Lääne-Saaremaal algas jälle hundijaht (4)

HUNDI OHVRIGA: Lambamurdmise kohta ekspertiisiakti koostava Roland Rüütli (vasakul) sõnul on Saaremaal jahimeestelt saadud info põhjal praegu 7–8 hunti. Murdmisjälgi takseerib veterinaar Toivo Lõhmus. Foto: Egon Ligi/ arhiiv

Keskkonnaamet andis Lääne-Saaremaa jahiseltsidele loa küttida väljapool jahihooaega kaks hunti. Põhjuseks lammaste murdmine.

Esmaspäeval välja antud load kehtivad Lümanda, Üru, Kihelkonna, Kärla, Kuressaare ja Salme jahipiirkonnas. Huntide küttimisel on lubatud varitsus- ja hiilimisjaht, vältida tuleb üksiku täiskasvanud emahundi küttimist.

Keskkonnaameti metsanduse juhtivspetsialist Roland Rüütli ütles, et praeguse seisuga on hundid Saare maakonnas murdnud 60 ja vigastanud 40 lammast.

Enim on kannatada saanud väikelambapidajate karjad, suurte ettevõtete lambad on kiskjate eest paremini kaitstud ja murdmisi on seal vähe.

Kõige enam on hundid kurja teinud Lümanda vallas, kus aprilli lõpust kuni augusti lõpuni on murtud 48 lammast ja vigastatud 42 lammast. Piirkonnas on nähtud hunte liikumas ja murdmispaikades on tuvastatud hundi jälgi.

“Seal on kiskjatel hammas ilmselt juba verel ja toimub intensiivsem kutsikate väljaõpetamine,” sõnas Rüütli. Et hundikutsikate augustis alanud väljaõpetamine kestab oktoobri keskpaigani, pole uued murdmised sugugi välistatud.

Rüütli sõnul on Saaremaal jahimeestelt saadud info põhjal praegu 7–8 hunti, seda on rohkem kui möödunud aastal. Täpsem arv saab siiski selgeks hilissügisel, kui lumi maha tuleb. Ka ei ole veel määratud algava jahihooaja küttimismaht, mille kinnitab suurkiskjate kaitse ja ohjeldamise töörühm.

2013. aastal lasti Saaremaal kaheksa võsavillemit, sel aastal on kütitud üks hunt, kes lasti jaanuaris Kärla vallas. Kui möödunud aastal kütitud huntidest lasti viis eriloaga väljaspool jahihooaega, siis sel suvel jahiõnne puudumine ühtki eriluba realiseerida ei võimaldanud.

“See asi ei ole nii lihtne, ega hundid ole sead, et hakkavad kellaaja peale söödaplatsil käima,” põhjendas Lümanda jahimeeste seltsi juhatuse esimees Jalmar Raud.

2013. aastal sai keskkonnaamet Saare maakonnast kuus taotlust huntide murtud 61 lamba maksumuse hüvitamiseks. Keskkonnaametile teadaolevalt murdsid hundid 2011. aastal Saare maakonnas 160 lammast ja 2012. aastal 145 lammast.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 927 korda, sh täna 1)