Repliik: Mõelgem, arutagem, ärgem pidurdagem! (7)

Eestis pole kellelegi uudis, et Saaremaal on kolm valda ühinemas. Kaarma, Kärla ja Lümanda vallad korraldasid rahvaküsitluse ning nende volikogudes otsustati, et mõistlik on tegutseda koos.

Saaremaal on suuremgi unistus – kogu saarest võiks saada ühtne tegus vald. Küllap seetõttu valis rahvas ühendvalla nimeks Saaremaa vald. Aga … kahjuks leidub ikka „pidurdus- ja keeluspetsialiste“.

Just siis, kui kolm valda olid ära teinud suure ettevalmistustöö ning jõudmas rahvaküsitluse faasi, korraldas Kuressaare linnapea kärajad, kus kutsuti kõiki valdu ühinema Kuressaare linnaga. Usun, et üleskutse oli siiras. Ent praeguseks on sotsiaaldemokraatide vastuseis uue ühendvalla nimele paisunud nii suureks, et kütab kirgi isegi Toompeal.

Saaremaa omavalitsuste liit (SOL) tegi avalduse, et Saaremaa valla nime ei tohi kaaperdada, sest uus vald ei ühenda kogu Saaremaad. Kas SOL ühendab? Võib-olla peaks selle nime muutma SOOL-aks (Saaremaa Osa Omavalitsuste Liit) või Sotsiaaldemokraatlike Omavalitsuste Liiduks?

Olen pärast kõrgkooli lõpetamist olnud juba paarkümmend aastat ettevõtja. Ettevõtluses tuleb pidevalt kalkuleerida ja kompromisse teha. Siin pole ruumi mossitamisele ja oma ego esiletõstmisele. Kui ma algusaastatel ei pööranud poliitikale tähelepanu ja keskendusin pigem pragmaatilistele eesmärkidele, siis mida aeg edasi, mõistsin, et kahjuks on ka ettevõtluses vähemalt kohalike omavalitsuste tasandil peaaegu kõik seotud poliitikute ja poliitikaga. Soovid midagi ehitada või rajada, küsi luba ametnikult. Ametnik on aga seotud mõne erakonnaga.

Viis aastat tagasi, pärast tütre sündi, otsustasime abikaasaga jääda püsivalt Saaremaale elama. Kuigi ma pole enam esimeses nooruses, oli (ja on praegugi) mul maailmaparandamise unistus säilinud. Nõnda sattusin Lümanda valla volikokku, mille esimehena näen selgelt, et ühekaupa vallad Saaremaal enam toimetada ei jaksa. Sama lugu on tegelikult tervel Eestimaal.

Eestlastel on tavaks öelda, et nimi ei riku meest. Küllap leiab ühendvald nime, millega kriitikudki nõustuvad. Seepärast peame edasi püüdma selle poole, et nime kõla või mõne mehe isiklik ambitsioon ei saaks juba hoo sisse saanud protsessile takistuseks.

Juba siis, kui SOL-i algatatud protestikampaania käima läks, arutasid kolme valla esindajad, milline võiks olla ühendvalla neutraalsem nimi. Kõlama jäi kena nimi Saarekese vald – enam-vähem Saaremaa keskel paiknev saareke uutmoodi mõtlevaid valdu, kelle algatusest võib ehk kunagi kasvada kogu saart ühendav Saaremaa vald. Väljastpoolt soovitatud Lääne-Saaremaa ja Süda-Saaremaa on pikad ja logisevad ning üha rohkenevatele välisturistidele täpitähtede tõttu ebamugavad.

Mart Maastik
Lümanda vallavolikogu esimees

Mart Maastik,

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 183 korda, sh täna 1)