Pärimuslaager tõi kokku 150 last (FOTOD)

MEISTERDAVAD: Valjala põhikooli poisid (vasakult) Leo Kuris, Roomet Kaljuste ja Riho Lember on ametis vildist palli meisterdamisega. Foto: Irina Mägi

MEISTERDAVAD: Valjala põhikooli poisid (vasakult) Leo Kuris, Roomet Kaljuste ja Riho Lember on ametis vildist palli meisterdamisega. Foto: Irina Mägi

Eile algas Jööri külamuuseumi õuel Leisi, Valjala, Kahtla ja Kaali kooli ühine pärimuslaager, kuhu kogunes 150 last.

“Nii palju lapsi ei ole siin õuel varem olnud,” ütles Jööri külamuuseumi peremees Sulev Peäske õuel hindavalt ringi vaadates. Varem on muuseumi õuel toimunud nii ajaloo kui ka muinastehnoloogia päevi, kuid siis on lapsi olnud tunduvalt vähem.

“Nagu ma aastatega näinud olen, on taolised laagrid lastele väga vajalikud, sest siit saab igapäevatarkusi ellu kaasa rohkem kui koolis tööõpetustunnis,” märkis Peäske, ise innukalt puurimismasina juures askeldades.

Laagrilistele oli valmistatud 60 lokulauda ja 56 haamrit, mis kõik said kaunistatud ja leidsid endale uue omaniku.

Valjala põhikooli direktor Aive Mõistlik ütles, et esimest korda toimub selline laager kooli alguses. “Laagri eesmärk on väärtustada seda, millist elu on meie esivanemad elanud, ja õpetada lastele mineviku tundmist,” selgitas Mõistlik. Samuti annab see võimaluse teha koostööd teiste koolidega ning luua ühtekuuluvustunne oma kooli töötajate, laste ja lapsevanemate vahel. Eile olidki töötubades juhendajatena abis paljud lapsevanemad.

Leisi keskkoolist oli laagrisse tulnud 21 õpilast ja kaks õpetajat. Leisi keskkooli eripedagoog ja 5. klassi juhataja Janne Traumann ütles, et laager on fantastiline. “Esiteks ilm on ilus, teiseks on kogu üritus väga hästi korraldatud.”

Leisi kooli viienda klassi tüdrukud Aet-Kadi Kald, Rica Aarn ja Aveli Kane arvasid, et neile on see väga kasulik päev. “Tegime küünlaid, meisterdasime ja viltisime,” rääkisid nad. Kätt prooviti ka pajupilli tegemisel.

Ettevalmistused laagriks algasid juba jaanuaris. Eile oli avatud üheksa töötuba: ehissepistamine, kandle valmistamine, roopill ja pajupill, viltimine ja seebitegu, küünlategu, puutöökoda, paberivoltimine, laagrivaiba kudumine ja kohaliku toidu valmistamine.

Ööbima jäädi Valjala koolimajja. Õhtul vesteti lugusid, vaadati filme ja mängiti palle. Laager jätkub täna matkaga pärandkultuurimärkidega maastikul ning seejärel tehakse kokkuvõtteid. Pärimuslaagri projekti toetasid Valjala vald ja Leader-programm.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 545 korda, sh täna 1)