pisikese mõlgi, ei ole sellest linnust enam lendajat,” tõdes Martinson.

Mati Martinsoni sõnul võiks omanik aknad lindude kaitseks kinni katta, sest varsti on tulemas tihaste ränne, keda on samuti akendesse lendamisel hukka saanud. Aknaklaasidesse sööstnud lindudega oli muret just üle-eelmisel aastal, kuid mullu läks väikeste laululindude ränne sobiliku taganttuule tõttu Sõrvest kõrgelt üle ja linnud ei jäänud Säärele toppama.

Martinson rääkis, et lisaks akendele on rändlindudele ohuks ka Sääre majaka uus tuli, mille vilkumine meelitab ligi öisel rändel olevaid linde. Eelmisel aastal sai vastu majakat lennates hukka kümme lindu, kuid sel sügisel on rästad ja lõokesed, kes öise rände ajal vastu majakat lendavad, veel tulemata. Lindude hukkumise kohta on Martinsoni sõnul tulnud teateid ka Lõmala külastuskeskusest, mille akendesse lennates on suvel hukkunud pääsukesi ja linavästrikke.

Mati Martinson ütles, et kõik Säärelt leitud 16 surnud pöialpoissi on ta sügavkülma hoiule pannud, nii saab neid hiljem jagada loodusmuuseumidele topiste tegemiseks. Sügavkülmas seisab ka varasematel aastatel hukkunud linde.

MTÜ Sõrve Külastuskeskus juhatuse liikme, hoonete omaniku Andro Roosilehe sõnul on väga kurb, et linnud end vastu aknaid või seinu surnuks lendavad. “Kui tulen Saaremaale, eks ma siis vaatan, mida teha saan,” ütles Roosileht.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 843 korda, sh täna 1)