Rain Lindmäe sulgeb poe ja lõpetab seakasvatuse (10)

KALLIVÕITU: Rain Lindmäe on sunnitud tootmise lõpetama, kuna tema toodangu hinnad ei ole ostjatele enam taskukohased. Foto: Irina Mägi

KALLIVÕITU: Rain Lindmäe on sunnitud tootmise lõpetama, kuna tema toodangu hinnad ei ole ostjatele enam taskukohased. Foto: Irina Mägi

Ligemale 30 aastat sigu kasvatanud Tahula seafarmi omanik ja lihapoe pidaja Rain Lindmäe lubab kevadeks lihatootmise lõpetada.

“Ma tunnen, et hakkan sellest töötegemisest ära tüdima, sest muret on seakasvatajal rohkem kui rõõmusid,” ütles Rain Lindmäe. “Kevadel saab 28 aastat sigu kasvatatud ja selleks ajaks ma müün oma viimase liha ja likvideerin farmi täielikult.”

Seakasvataja sõnul läheb 60 seaga farmi sulgemisega pisut aega, enne kui põrsad tapaküpseks saavad. Kinni läheb ka Kuressaares bussijaama juures aastaid tegutsenud väike lihapood.

Rain Lindmäe alustas seakasvatusega 1987. aastal, kui tõi Muhust Kaarmale vanemate talukohta Kirikukülas 50 põrsast ning pani need kuuridesse ja aidaruumidesse kasvama.

1995. aastal, kui Mereranna ühistu likvideeris seakasvatuse ja pani oma sigala müüki, kolis Rain Lindmäe tootmise Tahulasse.

Tippajal oli Tahula farmis 500 siga, praeguseks on järel 60. Vähendamine hakkas peale suurte poekettide tulekuga. “Kasvatan täpselt nii palju, kui suudan oma lihapoes turustada,” rääkis Lindmäe. “Vanasti võisin ma müüa kuni kaks siga päevas, praegu läheb natuke rohkem kui siga nädalas,” möönis Lindmäe, kelle sõnul on kunagised pikad järjekorrad kaupluse ukse tagant juba ammu kadunud.

Lindmäe sõnul on suured poeketid temalt ostjad ära võtnud, pakkudes sealiha hinnaga 3–3,5 eurot kilo. Tahula farmi puhul tasub tootmine end ära, kui küsida 4–5 eurot kilost. “Inimesed küsivad, miks nad peavad mulle rohkem maksma, kui saavad poeketist odavamat liha,” rääkis seakasvataja, nõustudes, et arvestades paljude inimeste väikese sissetulekuga on odavama kauba eelistamine igati mõistetav. Küll aga maksab meeles pidada, et sageli pole odava hinnaga liha enam kuigi värske. “Tuuakse välismaalt sisse odavat külmutatud asja, mis on teistel riikidel järele jäänud, sulatatakse üles ja pannakse siin müüki.”

Lisaks ostjate puudusele ajendas Lindmäed loobumismõtteid mõlgutama üha lähemale liikuv seakatk ja terviseprobleemid. “Viimase otsuse tegin siis, kui ma nädal enne jaanipäeva jäin nii haigeks, et ei saanud enam üksi sigalas hakkama.”

Rain Lindmäe sõnul pole tal peres ka neid, kes oleksid huvitatud farmiga edasi jändamisest. “Lapsed ei hooli sellest tööst, neil on igaühel omad tegemised ja mul ei ole seda pärandada kellelegi,” kurvastas Lindmäe. “Ma kadestan Kirstu Kaidot, kelle poisid hommikul küsivad, et noh, mis me täna teeme – minu käest ei küsi nii keegi.”

See, et lapsed seakasvatuses kätt proovida ei soovi, pole tegelikult mingi ime. Möödunud nädalal 50. juubelisünnipäeva pidanud Rain Lindmäe jutust selgub, et sigalas töötatud 27 aasta jooksul on ta välja võtnud ühtekokku vaid kümmekond haiguse- ja puhkusepäeva. “Ei mingisugust puhkust – igal hommikul hakkan seitsme-kaheksa vahel pihta ja õhtul kell kümme jõuan koju,” kirjeldas ta.

Lindmäe tunnistas, et vaatamata meeletule rügamisele pole seakasvatus teda rikkaks teinud. “Näljas ma pole, aga pole mul ka varandust midagi.” 1991. aastal alanud majaehitus on siiani lõpetamata, ei ole ta käinud ka ühelgi välisreisil.

“Välismaal ma ei ole rohkem käinud, kui aastal 1982–1984 olin Krimmis kroonus ja see on mu ainus välismaareis,” lausus Lindmäe, öeldes, et ülejäänud elu kavatseb ta elada natuke teistmoodi. “Vennas pakkus kapsafirmasse autojuhi kohta, asi on kokku lepitud ja kevadel alustan seal.”

Rain Lindmäe sõnul on ta seakasvatuse lõpetamise peale mõelnud varemgi. See juhtus siis, kui Rain mõned head aastad tagasi kergeusklikult ühe tühja tootmishoone end loomasõbrana esitlenud Olena Voolu käsutusse andis. Olena Vool sai tuntuks eelkõige oma haiglasliku loomaarmastusega, kui ajakirjanduses ilmusid artiklid selle kohta, kuidas ta Kuressaares Tehnika tänava üürikorteris erinevaid koduloomi pidas.

“Räägiti, et ta on nii kena usklik inimene, aga kahjuks osutus see inimene urgitsejaks, käis minu peale veterinaarametis kaebamas ja süüdistas mind oma privaatsuse rikkumises,” meenutas Lindmäe, kes oli pingelistest suhetest üürnikuga nii häiritud, et plaanis seakasvatuse lõpetada. Lindmäel õnnestus fanaatikust vabaneda pärast seda, kui Olena Voolul loomade pidamine ära keelati.

Kui peaks aga leiduma keegi, kes võimalikele raskustele vaatamata ei pelga seakasvatusega tegelema hakata, siis on Rain Lindmäel pakkuda müügiks farmihooned, mis mahutavad kuni 1000 siga ja sobivad ka muuks tootmiseks. Hooned asuvad Kuressaarest 5 km kaugusel ja jäävad Kuivastu maanteest kõigest 200 m kaugusele. “Koht on normaalne ja hind mõistlik,” ütles Rain Lindmäe.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 2 320 korda, sh täna 1)