Saaremaa hundiarmee kaotas kaks noorsõdurit (15)

JÄID MAHA ESIMESEST LASUST: Esimese hundi tabas Martin Leedo umbes 30 meetri pealt, teise 80–100 m pealt. Foto: Irina Mägi

JÄID MAHA ESIMESEST LASUST: Esimese hundi tabas Martin Leedo umbes 30 meetri pealt, teise 80–100 m pealt. Foto: Irina Mägi

Lümanda jahiseltsi liige Martin Leedo lasi teisipäeval korraga kaks isast hundikutsikat, täites sellega poolteist nädalat tagasi jahihooaja väliselt eraldatud huntide küttimislimiidi.

“See oli erakordne juhus,” ütles Lümanda jahiseltsi liige Martin Leedo, kes laskis hundid RMK jahialal Paadla lahe ääres, kuhu ta oli läinud teisipäeva õhtupoolikul hirvepulli küttima.

Leedo sõnul passis ta parasjagu jahitornis, kui poole kaheksa paiku hüppas päikeseloojangul paksu udu seest niidetud rooalal asuvast puude saarestikust välja emahunt koos kuue kutsikaga. Kuna tuul oli soodne, siis hundid inimese lõhna ei tundnud ja tulid jooksuga jahitorni poole.

Martin Leedo sõnul pages emahunt, paar kutsikat järel, kohe pärast esimest püssipauku, kuid teine osa kutsikaid sattus segadusse ja jäi sündmuskoha lähedusse ringi tiirutama.

“Kaks kutsikat tuli hiljem veel tagasi ja neid oleks saanud ka lasta, aga lube ei olnud rohkem,” ütles Leedo, kes ühtlasi muretses, et väljaõpetamise käigus võivad hundid ka kariloomadele viga teha. “Mul on endal seal suhteliselt lähedal veisekari ja kui selline salk seal ringi laseb, siis lähevad veel vasikate kallale,” rääkis ta.

Võimalus hunti küttida ei lange osaks igale jahimehele ja ka Martin Leedol oli see esimene kord. 15 aastat jahil käinud Martini sõnul on tema raudne kirg tegelikult hirvepullide laskmine.

“Hirvepull on tark loom ja pakub jahimehele väljakutset,” põhjendas Leedo, kelle sõnul kulub hirvepulli tabamiseks teinekord kuu aega tõsist otsimist. Tõsi, sel aastal on hirvepull sattunud Martin Leedo laskeulatusse korduvalt, kuid ta ei soovi mitte iga ettejuhtuvat looma lasta. “Lased ikka seda, mis on trofeena väärt,” lausus Leedo, kelle jahitrofeede hulgas on kuued hirve medalisarved – üks kuld, kolm hõbedat ja kaks pronksmedalit.

Keskkonnaameti metsanduse juhtivspetsialist Roland Rüütli ütles, et keskkonnaameti poolt 8. septembril erakorraliselt väljaspool jahihooaega väljastatud kaks hundi küttimise luba on pärast kahe hundi küttimist selleks korraks ammendatud ja uusi lube keskkonnaamet välja andnud ei ole.

Kas uusi lube antakse või mitte, sõltub Rüütli sõnul sellest, kui palju murdmisi veel aset leiab. Ka ei ole veel määratud 1. novembril algava jahihooaja küttimismaht, mille kinnitab suurkiskjate kaitse ja ohjeldamise töörühm.

Roland Rüütli ütles, et praeguse seisuga on hundid sel aastal Saare maakonnas murdnud 64 lammast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 465 korda, sh täna 1)