Maailmafilmi päevad viivad publiku kinosaalist laia ilma

Eile alanud ja tänagi Kuressaare linnateatri TeatriKinos jätkuvad Maailmafilmi päevad on tõeline maiuspala nende jaoks, keda huvitab reaalne elu laias ilmas.

Maailmafilmide saarele tooja Siim Angerpikk rääkis Kadi raadiole antud usutluses, et kõnealused filmid on tegelikult osa igal kevadel Tartus toimuvast Maailmafilmi festivalist, mis keskendub loovdokumentalistikale. Festival on toimunud juba tosin korda.

“Teist aastat oleme aga tahtnud oma festivali viia ka väiksematesse ja kaugematesse kohtadesse, Tartust välja,” kõneles Angerpikk. “Kuna kevadel oli sõpradega Kuressaarest juttu, miks me kunagi Saaremaale ei tule, siis mõtlesime, et tuleks hea meelega ja tooks dokumentaalset filmikunsti ka Kuressaarde.”

Niinimetatud maailmafilm ongi maailma ühte tahku tutvustav film. “Ükskõik kas see on mõni huvitav inimene, põnev kultuur, mõni suurlinn või kauge küla. Neid filme on meil aastate jooksul igasuguseid näidatud,” nentis Angerpikk.

Ta ise on oma sõnul maailmafilme alati võrrelnud teataval määral maailmarännuga kinolinal. “Meil käis nt aastaid Tartus üks vanem proua, kelle iga on nüüd küll juba selline, et ta ei saa enam festivalile tulla, aga ta rääkis ikka, et ootas festivali igal aastal väga,” ütles Angerpikk. “Proua ütles, et kuna ta reisida enam ei saanud, siis olid need filmid tema jaoks võimalus reisida kaugetesse ja põnevatesse paikadesse. Mõnes mõttes täitsa õige!”

Kui eile jõudis publiku ette viis filmi Venemaalt, Prantsusmaalt ja Poolast, siis täna on filmihuvilisi ootamas filmid Itaaliast, Valgevenest ja Leedust, Serbiast ja Saksamaalt ning Jaapanist ja USA-st. Ehkki filme on täna kokku neli, on kolm neist valminud kahe riigi filmiloojate koostööna.

Siim Angerpikk rääkis veidi ka filmide sisust. “Üks väga tragikoomiline film on Serbiast. See on päris uskumatu ja hull lugu pisisulide elust külma sõja aegses Berliinis,” nentis ta.

Filmipäevadele paneb punkti film nimega “Tokyo Waka”, mis portreteerib Tokyot ja seda loomulikult huvitavast vaatepunktist. “Tokyo on aastasadu olnud tuntud oma väga suure vareste koloonia poolest. Varesed tunnevad end seal väga julgelt, isegi paar sajandit tagasi on linna külalised väga imestanud nende lindude julgust ja jultumust,” kõneles Angerpikk. Läbi vareste pilgu Tokyole ses filmis vaadataksegi.

Kui Tartus toimuval festivalil näidatakse oma 60 filmi vähemalt, siis väiksemas kohas on filme loomulikult vähem. Siim Angerpika sõnutsi on nad Kuressaarde kaasa võtnud festivali paremad palad.

Korraldaja sõnul ootavad nad huviga, kuidas saarlased maailmafilmid vastu võtavad. Kui huvi on korralik, miks mitte siis Maailmafilmi päevi edaspidigi korraldada. Maailmafilmi päevad on publikule tasuta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 105 korda, sh täna 1)