Aasta põllumees on Riho Kadastik (5)

ÕUNAD UUED LIINIL: Aasta põllumees 2014 Riho Kadastik tunnistas eile õunu sortimisliinile seades, et pole vist elu sees nii palju naeratanud, kui nüüd pilditegemiseks tarvis. Foto: Irina Mägi

ÕUNAD UUED LIINIL: Aasta põllumees 2014 Riho Kadastik tunnistas eile õunu sortimisliinile seades, et pole vist elu sees nii palju naeratanud, kui nüüd pilditegemiseks tarvis. Foto: Irina Mägi

Kuressaare südalinnas eile õhtul toimunud Saarte Hääle lõikuspeol kuulutati välja tänavune, järjekorras juba seitsmes Saare maakonna aasta põllumees, kelleks osutus Kadastiku Õunaaia peremees Riho Kadastik.

Aasta põllumehe valisid traditsiooniliselt välja Saarte Hääl ja Kadi raadio koos maakonnas tegutsevate põllumeestega. Saarte Hääle vastutav väljaandja ja Kadi tegevdirektor Gunnar Siiner tõdes, et tegusad inimesed, kes maal elu edasi viivad, on eeskujuks meile kõigile. “Ma usun, et kõigi aasta põllumeeste tegevus on olnud inspiratsiooniks paljudele noortele, ja võib-olla on mõni teinud sellest lähtuvalt ka oma valiku,” ütles ta.

Siiner toonitas, et tänavune aasta põllumees on hakkama saanud suure tööga. “Sisuliselt väljasurnud valdkond on suhteliselt lühikese ajaga üles ehitatud, rajatud on Saaremaa suurim õunaaed,” nentis ta, lisades, et see on kahtlemata asi, mida ei saa äramärkimata jätta. Lisaks tuletab tänavune aasta põllumees kõigile meelde, et põllumajandus ei tähenda teps mitte vaid looma- ja teraviljakasvatust.

Riho Kadastik ise oli talle osaks saanud tunnustusest liigutatud. “Hea meel on, aga eks neid inimesi ole palju, kes head tööd teevad. Ma pole ainus,” sõnas ta muiates. See, et talle nüüd selline väärikas tiitel anti, on Kadastiku arvates aastatepikkuse töö tulemus. Õunaaed on tal Salme vallas Suurna külas olnud kuus aastat.

Moodne tootmishoone Salme alevikus valmis aga tänavu ja uhiuued seadmed on seal töö ootel. Sama punane, kui lõkendavad ladvaõunad, on õunu ootav sorteerimisliin. “Selle paneme tööle, kui tuleb tellimus,” märkis Kadastik eile “moe pärast” õunu liinile ladudes, näitamaks, mismoodi õunu suuruse järgi sorditakse. See on tänuväärt tegevus kas või seetõttu, et nõnda saab igasse kasti ühesuurused ubinad.

Kadastikule teadaolevalt taolist head Poolast saabunud punast abimeest, nagu see sortimismasin, Eestis rohkem pole.

Tööd ootab tootmishoones ka õunakrõpsumasin. Kadastiku sõnutsi vajab see veel natuke timmimist, et krõpsud kiiremini valmis saaks.

Riho Kadastik on senistest maakonna aasta põllumeestest esimene, kes on saarele sisserännanud mees. Nii kui ta aastaid tagasi saabus, asus ta õunaaia rajamiseks ettevalmistusi tegema. Just õunte pärast ta siia tuligi. “Siinseid kasvutingimusi loetakse kõige paremaks. Temperatuur on stabiilsem, siin on ju meri, mis hoiab talve pehme.”

Kadastiku õunaaed, mis koosneb tegelikult kahest õunaaiast, on ca 10 ha suur – väiksem aed asub Tehumardil – ning õunapuid on kahes aias kokku 14 000. Peamiselt kasvavad Kadastiku õunaaedades Eesti sordid, aga on ka mõni mujalt toodud õunasort. Toodangus on õunad, mahl, peagi lisanduvad õunakrõpsud ning Kadastik loodab, et kunagi saab ehk alustada ka siidri tootmist.

Uues, umbes 500 m2 põrandapinnaga tootmishoones on õunakrõpsude valmistamise seadmed, sügavkülmik toormahla külmutamiseks, õunte sortimisliin ja kolm mahukat külmkambrit õunte säilitamiseks. Kadastiku Õunaaed OÜ sai PRIA-st lao- ja tootmishoone ehitamiseks veidi üle 442 000 euro. Toodangut turustab ettevõte üle Eesti. Töötajaid on ettevõttes neli.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 557 korda, sh täna 1)