Sõrves räägiti raketibaasidest

Sulev TruuväärtLaupäeval toimus Torgu vallas Sõrve turismitalus ajalookonverents “Raketibaasid Saaremaal”, mis oli osa Euroopa muinsuskaitsepäevade tähistamisest Eestis.

Sõjaajaloolane Juri Melkonov Riiast, kes on Maantee külas sündinud ja koolis käinud, keskendus oma ettekandes Irbeni väina kaitsele aastatel 1960–1990.

Raketiväelane Sulev Truuväärt (fotol) rääkis oma teenistusest Saaremaal. Selgitamaks, et Saaremaa ranna- ja õhukaitse oli osa suuremast tervikust, tutvustas Robert Treufeldt Pakri saarte ja Paldiski ümbruse sõjalist minevikku.

Juri Maltsevi ettekanne sisaldas aga ülevaadet I maailmasõja aegsete haudade otsingutest Saare maakonnas 2014. aastal. Pärast konverentsi tutvuti Maantee küla raketibaasi säilinud hoonetega.

Torgusse Moskvast kohale sõitnud Juri Kopljakov teenis Sõrves Maantee küla seniitraketiväe divisjonis aastatel 1984–1986.

Tema sõnul oli suurlinnast Säärele sattumine võrdne jõudmisega maailma lõppu. “Meid oli kolm leitnandihakatist, kui me Moskvast tulema hakkasime. Tallinnas öeldi ühele: sõidad sinna trammi lõpp-peatusse ja seal ongi sinu väeosa. Teisele anti bussipilet ja saadeti Rakverre.“

Kopljakovile öeldi aga, et oota õhtuni, siis sõidad „kusagil seal“ praamiga üle mere. Kingissepas (Kuressaares) vaadati teda komissariaadis kurva näoga ja soovitati sõita nii kaugele Sõrve, kui saab.

„Siis kästi kohalikelt küsida,” kirjeldas Kopljakov oma teekonda. Meelde on talle jäänud pidevad õppused. Väeosa oli peaaegu pidevas lahingvalmiduses. Kuid vahel sai ka mere äärde ujuma putkata.

Kopljakov kinnitas, et Maantee külas olid tõepoolest tuumalõhkepeaga raketid, kuid neis leiduv laeng oli imeväike. Tuumarelvi oli Nõukogude armeel Saare maakonnas ka Muhus Piiril ja Valjala vallas Kallemäel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 279 korda, sh täna 1)