Ilaste tuulik sai taas pilkupüüdvaks (FOTOD)

PIKNIK PANNILEIVAGA: Ilaste tuuliku taassünnipäeval said peolised maitsta Lümanda söögimaja perenaise Juta Pae (keskel) küpsetatud pannileiba. Paremal Marta Oja, kes kinkis külaseltsile aastakümneid tagasi tehtud foto tuulikust ja selle peremehest. Vasakul Linda Paesalu. Foto: Irina Mägi

PIKNIK PANNILEIVAGA: Ilaste tuuliku taassünnipäeval said peolised maitsta Lümanda söögimaja perenaise Juta Pae (keskel) küpsetatud pannileiba. Paremal Marta Oja, kes kinkis külaseltsile aastakümneid tagasi tehtud foto tuulikust ja selle peremehest. Vasakul Linda Paesalu. Foto: Irina Mägi

Teisipäeva õhtul avati Vilsandi rahvuspargis Kulli külas pidulikult värskelt restaureeritud Ilaste pukktuulik.

Ettevõtmine sai teoks tänu Altia Eesti ja Saarte turismiarenduskeskuse koostööprojektile. Tuuliku restaureerisid Hiiumaa tuulikumeistrid ja Saaremaa tuulikute meistrikoja töömehed. 1891. aastal ehitatud pukktuulikut haldab Kulli ja Kuusnõmme külaselts.

Pärandkultuuriobjekti taastamise algatasid Kulli küla elanikud Harry ja Ulje Heinmaa, kes kirjutasid ka sellekohase projekti.

Taastamistööga tehti algust tänavu juulikuu esimestel päevadel. Üleeile külaelanikele ja külalistele esinenud Altia Eesti AS-i müügijuht Marek Viin avaldas lootust, et Ilaste tuulikust saab oluline turismiobjekt. Samas tundis ta siirast heameelt, et Altia Eesti on ühe väärt pärand- ja turismiobjekti uuendamiseks taas oma osa andnud.

Rahvusvahelise veskiühingu president Willem van Bergen Hollandist avaldas tänu kõigile, kes on tuulikute renoveerimise endale eesmärgiks seadnud ja sellega aktiivselt tegelevad. Willem van Bergeni juhitavas ühingus on üle 500 liikme 33 riigist.

“Me uurime veskeid, anname nendest välja raamatuid ja kajastame internetis. Paljud meie liikmed tegutsevad ka kohalikes ühingutes, nagu Mihkel Koppel, kes on Eesti Veskivaramu liige,” märkis rahvusvahelise veskiühingu president.

Willem van Bergen toonitas sedagi, et kunagi oli Saaremaal üle 1200 veski. “See on osake ajaloost. Teie, kes te seda pärandit austate ja esiisade kombel huvilistele nähtavaks teete, võite uhkust tunda,” hindas hollandlane saarlaste tegevust.

Tugev kogukond

Külaline lisas, et ta tuleks heameelega ka järgmise tuuleveski avamisele. Van Bergen andis üle omapoolse auhinna suursponsor Altiale, avaldades lootust, et projekt jätkub.

Põhjaliku ülevaate andis enam kui saja-aastasest Ilaste veskist arhitekt ja üks projekti partnereist Mihkel Koppel.

“Mölder Ilaste Sass ehk kodanikunimega Aleksander Helm oli lugupeetud ja nupukas mees, kes täiustas ja ehitas tuuliku mehhanisme nii palju kordi ümber, et nende muudatuste järjekorda ning konkreetseid põhjusi ei ole suures osas võimalik enam kindlaks teha,” rääkis Koppel.

Saare maakonnas tervikuna on Koppeli sõnul viimastel aastatel korda tehtud kümmekond tuulikut. “Väga raske on leida tugevat kogukonda. Kulli ja Kuusnõmme küla on hea näide, kus inimesed tulid kokku ja võtsid asja ette, tehes avaldusi fondidesse ja kirjutades europrojekte tuuliku taastamiseks,” kiitis Mihkel Koppel.

Kulli ja Kuusnõmme külavanem ja külaseltsi eestvedaja Kai Kallas rõhutas, et tuuliku taastamine pani külaelanikud tegutsema ühise eesmärgi nimel. “See näitas, kuivõrd võrdselt vajalikud on kõik inimesed selleks, et külas midagi toimuks.

Meile on teada, et XX sajandi alguses oli Ilaste veski üks paremini töökorras olevaid tuulikuid terves piirkonnas. Siin tehtud jahu oli teiste veskite jahust kvaliteetsem,” rääkis külavanem.

Kooliõpetaja Kai Kallase käest küsinud lapsed aga alles hiljaaegu, nähes tiibadeta Ilaste tuulikut, miks siin on selline suur linnupuur. Õpetaja ja külavanema hinnangul on just meie järeltulevate põlvede jaoks vaja taastada esiisade loodud pärandkultuuriobjektid.

Hintide lapsepõlvemaa

“Tuuliku sees saame näha pilte ja tekste inimestest, kes on sama tähtsad kui see tuuleveski. Siinsamas üle tee veetsid oma lapsepõlve kirjanik Aadu Hint ja tema tehnikadoktorist vend Johannes Hint, kelle sajas sünniaastapäev on 20. septembril. Kunagi tegutses siinmail kuulus Kuusnõmme bioloogiajaam. Veski võikski saada väikeseks teabepunktiks, kus huvilistele meie ajalugu eksponeerida,” märkis Kai Kallas.

Külavanem tundis uhkust sellegi üle, et Kulli külas tegutseb ettevõte, mille toodang on üle Eesti tuntud. Saaremaa tuuliku pildiga pudelikese said kõik veski taastamisega seotud inimesed.

„Tänusõnad kõikidele inimestele, kes selle tuuliku taastamisega vähegi otsapidi seotud on,” ütles külavanem Kallas, ulatades kaasaaitajaile kingikoti, milles ka pudel Kulli külas toodetava Saaremaa veega.

Muusikalist külakosti pakkus Jaen Teär. Külaelanikud ja külast võrsunud inimesed meenutasid legendaarset veskimeest ja tuulikul käinud inimesi.

Menuansambli Laine kunagine laulja Marta Oja: “Käisin siin isaga koos õllevilja, magesid, jahvatamas. Sander oli üks mõnus mees, kes kogu aeg nalja viskas. Pidevalt oli siin tuuliku ees 3–4 hobuvankrit. Käidi isegi Tagamõisast, Koimlast ja mujalt. Ma olen uhke, et olen sellest külast pärit.”

Marta Oja kinkis külaseltsile aastakümneid tagasi tehtud pildi tuulikust. “Lasin selle suurendada. Sander on siin oma valges univormis,” näitas ta.

Avaüritusel viibinutele kujunes meeleolukaks vahepalaks tuuliku tuulde pööramine, kus igaüks sai ka ise selle tarvis jõudu rakendada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 857 korda, sh täna 1)