Talgud Saaremaa kuulsaima taime kaitseks

Eestimaa looduse fond korraldab sel nädalal Viidumäel talgud siinse kuulsaima taime, saaremaa robirohu kasvukohtade tingimuste parandamiseks.

“Teeme tööd taime mitmes kasvukohas, kus võtame maha võsa, mis ähvardab robirohu enda alla matta, “ ütles ELF-i talgukorraldaja Jaanus Libek. Varem on Viidumäel talguid tehtud puisniitude hooldamiseks. Saaremaa robirohu kasvukohtades pole Viidumäel ega mujal seni talguid korraldatud.

Aastakümneid saaremaa robirohu levikut ja kasvutingimusi uurinud botaanik Mari Reitalu ütles, et robirohu kasvukohtade olukord pole halb. Robirohu põhilistel kasvualadel allikasoodes ja liigirikastes madalsoodes on olukord normaalne, kuid hõredas metsas, metsasihtide ja vanade metsateede ümbruses on liik praegu taandumas. Nendesse kohtadesse ongi võsaraie kavandatud, selgitas Reitalu.

“Kuna varem pole robirohu kasvukohtades säärast võsaraiet tehtud

, siis on selle tulemuslikkust raske ennustada,” rääkis botaanik Reitalu. Seetõttu peab raiega kindlasti kaasnema tulemuslikkuse seire, et saada vastus võsaraie efektiivsuse ja selle laiema kasutamise vajalikkuse kohta.

Reitalu sõnul on suurim oht saaremaa robirohu kasvukohtadele kuivendamine, mille üks tagajärgedest on ka kasvukohtade kinnikasvamine või selle kiirendamine. Praeguseks on Viidumäe allikad haaratud ühe allikate projektiga, mille käigus püütakse parandada allikasoode veerežiimi. See on vajalik nii saaremaa robirohu kui ka teiste allikasoode harulduste kasvutingimuste säilitamiseks.

Saaremaa robirohi on taim, mis kasvab terves maailmas ainult Saaremaa lääne- ja loodeosas.

Aastast 1958 on saaremaa robirohi looduskaitse all ja kuulub II kategooria looduskaitsealuste taimede hulka. Eesti Punases Raamatus on ta kolmandas ehk haruldaste liikide kategoorias.

Jaanus Libek ütles, et talgud toimuvad ajavahemikus 5.–7. september ja talgutest osavõtjate arv ulatub ilmselt 10–14 inimeseni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 409 korda, sh täna 1)