Lõikuspidu toob kesklinna uhked põllumasinad (1)

12. septembril saab Kuressaare linnas Saarte Hääle lõikuspeol näha maakonna kõige moodsamat põllumajandustehnikat.

Saarte Hääle vastutav väljaandja Gunnar Siiner ütles, et põllumajandustehnikat pole Kuressaare kesklinnas varem esitletud. Nüüd toob lõikuspidu linnarahvale koju kätte korraliku valiku tänapäeva põlluharimismasinatest ja annab igaühele võimaluse ise otsustada, kui palju on elu maal edasi liikunud. Kokku on näitusel seitse masinat koos põllutööriistadega.

Eesti nimekamate põllumeeste hulka kuuluva Tõnu Posti juhitud Kõljala POÜ ei pea paljuks tuua publiku ette maakonna kalleim liikuvtehnika – Claasi tehase silokombain, mis on nüüdseks Saaremaa põldudel mütanud teist suve. Lisaks on Kõljala ühistul väljas Vendti traktor, mille järele on haagitud Claasi liblikniiduk, ja veel üks sel aastal ostetud traktor moodsa järelkäruga.

Kärla PÜ juht Ülar Tänak toob rahvale imetlemiseks John Deeri tehases toodetud 310-hobujõulise traktori, mida kasutatakse silo tampimisel ja lägaveol. Ees on traktoril suur silolükkamise tera ja taga rasked rullid rongiratastest, mis annavad kaalu juurde. Koos lisavarustusega kaalub traktor 20 tonni.

Tänaku sõnul saab võimas masin linnatulekuks alla ka veel topeltratta. “Niiviisi on see veel eriti suur ja lai ning kui vähe kitsama tee peal autod vastu tulevad, jäävad nood üldjuhul seisma,” kirjeldas Ülar Tänak.

Andmaks pilti tänapäeva traktori mugavast juhikabiinist, võtab Tänak Kuressaarde kaasa ka ühe Claasi tehase frontaaltõstukiga traktori, mis on ostetud selle aasta algul.

Lisaks Kõljala ja Kärla ühistule esitlevad oma tehnikat Metsa Johani talu Kaarma vallast ja Jurna talu Orissaare vallast.

Tõnu Posti sõnul on moodsa tehnika tutvustamine põllumajandustootjale isegi kasulik. “On ju hea, kui just noorepoolsem rahvas näeb, milliste võimsate ja mugavate masinatega tänapäeva põllumajanduses töötatakse,” rääkis Post. “Võib-olla aitab see kellelgi kergemalt otsustada, et seda tööd tasub teha,” lisas ta.

Pealegi pole Kõljalast Kuressaarde sugugi pikk maa. Kui juba suured traktorid läbivad selle vahemaa vaid 25 minutiga, mis siis rääkida tavalisest autosõidust.


SAAREMAAPÄEVAD 2014

SaareMaaPäevadesse kuuluvad ka turupäev kesklinnas ja sügislaat kultuurikeskuses.

Peale rongkäigu põllumajandustehnikaga ja aasta põllumehe väljakuulutamise toimub linnarahva rõõmuks kesklinnas ka suur lõikuspidu ansambliga Onud.

Head-paremat pakuvad kesklinnas kohalikud toidutootjad ja Saaremaa muuseumis näeb seenenäitust. Paralleelselt SaareMaaPäevadega toimub ka Saaremaa esimene toidufestival.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 775 korda, sh täna 1)