Läänemaal avati mälestuskivi langenud saarlastele

Foto: Tõnu Veldre

Laupäeval eemaldasid saarlane Hugo Tõrs ja Noarootsi vallavanem Triin Lepp katte mälestuskivilt neljale Rootsist saabunud luuregrupi võitlejale, kes hukkusid Spithami küla lähedal rannal 2. septembril 1951 kell 22.40 puhkenud lahingus Nõukogude piirivalvuritega.

Kaks neist, Lembit Ustel ja Aksel Pors olid sündinud Saaremaal. Friedrich-Priidu Põld sündis küll Pärnus, aga tema isa oli saarlane. Neljandast hukkunud luurajast on teada vaid tema perekonnanimi Kreums.

Mälestuskivi avamisel osalesid langenute sugulased Saaremaalt, kohalikud elanikud, Noarootsi valla ja Kaitseliidu esindajad. Kokku umbes nelikümmend inimest.

Mälestusmärgi taastamise initsiaator Hugo Tõrs, kelle onu Lembit Ustel Läänemaal langes, ütles, et mõte onu mälestus jäädvustada tekkis tal ajakirja Tuna lugedes. “Artikli lõpus on lause: “Rootsi ja Eesti vabaduse eest langenud Ustelile, Põllule, Porsile ja Kreumsile mingit memoriaali rannal ei ole.” Siis otsustasin, et tuleb ära teha,” rääkis Tõrs.

Samas lahingus sai raskelt haavata ja suri teel haiglasse kohaliku piirivalvekordoni ülem vanemleitnant Mihhail Kozlov. Nõukogude ajal pandi lahingupaika liivasel rannakünkal koguni kaks mälestuskivi ning iga kooliaasta alguses toodi sinna pioneere. Üks mälestuskivi oli langenud Kozlovile ja teine kangelaslikele piirivalvuritele, kes vaenlase maaletungi tagasi lõid.

Kõik mälestuskivi paigaldamise kulud kattis Hugo Tõrs ise.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 246 korda, sh täna 1)