
SEADUS LUBAB: Antti Kopliste tegi oma Ferrumis asuva kaupluse aknast mobiilifoto, kuidas linna ühes käidavamas kohas pidevalt alkoholi kummutatakse. Foto: Antti Kopliste
Avalikus kohas alkoholi tarbimise lubamine tekitab rahulolematust nende seas, kellele ei meeldi, et Kuressaare kesklinnas olevatel pinkidel juuakse järjepidevalt.
Eelmisel nädalal ilmus Saarte Hääles artikkel, milles linnapea Hannes Hanso teatas, et augusti- ja septembrikuus tuleb linnavolikogus arutamisele, kas piirata alkoholi avalikku tarbimist Kuressaares. Hanso väitis, et volikogu komisjonide seisukoht on selge: Kuressaare linnas ei peaks lubama alkoholi avalikku tarbimist.
Muutusi ei pruugi tulla
Eile aga ütles linna pressiesindaja Geili Heinmaa Saarte Häälele: “Praegu ollakse siiski seisukohal, et võibolla ei tehta mitte midagi. Me oleme saanud signaale, et kõrgemal tasandil ei olda huvitatud, et üldse selles osas midagi ette võetaks.” Täpsemalt selgub linnavõimude esialgne seisukoht ja tegevusplaan või selle puudumine siiski 28. augustil, mil linnavolikogu uuesti kokku tuleb. Seega käesoleva suve jooksul muudatusi selles osas, mis puudutab alkoholi avalikku tarbimist, ei tule ja võib olla ei muutu midagi ka hiljem.
Osa linnaelanikke leiab aga, et probleem on olemas ja midagi tuleks ette võtta. Kellassepp Antti Kopliste, kelle tööpind asub Ferrumi keskuses, sõnas: “Kui nii-öelda parmud sõna otseses mõttes vallutavad kesklinna, siis on see ikka inetu.” Kopliste selgitas, et raamatukogu ja Ferrumi vahelisel alal on järjepidev alkoholitarbimine igapäevane nähtus.
Saarte Häälel õnnestus tabada end just selles kohas end sisse seadnud neljaliikmeline seltskond. Anonüümseks jääda soovinud soliidses eas härrad manustasid õlut nii suurematest kui väiksematest pudelitest. Nende väitel on raamatukoguesine plats selleks hea koht, sest vahepeal saab minna ajalehte lugema: “Lehe lõpus on surmakuulutused, töökuulutusi ju pole mõtet vaadata.” Kommentaari andnud härra selgitas, et tal on invaliidsusgrupp, mistõttu töötada ta ei saa.
Varem pidid mehed oma sõnul joomist varjama ja aeg-ajalt olevat ette tulnud, et mõne neist viis politsei kainenema. Pärast 1. juulit ei olevat aga keegi nende tegevust kritiseerinud, ei politseinikud ega linnakodanikud.
Kodanik ise vastutab
Rahulolematust üles näidanud Kopliste selgitas, miks ta ei ole tema jaoks häirivaid isikuid korrale kutsunud, lühidalt: “Minu meelest peaksid politseinikud olema need, kes avalikus ruumis korda hoiavad.” Samuti ei olevat ta näinud, et keegi teine seda teeks, kuigi see õigus on kõigil tegelikult olemas.
Lääne prefektuuri pressiesindaja Kaja Grak märkis, et korrakaitseseadus paneb eelkõige inimesele endale suurema vastutuse: “Politsei kutsutakse siis, kui kedagi häiritakse ja kaaskodanike märkustele ei reageerita.”
Häirimise puhul tuleks kodanikul esimese asjana ise sellest häirijale teada anda, väitis pressiesindaja. Kui häiriv isik oma teguviisi ei muuda ja kohale kutsutakse politsei, peab väljakutse tegija Graki sõnul jääma sündmuskohale ning seal tuleb tal kohale tulnud politseinikele selgitada, mis ja kes teda täpselt häirisid.
