Kulusid tuleb kärpida 175 000 eurot (8)

VAJALIK TÖÖTAJA: Linnamajanduse töötaja Mare Ojala tööd ei hakkaks koondamise korral keegi tegema. Foto: Irina Mägi

VAJALIK TÖÖTAJA: Linnamajanduse töötaja Mare Ojala tööd ei hakkaks koondamise korral keegi tegema. Foto: Irina Mägi

Kuressaare linnavalitsuse allasutused, mis peavad oma personalikulusid kärpima 4,5 protsenti ehk 175 000 eurot, koondamise teed enamasti siiski ei lähe.

Loetud nädalatega tuleb asutuste juhtidel teha põhjalikke ümberkorraldusi, mis tekitavad nii mõnelegi neist korralikku peavalu. Enamikul pole veel selge, mismoodi kulusid kärpida. “Ei tea” või “vara veel rääkida”, vastasid Saarte Häälele paljud allasutuste juhid. Nimelt tundub pea võimatu kulusid vähendada, rääkimata koondamistest.

Ühe töötaja koondamist on seni kinnitanud vaid Saare maakonna keskraamatukogu. Saaremaa spordikooli juht Mati Mäetalu märkis, et mida väiksem on kollektiiv, seda keerulisem on otsuseid teha. “On suur vahe, kas kärpida 4,5% ja teha ümberkorraldusi ligi 50 töötajaga asutuses või kümnekonna inimese puhul. Arvestades niigi väikest alade ja iga ala juhendajate arvu, saab lahenduse otsimine olema keeruline,” tõdes Mäetalu.

“Koondamine tähendab, et mingit tööd võetakse meilt ära. Kõik töötavad 8 tundi päevas ja juurde ei saaks tööd kellelegi justkui enam anda,” ütles Kuressaare Linnamajanduse juhataja Urmas Raik, kelle juhitavas asutuses pole ka veel otsuseid tehtud.

Koondamise välistas ka Saaremaa ühisgümnaasiumi juht Viljar Aro, kelle sõnul oleks töötajaid pigem juurde vaja. “Esialgne mõte on lasta kärbe teha palgafondi kokkuhoiust ehk võimaliku jõulutoetuse arvelt,” ütles Aro. Vaid töö ümberkorraldamise ja koormuse vähendamisega suudab kulusid kokku hoida Kuressaare täiskasvanute gümnaasium. “Meie oma asutuses kedagi ei koonda,” ütles kooljuht Ly Kallas.

Vastne Vanalinna kooli direktor Tõnu Erin vastas ajakirjaniku pärimisele, et nemad vastust veel ei tea. Koolis olevat võimalikud nii koondamised kui ka töö ümberkorraldamine.

Lasteaedade, millelt nõutavad kärbitavad summad on suurimad, juhid vastasid Saarte Häälele üksmeelselt, et ka nemad ei tea, mis saama hakkab. Abilinnapea Madis Kallas, kes praegu asendab ka linnapead, ütles lasteaedade kohta, et lasteaednike palgad kindlasti ei vähene. Paraku on kuuldused palkade vähenemist jõudnud ka Saarte Hääle toimetusse. “See on 100% vale arusaam,” kinnitas Kallas. Ka Kuressaare gümnaasiumi direktor ja linnavolikogu esimees Toomas Takkis on eelnevalt toonitanud, et palgatõusu vajavad just lasteaednikud ja huvikoolide töötajad.

Huvikoolide töötajate kehva palka rõhutas ka muusikakooli direktor Tarmo Berens, kelle juhitavas asutuses minnakse töö ümberkorraldamise teed. “Aastast 2009 on muusikakool püksirihma pingutanud ja tulemuseks on krooniline õpetajate puudus,” ütles Berens, viidates, et olukord on niigi vilets.

Kärpest saab palgatõus

Kuresaare abilinnapea Madis Kallase sõnul puudutavad kärped laias laastus igat 20ndat linna allasutuse töökohta. Kokku töötab linna allasutustes ligikaudu 400 inimest, lisaks 100 riigipalgalist õpetajat. Seega saavad 2/3 töötajatest kärperahad ja linna lisatud summa palgatõusuna tagasi. Kallase sõnul ei ole veel täpsed palgatõusud otsustatud. Seda tehakse lähiajal. Enne tuleb Kallase sõnul kärped ära teha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 473 korda, sh täna 1)