Lääne-Saare valla valimistele minnakse kolme valla üleselt (20)

Pea kõigi seniste suuremate Kaarma, Kärla ja Lümanda vallas valimistel osalenud nimekirjade esindajad kinnitasid, et üksiküritamisel pole ühendvallas mõtet. Suurema häältesaagi saamiseks võivad mõned suuremad erakonnad isegi valimisliidu moodustada.

Valmistumine kolme kuu pärast toimuvateks Lääne-Saare vallavolikogu valimisteks käib. Kaarma vallavanem Andres Tinno kinnitas, et Reformierakond läheb valimistele kindlasti kolme valla üleselt. Tema sõnul oli vallavalitsuste ja volikogude koostöö ühinemisläbirääkimiste käigus hea ja niimoodi võiks jätkuda ka pärast valimisi.

“Selle baasilt oleks positiivne näha ka Lümanda valla parimaid poegi ja tütreid Reformierakonna nimekirjas kandideerimas,” märkis Tinno.

Tiina Luks, kes eelmistel Kärla valimistel Reformierakonna nimekirjas parima tulemuse tegi, nentis, et eelmiste valimiste aegu nimekirja kuulunutega ei ole teemat veel arutatud ja seega pole ka selge inimeste valmisolek kandideerida.

Kui Kärlal ja Kaarmal on Reformierakond väljas olnud oma nimekirjaga, siis Lümanda valla juhid on võidutsenud valimisliidus. Vallavanem Jaanika Tiitsoni sõnul pole veel kindel, mis viisil või kellega koos valimistele minnakse. See selgub lähinädalate jooksul. Tema sõnutsi on eelkõige tähtis, et nad oleksid Lümandast väljas ühise, teotahtelise ja koostöövõimelise esindusega ning et nende ideedel oleks kandepinda.

Vähemalt üks vallajuht Reformierakonna nimekirjaga kindlasti ei ühine. Kaarma volikogu esimees Urmas Lehtsalu veab nimelt taas valimisliidu moodustamist. Lehtsalu valimisliitu on oodatud inimesed, kes tahavad vallaelus kaasa lüüa. Samas märkis Lehtsalu, et kindlasti ei kujune nende nimekiri opositsiooniliseks, kuna ühinemisleping on kõigil ees ning seal lubatu ja kirjapandu tuleb ka ellu viia.

Kolme valla ülest nimekirja plaanivad ka sotsid ja IRL. “Kindlasti on meil plaanis ühendvalla volikogu valimistel osaleda, oleme selle nimel juba töörühma moodustanud,” ütles sotsiaaldemokraatide Kaarma osakonna juht Rando Kubits. Sama kinnitas ka IRL-i Kaarma kandi juht Tõnu Munk.

Kas SDE ja IRL võivad suurema häältesaagi püüdmiseks moodustada ka ühise nimekirja? Kubitsa sõnul ei ole sellist otsust tehtud, Munk seda võimalust ei välistanud.

Sellega seoses on räägitud ka võimalusest, et valimisvõitlusse astuvad ka praegune Kuressaare abilinnapea Madis Kallas, kes on SDE nimekirja üks juhte, ja IRL-i taustaga abilinnapea Taavi Kurisoo. Mõlemad abilinnapead elavad Kärla vallas. Kallas kinnitas siiski, et tema kandideerima ei hakka, Kurisood Saarte Häälel eile tabada ei õnnestunud.

Kõik erakondade ja nimekirjade esindajad ütlesid, et vallajuhtide võimalike kandidaatide nimesid on veel vara välja käia. Kindlasti oleks lihtsaim vallajuhiks hakata mõnel praegusel vallajuhil. Tiina Luksi sõnul on erinevaid nimesid arutatud, kuid kindlat pole midagi.

Sama vastas ka Andres Tinno, kuid märkis, et kui valimistulemused on vastavad, siis ei saa tema puhul midagi välistada. Ainsana ütleks võimalikust vallajuhi kohast ära Jaanika Tiitson, kes kuuluks aga oma sõnul hea meelega volikogusse või haldusaparaati. Vallavanema kohale ta ei kandideeri, kuna varsti tuleb hakata pisiperega tegelema.

Ühe võimaliku kandidaadina on Lääne-Saare vallavanemaks pakutud ühinemisläbirääkimiste koordinaatorit Koit Keldrit.

“Mina olen Pöide valla elanik ega plaani elukohta vahetada. Seega kandideerida ei saa,” ütles Kelder. “Niisiis soovitan võimalikke vallavanema kandidaate otsida kandideerijate nimekirjadest, kui need ükskord avalikuks saavad.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 050 korda, sh täna 1)