Vallad pidasid kriisiplaane

“Ühine seisukoht oli, et kõige tõenäolisemalt tekib kriis elektrikatkestuse tagajärjel,” vahendas Orissaare vallavanem Vello Runthal (fotol) eelmisel neljapäeval koosolnud kuue Ida-Saaremaa valla kriisikomisjoni arvamust.

Kriisikomisjoni koosolekul osalesid Muhu, Orissaare, Pöide, Laimjala, Valjala ja Leisi valla esindajad. Komisjoni kuuluvad kuus vallavanemat, veevärgi, politsei- ja päästeameti, Kaitseliidu, kiirabi ja AS-i Eesti Teed esindajad.

Kuigi sidefirmad lubavad tagada mobiilimastide töötamise ööpäeva jooksul pärast voolukatkestust, näitavat tegelik kogemus, et mastid langevad rivist välja juba paari-kolme tunniga.

Seepärast tahetakse esmalt luua kuue valla vaheline raadioside. Raha selleks tuleb planeerida järgmise aasta eelarvetesse.

Orissaare vallal endal elektrigeneraatoreid ei ole, kuid on võimalus neid laenata. “Kui meil oli mõni aeg tagasi mitu päeva vool ära, laenutasime kolm suurt generaatorit,” rääkis vallavanem. Vallavalitsuses on olemas ka ressursitabel ülevaatega, millised vahendid millistel asutustel olemas on.

“Kus on generaatorid, kus traktorid, millistesse ruumidesse ja kui palju saame me inimesi majutada,” loendas Runthal. Ta tõi näiteks metsatulekahju, mille tagajärjel võib terve küla lõksu jääda. “Siis on oluline, kui palju meil kodus näiteks toitu on,” märkis ta.

Voolukatkestus tabab inimesi kõige valusamalt talvel, sest tänapäeva küttesüsteemid on seotud elektriga. Voolu puudumisel lakkab töötamast ka ühisveevärk. Tõsise kriisi ajal peab marodööritsemise vältimiseks sekkuma Kaitseliit, sest vähesed politseinikud iga maapoe juurde ju ei jõua.

Kuue valla kriisikomisjon on Vello Runthali meelest optimaalne. Kogu maakonda hõlmaval komisjonil oleks kindlasti rohkem ressursse, kuid neil napiks teavet kohalikest oludest. Iga valla üksinda tegutsemine poleks aga nii tulemuslik. Kriisikomisjoniga minnakse edasi sammsammult, sest eelarve seab oma piirid.

Vello Runthali sõnul pandi koosoleku toimumise aeg paika juba aprillis. “Nii võimekad me ei ole, et näeksime kevadel ette sügisel keeruliseks muutuvat välispoliitilist olukorda. Koos käime aga vähemalt kaks korda aastas,” selgitas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 494 korda, sh täna 1)