Saaremaa uus vaatamisväärsus – Ratla roosa tamm (12)

TEHTUD! Tähtsamad puuvärvijad Maarja Põldoja, Virko Ardel, Heiki Hanso, Raigo Lorius ja Raivo Moon tehtu üle rõõmustamas. Foto: Heidi Hanso

TEHTUD! Tähtsamad puuvärvijad Maarja Põldoja, Virko Ardel, Heiki Hanso, Raigo Lorius ja Raivo Moon tehtu üle rõõmustamas. Foto: Heidi Hanso

Laupäeval sai üks Ratla puisniidu tammedest uue elu ja kuue. Arboristide Koda MTÜ esimehe Heiki Hanso eestvedamisel värvis rõõmus kamp vabatahtlikke ühe surnud saja-aastase tamme fuksiaroosaks.

“Mul oli tamme värvimise mõte juba aastaid peas, kuid otsisin pikalt sobivat kohta ja puud. Lõpuks leidsin selle õige. Saaremaa patrioodina unistasin muidugi, et tamm just kodusaarel oleks,” rõõmustas Hanso, et puu just Kuressaare–Kuivastu maantee äärest Ratla puisniidult leitud sai.

Tamme värvimisel aitas kaasa paarkümmend vabatahtlikku ja keskkonnasõbraliku fassaadivärviga toetas entusiaste Marde Kaubandus OÜ.

“Kui Heiki tuli puu värvimiseks luba küsima, olime kohe nõus. Vägev ju, kui karjamaal on roosa puu. Teist sellist pole kuskil,” nentis puisniidu rentnik Olev Papp.

Papp paneb aga kõigile puuimetlejatele südamele, et kunsti vaadataks maantee äärest, aia tagant, sest iga päev sööb puisniidul tammede vahel mitukümmend veist. “Loomi pole vaja häirida ja aiad tuleb ikka terveks jätta,” kutsub Papp puu-uudistajaid mõistvale suhtumisele ja käitumisele.

Uus Saaremaa vaatamisväärsus on Eestis ainulaadne, kuid mujalt maailmast leiab erksaks võõbatud puid küll. Tihti juhitakse nende abil tähelepanu keskkonna- või haljastusprobleemidele.

Heiki Hanso sõnul täidab Ratla tamm arboristika põhilist ülesannet: märgata puud ja selle võra ilu.

“Ratla tamm on kauni võragraafikaga täiuslik puu, mille loomulik elu on kahjuks juba lõppenud. Nüüd on ta ilus ja silmapaistev iga ilmaga ning iga tema oks on kaugele näha. Tamme mõte on inimestele meelde tuletada, et tervikliku võraga puu on alati ilusam kui sandistatud ja köndistatud puu,” rääkis Hanso ja lisas, et enne puu köndistamist tuleks alati spetsialistidega konsulteerida.

Palju head infot puuhoolduse kohta leiabki näiteks Arboristide Koda MTÜ Facebooki lehelt.

Loodetavasti tuleb peagi Ratla puisniidu juurde maantee äärde ka roosa raamiga tahvel, mis inimestele uhke tamme värvimise ideed selgitab.

Heidi Hanso 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 258 korda, sh täna 1)