Muhus õpetavad meistrid rookatust tegema

UNIKAALSE ROOKATUSE EHITUS: Muhro OÜ töömehed Jan Soop ja Margus Mölder alustasid katusepanekut juba reedel. Foto: Elina Kalm

UNIKAALSE ROOKATUSE EHITUS: Muhro OÜ töömehed Jan Soop ja Margus Mölder alustasid katusepanekut juba reedel. Foto: Elina Kalm

Reedel, laupäeval ja pühapäeval pandi Muhu pastoraadi vanale kivist aidahoonele rookatust, mille valmimist saab kaeda ja meistrite juhendamisel ka ise tööd teha veel selgi nädalal.

“Tegelikult oleks nädalavahetusel isegi rohkem rahvast oodanud,” ütles Muhu pärandikooli eestvedaja Inna Ligi. Muiates lisas ta, et vahest pidas mõni inimene rookatuse tegemist nii ülemõistuse keeruliseks, et ei hakanud kohale tulemagi. Samas oletas Ligi, et võib-olla ei jõudnud info katusepanekust ka kõigi huvilisteni.

Kokku käis katusetegu kaemas alla kümne inimese. Kohaletulnutele kujunes sellest säärane tore individuaalõpe. Katus on ju väike ja ega väga palju inimesi olekski sinna mahtunud.

Inna Ligi tähendas, et rookatuse panek on ju unikaalne töö. Näiteks pühapäeval katust sõna otseses mõttes õmmeldi. Samuti ei ole see odav töö, kuna tegemist on ju käsitsitööga, alates juba roo korjamisest.

Firma Muhro töömehed on katuseteol ka sel nädalal, kuni ait uue katuse peale saab. Nii et kellel huvi, saab kaema minna.

Küsimusele, mis aidast edaspidi saab, vastas pärandikooli eestvedaja, et esimene eesmärk on maja konserveerida. Loodetavasti saab hoonele järgmiseks aastaks ka uued aknad ja ukse.

“Eeldame, et mingil ajal on suvel uksed lahti ja mine tea, mida põnevat seal siis näha või teha saab,” lausus Inna Ligi, kelle sõnul on aidas toimuv kindlasti avalikkusele mõeldud. “Külalised, kes Muhu saarele tulevad, peatuvad ikka ka kiriku juures, võib-olla saaks neile siis selles hoones mingit huvitavat tegevust pakkuda või siis näiteks väikesi meeneid,” rääkis ta, lisades, et eks aeg otsustab.

“Küllap maja ise ütleb, mida see maja tahab teha,” mõtiskles Inna Ligi. “Arvan, et nimi võikski tal olla aednikumaja, kus saaks talvel töövahendeid hoida ja suvel saaks siis kogudus lisa teenida oma majapidamise ülalpidamiseks.”

Muhu pärandikool on loodud selleks, et aidata hooneid korrastada projektide abiga. Rookatuse ehitamise projekti toetavad kultuuriministeerium, muinsuskaitseamet, Muhro OÜ, Muhu muuseum ja EELK Muhu Katariina kogudus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 562 korda, sh täna 1)