Salava sai täisealiseks

Salava on saar Lümanda valla rannikumeres. Eesti kõige läänepoolsemasse laiduderühma kuuluvad Loonalaid, Salava, Nootamaa ja Uus-Nootamaa. Kuid Salava nime kannab ka Saaremaa merekultuuri seltsi tütarselts Lümanda ja Kihelkonna vallas. Seltsi kuulub 43 inimest ja igal aastal toimub 10–15 üritust. Kõik need on seotud mere ja merekultuuriga.

24. juulil sai selts 18 aastat vanaks ehk täisealiseks. Oma sünnipäeva pidasime Kihelkonnal Iluleiva kohvikus. Peol rääkisime ka Papissaare sadama ja vesilennukitega seotud tähtpäevadest.

Juulis möödus Papissaare vesilennukite baasi rajamisest 100 aastat (ametlikult võeti kasutusele sõjabaasina 30.07.1914). Peagi valmisid angaarid ja rajati ka kurikuulus munakivitee. 1916. a 17. septembril tõusis poolakas Jan Nagorski õhku Kihelkonna lennubaasist ja sooritas Saaremaa kohal vesilennukil M-9 surmasõlme. Venemaa ostis Prantsusmaalt esimese vesilennuki 1912. a. Eestisse rajati üldse 13 merelennusadamat ja neist esimene oli Papissaare. Siin baseerus teiste hulgas ka maailma suurim vesilennuk, Igor Sikorsky konstrueeritud Ilja Muromets.

Papissaare baasi kui Vene merelennusadama lõpp oli 12. oktoobril 1917, juba sakslaste dessandi esimesel päeval. Pärast sakslaste lahkumist esimese maailmasõja lõpus sadamal sõjalist otstarvet enam polnud. Küll aga jätkus laevaehitus.

Enim kuulsust on sadam võitnud (purje)laevade ehituskohana 1850-ndatest 1930-ndateni. Siin olid põhilised tegijad Vilsandi kaptenid ja nende ettevõtmiste osanikud. Esimesed kirjalikud teated piirkonnast pärinevad juba 16. sajandi keskpaigast ning sadam on olnud aastaid Vilsandi väravaks. 1950-ndatest alates on paljudele tööd andnud kalatöötlemine.

Sügishooaja avaürituseks plaanib Salava ekskursiooni Sõrve külastuskeskusse ja oktoobri alguses tutvume Kihelkonna valla väikejärvedega. Septembris on Estonia huku mälestuspäev ja novembris-detsembris loodame taas esile tõsta Saare maakonnas 2014. aastal toimunud merelisi üritusi-ettevõtmisi.

Loodame, et selliste mereliste ürituste korraldamise ja tähtpäevade tähistamisega anname väikese panuse merelise Saaremaa ajaloo arendamisse ja talletamisse.

Urve Vakker

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 195 korda, sh täna 1)