Vald ja linn jõudsid lasteaia rahastamises kokkuleppele (5)

Ida-Niidu lasteaia kaasrahastamise teemal toimunud mõttevahetuste tulemusena jõudsid Kaarma vald ja Kuressaare linn kokkuleppele, et valla maksekoormus saab olema mitte suurem kui 175 000 eurot aastas.

Linnavalitsus soovis esmalt saada vallalt kohe suurem summa kaasrahastamiseks ette nähtud 800 000 eurost. Kaarma ja Kuressaare jagavad ühist haridusruumi, mistõttu rahastatakse ka lasteaedade-koolide uuendamist vastavalt ühe või teise omavalitsuse laste arvule nendes asutustes.

Esmalt tegi 175 000 euro ettepaneku linnale vald, toonitades asjaolu, et linnavalitsus plaanib lähitulevikus hakata uuendama ka teisi haridusobjekte ning Kaarma valla eelarve ja selle strateegia ei näe nii suuri summasid ette. LInnavalitsus nõustus, kuid klausliga, et see kehtib vaid 2015. aastal.

Linnavalitsus sooviks hariduse tuleviku arutamiseks kokku panna ühise komisjoni.

Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja Geili Heinmaa ei soostunud Ida-Niidu lasteaia teemat pikemalt kommenteerima. Ta kinnitas vaid, et linn ja vald rahastavad Ida-Niidu lasteaeda ühiselt.

Kaarma vallavalitsus mainis linnavalitsusele, et on viimase viie aasta jooksul pannud ühise haridusruumi asutustesse pool miljonit eurot. Samas ei ole nad saanud asutuste omandis kaasosalust. Samuti juhitakse linnavalitsuse tähelepanu haridusasutuste teeninduspiirkondade määramise vajalikkusele seoses Lääne-Saare valla tekkimisega.

Kaarma vallast saadetud pöördumises puudutatakse ka ühte linnale väga ebameeldivat teemat – riigigümnaasiumi loomist. Linna koolijuhid on seni olnud pigem selle vastu. Vallavanem Andres Tinno allkirjaga pöördumises palutakse infot ja Kaarma valla kaasamist riigigümnaasiumide temaatikasse.

“Meie arvates väärib haridusministeeriumi ettepanek asutada Kuressaarde riigigümnaasium tõsist kaalumist, sest aitab vähendada nii Kuressaare linna kui ka Kaarma valla hariduskulusid ning võimaldab suunata vabanevad vahendid laste huviharidusse ja noortekeskuste arendustesse,” kirjutab Tinno.


Linn hädas lasteaia projekteerijaga

Ida-Niidu lasteaia projekteerimise käigus on linnavalitsusel tulnud piike murda ka projekteerijaga. Osapooltel on erinevad arusaamad töö mahtudest ja lisatööde arvestusest. Viimati pigistas linnavalitsus projekteerimisega tegelevat AB Ansambel OÜ-d 6500-eurose leppetrahvi ähvardusega.

Linna pressiesindaja Geili Heinmaa ütles Saarte Häälele, et osapoolte vaidlused on tavapärane praktika. “Täna võib Kuressaare linnavalitsus kinnitada, et Ida-Niidu lasteaia rekonstrueerimine on graafikus ja nimetatud vaidlus projekteerijaga ei kujune sellele mingiks takistuseks,” lausus Heinmaa.

Linnavalitsuse ehitusspetsialist Rein Kallas märkis, et ettevõttelt soovitakse ka selgitusi, miks tekkis projekteerimistöödes 34-päevane viivitus. «Kirjutasin vastuvõtuaktile alla 20. juunil, tähtaeg oli 15. mai. Lepingujärgseid võimalusi tähtaja pikendamiseks ei ole nad kasutanud,” ütles Kallas. Tema sõnul on ettevõte linnavalitsusega küll kontakteerunud, kuid nende vastused on olnud pealiskaudsed. Linnavalitsus soovib aga konkreetseid vastuseid.

Saarte Häälel AB Ansambel OÜ kommentaari eile saada ei õnnestunud.

Selgunud on ka Ida-Niidu lasteaia projekteerimis- ja ehitustööde hankele esitatud pakkumiste summad, mis jäid vahemikku 2 769 480 kuni 3 706 578 eurot.

Raido Kahm, Raul Vinni

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 753 korda, sh täna 1)