Muudatused bussiliikluses külvavad segadust (3)

Septembrist muutusid maakonnasisesed bussiliinid ja sõidugraafikud. Reisijate vähesuse tõttu tuleb nüüdsest kasutada tellimusliine näiteks Tõrise ja Kõrkvere lõikudel, ent ka Undva ja Tagaranna külas. Reedel sõitev Leisi–Kuressaare buss ei läbi aga enam Linnaka ega Viira peatust.

Saarte Hääl uuris maal elavatelt inimestelt, kuidas nad bussiliinide osas tehtud muudatustesse suhtuvad.

Triin Arva, Tõrise külavanem Kaarma vallast:

Arvan, et see, kes tahab, pääseb liikuma igal juhul. Negatiivseid arvamusi bussiliinide muudatuste kohta minuni veel jõudnud ei ole. Ehk seetõttu, et meie külas lähevad inimesed hommikuti autoga tööle. Ka ma ise sõidan linna vahet autoga, laps käib koolis koolibussiga.

Mõni külaelanik peab aga kindlasti liinibussiga sõitma – see, kes tahab sõita nii, et ei peaks autoomanikelt küsima: “Kas sa homme linna lähed?” Nüüd peab ilmselt hakkama rohkem küsima. Linnast tagasi saab ikka. Pigem on isegi suurem probleem see, kuidas pääseda viie kilomeetri kaugusel asuvasse poodi. Sinna ei käinud enne buss ega käi ka nüüd. See probleem vist jääbki.

Selle kohta, et nüüd muudeti osa lõike tellimusliinideks, tekib mul küsimus: kust ma seda liini siis tellin? Kelle käest selle bussi näiteks järgmiseks päevaks või nädalavahetuseks saab? Ja kui palju aega tuleb ette teatada?

Sellest tellimisvariandist on kindlasti lihtsam näiteks naabrimehe käest küsida, kas tema autoga linna saab. Olen ka ise oma küla elanikke autoga sõidutanud, aga küla asustus on viimaste aastatega nii hõredaks jäänud, et polegi enam kedagi vedada.

Annely Teppo-Toost, Kihelkonna valla Undva küla elanik:

Ega ma sellest muudatusest midagi head küll arva. Isegi seni oli bussiliiklus siin hõre. Nüüd on need inimesed, kel pole transpordivahendit, muust maailmast täitsa ära lõigatud. Vähemalt jääb selline mulje, et nende pärast ei muretse enam keegi.

Mina ise bussiga ei sõida, aga mul oli plaanis hakata bussiga tööl käima (Teppo-Toost on Kihelkonna rahvamaja juhataja – toim), ent praegu tundub, et sellest ei tule vist midagi välja.

Kuna sõidan autoga, pakun oma küla elanikele küüti pidevalt. Arvan, et neid tellimusliine siiski hakatakse kasutama – mis inimestel muud üle jääb. Rahvast ju Undva külas ikkagi elab, inimesi on siia juurde tulemas ja suvel on siin veel eriti palju rahvast. Seega on transpordivõimalus Tagamõisasse ikka väga vajalik. Kui praegu on ainult tellimusliini võimalus välja pakutud, tuleb liikuma saamiseks seda kasutada.

Kui tellimusliin meie kandi inimesi aga ei rahulda, tuleb päris bussiliini taastamiseks meie elanikel endil oma huvide eest välja astuda. Keegi teine ju meie pärast ei muretse – ikka meie ise.

Merle Kuusmaa, Leisi valla Linnaka küla elanik:

Mina leian küll, et buss peaks meie külas peatuma, sest küla on ju olemas. Ma ei saa aru, miks peaks sellest lihtsalt mööda sõitma. Mina ei sõida bussiga küll sageli, aga ega siis alati saa autoga sõita. Mõtlen nende vanemate inimeste peale, kes Linnaka külas elavad, nende jaoks on see, kui buss siin ei peatu, kindlasti probleem. Nii palju kui ma tean, polnud meie küla rahvas ka enne siinse bussiliiklusega rahul – busse käis vähe. Nende meelest, kel endal autot pole, on olukord nüüd ju eriti kehv. Nüüd peavad vanemad inimesed, kel endal autot pole, uurima, kes linna sõidab, ja paluma end kaasa võtta.

Aave Alas, Kõrkvere kaupluse juhataja, Kõrkvere külaseltsi juhatuse liige:

Mina ise ei ole sage bussiga sõitja, aga seni teadsin, et kui mul oli vaja, siis õhtul pool seitse buss läheb. Kuidas see nüüd sõidab, kas tellimisel, ma ei teagi.

Olin rahul seni toiminud graafikuga – inimesed olid sellega kursis ja harjunud. Seepärast need muudatused mulle ei meeldi. Olen kohalike inimeste käest kuulnud, et ka neile ei meeldi see, et bussi peab ette tellima. Keegi ei saa aru, kuhu ja kellele peab helistama, et tellida, küsitakse: “Kas siis tõesti minu pärast tuleb suur buss?” Ei teata, mismoodi tellimine piletihinnas kajastub. Inimesed on segaduses, kuna paljude jaoks tulid bussiliine puudutavad muudatused nagu välk selgest taevast. Eriti mures on eakad inimesed, kes on poes seda kurtmas käinud. Nemad tahavad, et näiteks siia lähedale kuulutuste tulbale oleks pandud paber, kus oleks konkreetselt kirjas, kuidas bussiliiklus nüüd toimuma hakkab.

Kas ja kuidas inimesed, kes seni bussiga sõitsid, nüüd liikuma saavad, pole mul õrna aimugi.

See on tõsine probleem ja palju meelehärmi tekitanud.

Ma ei tea, mis aitaks, et bussid liiguks nagu enne, kas tuleks neid asju valla kaudu ajada – et vallavalitsus kutsuks rahva kokku, et nõu pidada, kuidas edasi.

Taivo Lõugas, Mustjala valla Tagaranna külavanem:

Kuigi meie külas pole elanikke just väga palju, peavad nad ju ikka linna ja tagasi pääsema. Nüüd on aga nii, et kui helistad, siis tuleb buss, kui ei helista, ei tule ka. Mina seda õigeks ei pea – buss võiks käia kogu aeg.

Kui mulle mõni tuttav külla tuleb ja istub Kuressaares bussi peale, siis ta ei tea ju midagi sellest, et buss tuleb tellida. Kas ta siis jõuab kohale või mitte? Või kui ootamatult selgub, et on vaja linna pääseda – mis sa teed, ei saa ju! Kui telefoniaku on tühi, ei saa ka helistada. Vaja arsti juurde minna – ei pääse, sure maha!

Kui tahad liikuma pääseda, maksa lisaks bussipiletile ka bussi tellimiseks tehtud telefonikõne eest.

Ka turistid, kes ei sõida autoga ja tahavad meie kanti näha, ei pääse enam siia. Kus sa siis saad, kui buss ei käi.

Õnneks mind ennast bussiliiklus eriti ei puuduta, sõidan autoga.

Eks vallavalitsus peaks bussiliiklusega asjaga tõsiselt tegelema hakkama. Seda tuleb ilmselt kuskilt kõrgemalt poolt urgitseda, et kuhu see bussiliikluse raha läheb. Tehakse igasuguseid kärpeid põhjendusel, et on vähe rahvast – aga kogu Eestis on vähe rahvast ja pidevalt läheb inimesi ära. Siis tuleb ju piirid lahti teha, et tulgu siia, kes tahab.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 520 korda, sh täna 1)