Parima koduleiva tiitlit püüab homme vähemalt 22 meistrit

VÄRSKE LEIB: Koduleiva konkursil osalev Andi Kuivjõgi teab, kuidas head leiba teha. Foto: Raul Vinni

VÄRSKE LEIB: Koduleiva konkursil osalev Andi Kuivjõgi teab, kuidas head leiba teha. Foto: Raul Vinni

“Siiamaani tegi ema tavaliselt leiba, aga mõtlesin, et kaua ta ikka seda tainast sõtkub,” ütles homsel Saarte Hääle koduleivakonkursil osalev leivameister, Marta-Lovise külalistemaja peremees Andi Kuivjõgi.

Saaremaa toidufestivali raames toimuva Saarte Hääle koduleivakonkursi vastu on huvi üles näidanud juba 22 leivameistrit. Leivakonkursi projektijuht Kerli Rüütel ütles, et registreerida saab veel ka täna, ja toonitas, et osaleda saavad vaid meistrid, kes end eelnevalt registreerinud on.

Konkursist võtab osa ka Monika Raud, kes on leiba küpsetanud vahelduva eduga mõned aastad. “Vahepeal tuleb ikka pausi pidada,” sõnas ta. Leivateole õhutas Raua ajakirjast leitud retsept. “Esimene kord läks ikka aia taha, nagu alati. Katsetasin veel ja siis juba teadsin, milline asi olema peab,” rääkis Monika Raud.

Tema sõnul on leivateo variante küll väga palju, kuid tema on otsustanud jääda lihtsa retsepti juurde. “Jahu, vett ja natuke maitseaineid ning tuleb väga hea leib,” selgitas Raud maitsva leiva saladust.

Leiba küpsetab Monika Raud tavalises elektriahjus ühtlasel temperatuuril. “Tean, et osa küpsetajaid alandab küpsetamise käigus temperatuuri, aga mina ei pea seda vajalikuks,” märkis ta. Raud lisas, et sugulased ja tuttavad, kes on tema leiba proovinud, on samuti kiitnud.

Konkursileib Monika Raual valmis veel pole. “See alles läheb tegemisele, värskelt on ikka kõige parem.” Monika sõnul on ta veel kahevahel, kas küpsetada leib valmis varahommikul või õhtul hilja. “Ilmselt teen ikka õhtul, siis jõuab leib järelküpseda ja on parem,” arvas ta.

Andi Kuivjõe sõnul võib leiva sisse igasuguseid asju panna, katsetada, mis välja tuleb. “Leivateo puhul peab temperatuuri ja pärmi tegutsemist hoolega jälgima,” rääkis Kuivjõgi nüanssidest, millele tema rõhku paneb. Ta lisas, et kasutab rukkijahu kõrval mõnikord ka veidi nisujahu: “Nisu annab ikka maitset juurde, vahel võib endale midagi head ka lubada.”

Kerli Rüütel ütles, et konkursil saab osaleda kuni kahe leivaga. “Üks traditsiooniline ja teine võib olla maitseleib, kuid ei pea olema kahte leiba. Lõpuks võidab ikkagi üks konkreetne leib,” selgitas Rüütel. Tema sõnul hinnatakse leibu maitse ja välimuse järgi. Leibu maitsta saab ka publik. “Žüriile läheb vaid paar viilu igast leivast, ülejäänu on rahvale vaatamiseks ja maitsmiseks,” ütles Kerli Rüütel.

Osalejad peavad leivad tooma 12. septembril kella üheksa ja kümne vahel Saarte Hääle toimetusse. Võitja kuulutatakse välja samal õhtul Saarte Hääle lõikuspeol Kuressaare kesklinnas.

Võitja saab auhinnaks Saaremaa tarbijate ühistu 100-eurose kinkekaardi. 30-eurose kinkekaardi paneb oma lemmikule välja Saarte Sahver.


KONKURSI ŽÜRII

Õile Aavik – Kuressaare ametikool
Leena Mölder – Café Remark
Janar Vaima – Saare Leib
Kaido Kaasik – Saare maavanem
Urve Tiidus – kultuuriminister
Gunnar Siiner – Saarte Hääl
Merike Pitk – Saarte Hääl

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 016 korda, sh täna 1)