Lääne-Saare vald toob kaasa suurema nimede muutumise (13)

EI OLE NÕUS: Kärdu külas elav Jaak Maasik arvab, et ei ühinemine ega ka nimemuutmine pole ikka päris õige asi.  Foto: Irina Mägi

EI OLE NÕUS: Kärdu külas elav Jaak Maasik arvab, et ei ühinemine ega ka nimemuutmine pole ikka päris õige asi. Foto: Irina Mägi

Kümne küla rahval tuleb enne Lääne-Saare valla sündi ära otsustada, millist nime nende küla edaspidi kandma hakkab. Mõni neist saab jätta senise nime, mõni peab nime muutma. Millistest küladest siis jutt käib?

Mõisaküla Lümanda ja Kaarma vallas, Kirikuküla Kärla ja Kaarma vallas, Kärdu küla Kaarma ja Lümanda vallas, Põlluküla Lümanda ja Kaarma vallas ning Kulli küla Lümanda ja Kärla vallas. Viis nime – kümme küla. Ühes tulevases omavalitsuses ei saa olla kahte (tegelikult viit) ühenimelist küla.

Kolme valla ühinemislepingus on punkt, et külanimede muutmisel tuleb arvestada kohalike arvamust. Saarte Hääl sõitis paar küla läbi, et küsida, mida inimesed oma koduküla võimalikust nimemuutusest arvavad.

Kaarma valla Kärdu küla on päevasel ajal üsna vaikne. Esimesena kõnetatud naisterahva huulilt kõlab võimaliku nimemuutmise uudise peale Kõigevägevama appi kutsumine. Sellele järgneb selgitus, et tema on tegelikult Tallinnast siin puhkusel ega tea asjast midagi.

Seevastu endine laevakapten Jaak Maasik leiab, et selle teema arutamiseks tuleks esmalt istet võtta. “See valdade ühinemine on üldse üks jama lugu,” ütleb Jaak Maasik sissejuhatuseks ja lisab, et ega keegi sellest midagi võida.

Mis küla nimest saab või saama peaks, seda Maasik arvata ei oska. Üks on selge, Kärdu küla tema arvates oma nimest loobuma ei peaks. “See on ju ajalooline nimi,” kinnitab ta ja räägib, kuidas legendi järgi oli juba suure katku ajal sinnakanti üks Kärdu-nimeline naine elama asunud ja nii see küla oma nime sai.

“Seda mina ei tunnistaks,” ütleb Maasik võimaliku pakkumise peale, et ehk sobiks Kaarma-Kärdu või mõni muu liitnimi. “See on tegelikult täitsa üks vägistamispoliitika,” on mees toimuva suhtes üsna resoluutne.

Kui Lümanda valla Kärdu külla jõuame, ei paista üheski talus kedagi kodus olevat. Lümanda valla Kihelkonna-poolses servas asub ka Kulli küla. Hiljuti taastatud tuulikuga leheveergudele jõudnud külas elav Juta Pae on seevastu suisa positiivsus ise. “Aga miks me ei võiks siis Lümanda-Kulli olla?” ütleb ta. “Las need teised olgu siis lihtsalt Kulli,” arvab ta Kärla valla Kulli küla kohta. Pae mainib, et Kärla vallas asuv Kulli küla on tegelikult vanemgi. Tema sõnul on seda nimeküsimust ka külavahel arutatud ja väga suurt vastuseisu liitnime võtmisele pole kuulda olnud.

Nii Kaarma, Kärla kui ka Lümanda vallas öeldi, et nimemuutmise arutelud külakoosolekutel alles tulevad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 617 korda, sh täna 1)