Saaremaa talunikud hakkasid hoogsalt toiduteravilja kasvatama (1)

KUIVATIS: Sauveres asuva Lepa talu vanaperemees Jaanus Kuris võtab kuivati valvemehaanikuna vajadusel vilja kühveldamiseks ka labida kätte. Foto: Irina Mägi

KUIVATIS: Sauveres asuva Lepa talu vanaperemees Jaanus Kuris võtab kuivati valvemehaanikuna vajadusel vilja kühveldamiseks ka labida kätte. Foto: Irina Mägi

Tänavu toiduteravilja eest pakutav kõrgem kokkuostuhind pani Saaremaa teraviljakasvatajad tavapärase söödateravilja asemel rohkem toiduvilja kasvatama.

Teravilja kokku ostva AS Baltic Agro Saaremaa ostu-müügiagent Kalev Pitsal ütles, et kui eelmisel aastal jäi toiduvilja osakaal saagis tagasihoidlikuks, siis sel aastal oli Orissaare ja Valjala põllumeestelt ostetud 1700 tonnist nisust ja rukkist 700 tonni toiduvili ja 1000 tonni söödavili.

Terves Eestis on toiduvilja osakaal tänavu suurem kui paljudel eelnevatel aastatel, olgu siis põhjuseks parem hind või ilmastikuolud. “On olnud ju ka selliseid aastaid, kus hakkas kohe augusti alguses sadama ja toiduvilja ei saanudki suurt midagi,” märkis Kalev Pitsal.

“Toiduvili ei taha vihma ja kui nisul ikka langemisarv ära kukub, siis ta toiduvilja hulka ei lähe,” lausus müügiesindaja. “Teine asi, mis siin viimasel ajal kummitab, on proteiinipool, kuna vähese väetamise tõttu ei saavuta teravili leivaküpsetamiseks vajalikku proteiinisisaldust,” lisas ta.

Kalev Pitsal rääkis, et nii nagu mandril läks ka Saaremaal toiduviljaks enne vihmaperioodi koristatu, kuigi ka varaste saakide korral tegid oma korrektuure möödapanekud väetise kasutamises, samuti liigne kuumus. “Kui praegu peaks keegi veel koristama, siis ei lähe vili ainuüksi nende vahepealsete vihmade pärast kindlasti enam toiduviljaks,” tõdes kokkuostja, kelle sõnul on Saaremaal kasvatatud vili üldiselt päris korralik.

Kaalukas roll oli talunike motiveerimisel ka kokkuostuhinnal, mis on sel aastal tavapärasest rohkem toiduvilja poole kaldu. Kui esimese kategooria toiduvilja hind on praegu umbes 170 eurot tonn ja söödaviljal 130 eurot, on see taluniku jaoks väga suur vahe. Saaremaa toiduvili läks enamasti 2.–3. kategooriasse, paar koormat Kaido Kirstu vilja läks ka 1. kategooriasse. Kõige enam läkski tänavusest viljasaagist toiduviljaks Valjala talunikul Kaido Kirstul.

Kaido Kirst ise ütles, et temal läksid sel aastal kõik seitse mandrile saadetud autokoormat toiduvilja klassi. Varem ei ole Kirst vilja maakonnast eriti välja müünud, vaid on realiseerinud oma saagi Saaremaal loomasöödana. “Et söödavilja ja toiduvilja hinnavahe on seni olnud väga kasin, siis puudus ka motivatsioon väljamüümiseks,” selgitas Kirst. “Ma võisin oma teravilja kvaliteedilt küll toiduklassi ajada, aga lõpptulemusena poleks ma midagi võitnud, välja arvatud teadmise, et mu viljast tehakse saia,” kõneles talunik, keda sel aastal ajendas toiduvilja tootma parem hind.

AS-i Baltic Agro tootejuht Timo Sildvee ütles, et selle koristushooaja viljakoormate liimumise analüüsi pole veel tehtud, kuid suure tõenäosusega läheb Saaremaa toidunisu laevadega Muuga sadamast Iraani.
Sildvee rääkis, et kui veel kevadel oli nõudlus söödavilja järele sedavõrd suur, et söödavilja eest maksti põllumehele isegi rohkem kui madalama kategooria toiduvilja eest, siis praegu on vastupidi. Vilja hinna kujundab nõudlus ja nõudlus ühe või teise vilja järele võib viljaäris muutuda väga kiiresti, ütles Sildvee.

Orissaare valla viljakasvataja Aavo Aljas rääkis, et üle pika aja läks tal sel aastal toiduviljaks enamik rukkist ja kaks koormat nisu. Toiduvilja tootmise peale pole Aljas oma sõnul mõelnud viimased kümme aastat, sellest ajast, kui riiklik ettevõte Eesti Viljasalv, kuhu ta varem ka toiduvilja müüs, tegevuse lõpetas. Sarnaselt Kaido Kirstuga pärssis Aljase huvi toiduteravilja tootmise vastu asjaolu, et toiduvilja hind ei olnud söödavilja hinnast oluliselt kõrgem.

Oliseeds’i klient, Sauvere talunik Maanus Kuris ütles, et temal läks toiduviljaks sadakond tonni teravilja, pool sellest, mis ta ära müüs. Kuris kinnitas, et on müünud oma saagist toiduviljaks mingi osa igal aastal, kusjuures tema vilja on peetud ka esimese klassi vääriliseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 609 korda, sh täna 1)