19 000 kilo piiri ületas Eestis esimesena Kõljala Täpik (1)

Kõljala POÜ lehm Täpik saavutas kolmanda laktatsiooni toodanguks 19 059 kg, mis on Eesti lehmade seas läbi aegade suurim laktatsiooni piimatoodang.

Kõljala POÜ juht Tõnu Post ütles, et Täpiku ema oli Kõljala ühistu kunagine rekordlehm, kellele kuulus päevase väljalüpsi rekord. “Ka Täpik on meil kogu aeg selline tipploom olnud, kuigi tema esimene laktatsioon oli võimeid arvestades tagasihoidlik,” märkis Post. Samas on nii, et lehm annab suurimat toodangut 3–5 laktatsioonil. Täpiku isa on holsteini tõugu pull Jose, emaisa holsteini tõugu Sungar.

Küsimusele, kas rekordlehmad satuvad juba varakult erikohtlemise alla, vastas Post eitavalt. “Pigem on asi selles, et kui pidamistingimused on head, siis potentsiaaliga loom kasutab need ära,” selgitas loomakasvataja, avaldades lootust, et viieaastane Täpik annab piima tipptasemel veel mitu aastat.

Jõudluskontrolli keskuse väliteenistuse osakonna juhataja Aire Pentjärv ütles Saarte Häälele, et 19 000 kilogrammi ületamine on Eesti piimalehmade produktiivsuses uus verstapost. Parimatel päevadel on Täpik võimeline andma kaheksa ämbritäit piima päevas.

18 000 kilo väljalüpsi piir ületati Eesti piimanduses esmakordselt 2009. aastal, kui Tartu Agro lehm Jacqueline andis piima 18 935 kilogrammi, see kogus jäi löömatuks kuni selle aasta veebruarini. Seekordne rekord kuulus Torma ühistu lehmale Õnne, kelle teise laktatsiooni toodang (lehma toodang arvestatuna poegimisest kuni 305. päevani) oli 18 970 kg.

Jõudluskontrolli keskuse koostatud tabelis “Rekordlehmad läbi aegade” on kümne esimese lehma hulgas veel ka Kõljala lehm Noore, kes asub 18 374 kiloga tabeli seitsmendal real.

Möödunud aastast kuulub Tõnu Posti juhitud ettevõtte kasvandikule laktatsiooni väljalüpsi rekord ka eesti punase tõu arvestuses, kui Kõljala lehm Miilas viis selle tõu väljalüpsi esmakordselt üle 18 000 kilogrammi piiri. Kui algselt oli Miilase tulemus üldises pingereas koguni seitsmendal kohal, siis praeguseks on Miilas langenud 12. positsioonile.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 307 korda, sh täna 1)