Anseküla kiriku varemed plaanitakse nähtavale tuua (1)

1300. aasta paiku rajatud ja mitmel korral ümberehitatud Salme vallas asuv Anseküla Maarja kirik hävis 1944. aastal sõja tõttu. Nüüdseks on valminud esialgne plaan muinsuskaitse all olevad varemed konserveerida ja püstitada kirikuplatsile infotahvel. Esimese sammuna on maha võetud võsa, mis varemeid ümbritses ja kattis.

Varemete korrastamisest on huvitatud vald, kohalikud ettevõtjad, muinsuskaitseamet ja ka Anseküla Maarja kogudus. Praegu ootab projekt alusplaani taga, mida on tarvis arheoloogiliste kaevamiste alustamiseks. Salme vallavanema Kalmer Poopuu sõnul on alusplaan olemas, kuid koguduse endine juht ja maamõõtja Olavi Oeselg ei ole seda talle veel jõudnud saata. “Juhul kui alusplaani on tarvis täiendada, tellime vajalikud lisatööd,” lisas Poopuu. Arheoloogiliste kaevamiste juhiks saab tõenäoliselt Garel Püüa.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul ei ole kindel, kas kiriku dolomiitplaatidest põrand arheoloogiliste kaevamiste käigus üles leitakse. “Puudub kindlus, kas see seal üldse alles on,” selgitas Peirumaa. Niisiis saab täpsemaid plaane teha alles pärast uurimistööd. Infotahvli osas aitaks muinsuskaitseamet tema sõnul kaasa selle sisu toimetamisega.

Raido Kahm

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 420 korda, sh täna 1)