Kultuuritöötajad otsisid Kuramaal saarlaste jälgi

Autor: Erakogu

Autor: Erakogu

Eelmise nädala kolm päeva veetis kaksteist Saare maakonna kultuuritöötajat Lätimaal. Peamiselt rännati ringi Kuramaal. Eesmärk polnud seekord naaberriigiga kultuurialase koostöö uuendamine või laiendamine, vaid hoopis oma meelte ergutamine.

Maakonna rahvakultuurispetsialisti Krista Lembri sõnul käisid nad otsimas ajaloo jälgi, mis seoksid saarlasi liivlastega. Teejuhiks oli neile Raul Salumäe Saaremaa muuseumist. Plaaniväliselt kohtusid Orissaare ja Tornimäe kultuurimaja juhataja oma sõprusvaldade kultuurijuhtidega ning täke tehti peale näituse korraldamiseks Roja muuseumis.

“Kuna kõik Eesti maakonnad on meil koos läbi käidud, siis põikasime korraks ülemere, et näha, mis seal tehakse. Mõni asi on neil tõesti parem. Lätis on märgilised asjad rohkem välja toodud ja paljudele asjadele antakse huumorimõõde, sellise kerge eneseirooniaga,” pajatas Lember naaberriigis nähtust. “Salacgrīvas püütakse silmu ja oktoobris tuleb seal suur silmufestival. Meie püüame ju ka iga päev kala, aga..,” tõi ta näiteks. “Kuramaal on Münchhauseni muuseum ja kirik, kus ta laulatati, Euroopa kõige põhjapoolsem viinamägi Sabiles, Kuldiga kosk, mis on Euroopa kõige laiem.”

Kuid põhirõhk pandi reisil siiski Kuramaa seostele Saaremaaga. “Käisime Mazirbe rannas, kus Sõrvest pärit karjalapsed randusid, ning vaatasime kõrtsi – õigemini selle varemeid –, kus karjused peredesse laiali jagati. Seal on ka Liivlaste maja, kuid see on avatud vaid suvel. Seda võiks võrrelda meie viikingikülade ja muinaseesti teemaparkidega. Liivlaste päevi korraldatakse augusti alguses. Neid päevi võiksid saarlased rohkem külastada, paraku langevad need meie merepäevadega ühele ajale,” nentis Krista Lember.

Kahjuks on ka Piltene loss, kus Kuressaarele kunagi linnaõigused anti, nüüd varemetes. “Kuid seal on imeilus laululava, kuhu annaks kinnitada väikese tahvli selle sündmuse meenutuseks,” leidis Lember.

Edaspidistel reisidel tahavad kultuuritöötajad külastada rohkem üritusi. “Mitmesuguseid festivale, et saada uusi ideid ja vaadata ennast värskema pilguga,” märkis Lember.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 80 korda, sh täna 1)