Tugev kogukond hoiab (1)

NAUDIVAD LAULMIST: Leili Rummel-Ruus, Terje Palli, Anu Urmet, Maaria Treima, Katrin Ader, Marina Treima, Henno Kula, Olev Müür ja  Arno Koder. Foto: Helen Koltšanov.

NAUDIVAD LAULMIST: Leili Rummel-Ruus, Terje Palli, Anu Urmet, Maaria Treima, Katrin Ader, Marina Treima, Henno Kula, Olev Müür ja Arno Koder. Foto: Helen Koltšanov.

Olen juba kolm aastat kuulnud Tornimäe kiriku laululaagrist. Praegune elukorraldus ei luba mul kõikidest koduvälistest üritustest täie intensiivsusega osa võtta. Koguduse liikmena on mul siiski hea meel näha, kuidas kiriku roll kogukonna ühendamisel järjest suureneb.

Kirik ei ole ainult huvitava arhitektuuriga hoone, mis ajasambana seisab meie päevade kulgemistes väärikalt kõrval.

Sisseastujale võib avaneda väga eriline maailm, milles Jumal laseb ennast ilmutada… Või avaneb ka lihtsalt jahe, nukralt krohvi pudistavate seintega ruum, kus seintel kummaliste nägudega pildid, mis võivad kõneleda meie meeltega või jääda tummaks, lihtsalt vana aja moega vaatamisväärsuseks. Huvitav ja kosutav võib vaatepilt olla ehk nii või teisiti.

Kirik kui meeldiv kohtumispaik
Tornimäe kiriku uksed on kõigile teelistele alati avatud ja kui teelisel on aega ja Jumal juhatab, on lahke presvitera Marina või isa Toivo teelise päralt näitamas teile kogu kirikukompleksi, mis on tänu mitme aasta suurele tööle muutunud kutsuvaks paigaks ja kogukonnale meeldivaks kohtumiskohaks.

Üheks toredaks tavaks teiste seas ongi saanud Tornimäe kiriku juures laululaagrite korraldamine. Kuid põnevate ürituste korraldamise kõrval on igal aastal püütud teha midagi konkreetset ka Tornimäe kirikukompleksi kui meie ajaloo ja kultuuriväärtuse hoidmiseks ja säilitamiseks.

Eelmisel aastal kutsuti kogukonda üles osalema kirikuaia peavärava taastamise toetamises, mis ka edukalt teoks sai.
Sel aastal on kogudusel kavas renoveerida kiriku kolm ust.

Heategevuslik kohvilaud
Nii sündiski idee korraldada laululaagri ajal heategevuslik kohvilaud. Laagris osalejad olid juhendaja Terje Palli eestvedamisel lahkelt nõus väikese heategevusliku kontserdi andma.

Mis võiks olla veel mõnusam kui suvisel laupäeva pärastlõunal endale üks kena jõudehetk lubada? Küpsetada kodus kook, end pisut sättida ja tulla kuulama kaunist muusikat.

Palved, mis meile mitmehäälsete lauludena kõlasid, ühendasid kokku tulnud külalisi niivõrd, et mõnus õhtu kohvi ja koogiga kestis veel tunde. Jätkus lastele rõõmu ja täiskasvanutele juttu ja muljetamist. Rõõm oli kohtuda meie kiriku toetajatega koduvallast, Kuressaarest, Leisi ja Orissaare vallast ja üle väina Muhumaalt.

Tahan siinkohal tänada maitsvate ja kaunite küpsetiste ja omatehtud veini eest. Tänusõnad ka kõikidele, kes kohapeal kogu sagimise ja lauakatmise juures käed külge lõid. Tänu ka kõikidele lahketele annetajatele, kes andsid oma toetuse kirikuuste renoveerimiseks.

Kertu Silla Kuut
kertu@cippocom.com

Laulmine annab hingele jõudu

Minu huvi õigeusu kirikulaulude vastu on pärit juba lapsepõlvest. Ema laulis kohalikus kirikukooris ja võttis mind kirikusse kaasa ning seistes tema kõrval, tahtsin kangesti kaasa laulda. Kuid edasine nõukogudeaegne elu võõrutas mind kirikust.

Alles pärast seda, kui Tornimäele tuli uus preester Toivo Treima, on elu kiriku ümber muutunud elavamaks ja ka nooremad inimesed leiavad taas tee oma kogukonna õigeusu kirikusse.

Hakkasin talvel preestri abikaasa Marina juhendatavatest kirikulauluharjutustest osa võtma ja teenistustel kirikukooris laulma. See annab hingele väga palju jõudu tänapäeva nii materiaalses õhkkonnas.

Osalesin kiriku juures korraldatavas suvises laululaagris, mis toimus juba neljandat korda. Kokkutulnuid oli peale kohalike nii Tallinnast kui ka mujalt kogudustest ja isegi kaks tüdrukut Moskvast, kes usinalt eesti keeles kaasa laulsid.

Kirikulaule õpetas meile koorijuht Tallinna katedraalkirikust Terje Palli. Sel aastal õppisime selgeks kirikupühadel korraldatavate ristikäikude laulud, mida siis praktiseerisime laululaagri lõpus pärast liturgiat ristikäigus Tornimäe vanale kalmistule kalmistupühale minnes. Ühiselt sai kirikus korraldatud heategevuslik kontsert õigeusu teenistustel lauldavatest lauludest ja sellele järgnev kohvilaud.

Peale laulude õppimise said kokkutulnud nautida ilusat suve, värskendades end kohalikes supelkohtades ja külastades vaatamisväärsusi.

Anu Urmet

Kohtumiseni Tornimäel!

Mina osalesin Tornimäe laululaagris esmakordselt. Tahtsin kirikulauludega veidi lähemalt tutvuda. Kuigi ma ei ole lauluinimene, ei tehtud mulle takistusi, ja nii oli mul võimalus end esimest korda kooris proovile panna.

Mind lummasid kontsertkoori kõrge tase ja vaimsus. Tundsin rõõmu koostegemistest, lausa kiidan seda sundimatut õhkkonda, preestripere sooja vastuvõttu, vahvaid inimesi ja toredaid üritusi.

Palju jõudu laagri korraldajatele! Kohtumiseni järgmisel aastal Tornimäel!

Helen Koltšanov

Kõik, kes veel soovivad anda oma panuse kiriku renoveerimiseks, saavad annetada koguduse a/a EE751010220217888225, saaja EAÕK Tornimäe kogudus, sihtotstarbeline selgitus on renoveerimine.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 406 korda, sh täna 1)