Kuressaare politseijaoskonna piirkondliku politseitöö teenistuse vanema Meelis Juhandi sõnul ei ole 1. juulil jõustunud korrakaitseseadus politseinike tööd otseselt keerulisemaks teinud. Samas möönis Juhandi, et politseinik peab täitma pigem selgitaja rolli ja lähenema olukordadele loomingulisemalt.
Ferrumi ja raamatukogu vahele jääva platsi kohta märkis Juhandi, et ta ei saa otseselt öelda, et see pole sobilik koht alkoholi tarvitamiseks, sest seadus seda põhimõtteliselt lubab. Ta lisas: “Vajaduse korral saame me sekkuda ja inimesi korrale kutsuda ikka.” Ära ei tasuvat siiski unustada, et kõik võivad sekkuda, sest iga kodanik vastutab avaliku korra eest.
Raido Kahm
üks samm korraga.
No ju linnapääle pakub silma-ilu, kui linnavalitsuse ees, Ferrumi ja vana kulta (uue nimega vist KULTUURIKESKUS), vahelisel alal purjus vanamehed “ilma parandavad” ja asjatavad ….
Mis te saarlased vingute kogu aeg..elage ise ja laske teistel ka elada
…ei keela, ELA, aga ära haise(mandril võid sedagi samal ajal teha)
See uus Korrakaitseseadus muudab palju rohkem, kui esimesel pilgul paisatab.
Üks asi mille võib ära unustada on see Kuressaare kesklinna joomakohtade varasema sulgemise kokkuleppe värk. Sel pole enam lihtsalt mõtet — ei tohi enam sees juua — väljas piirangud puuduvad.
Käesoleva aasta 10. juunil avaldas Saarte Hääl Riigikogu õiguskomisjoni liikme Kalle Laaneti kirjutise ”Ühe seadusemuudatuse mõte”.
11. juulil saatis justiitsministeerium kõigile omavalitsustele juhendi ”Avalikus kohas alkoholi ja teiste joovastavate ainete tarvitamise häirivus ja kohaliku omavalitsuse üksuste volitused joovastavate ainete tarbimisega seonduva reguleerimisel” ja see kahjuks põrmastab kõik Kalle Laaneti seisukohad.
Nüüd on natuke SITT olukord. Rahvas on ajakirjanduse vahendusel näinud seda, mida asjast arvab Riigikogu õiguskomisjoni liige Kalle Laanet, omavalitsused ja politseinikud peavad lähtuma aga seadusest, mille tegi Kalle Laanet.
Pinge kasvab, ajakirjandus veel võimendab seda ja tulemuse saab elektribörsili rahaks teha. :)
Juhend ”Avalikus kohas alkoholi ja teiste joovastavate ainete tarvitamise häirivus ja kohaliku omavalitsuse üksuste volitused joovastavate ainete tarbimisega seonduva reguleerimisel” kirjeldab üsna põhjalikult, mis juhul saab omavalitsus keelata avalikult akoholi tarvitamise (kuulutada selle automaatselt häirivaks) ja mitte kuidagi ei mahu need tingimused Kuressaare kesklinna.
Kas ”keelatud kohas” Saaremaa Vee pudelist viina tohib juua või Saaremaa Vodka pudelist vett? Või konkreetsel pildil kujutatu — kui pudelis on vesi, või seda õlut joodaks limonaadipudelist, kas see muudaks midagi? Head juhendi lugemist, seal on see asi lahti seletatud.
mo meelest istusid ja jõid nad seal ka enne, kui see seadus vastu võeti. Ja juua said just selle pärast, et on suhtumine – ” ah, mind küll häirib aga miks mina peaksin miskit ette võtma…ehk keegi teine”. Sellesamaga muudetigi koht joomiseks mugavaks ja nüüd on see juba sisseharjunud plats ja tõesti- peaaegu nagu “ajalooliselt ja sihtotstarbeliselt” just selleks loodud.
Sellepärase Kopliste nuhkimise tulemusena tuu uus-vana seadus vastu võetigi – sa külamees saa enam iga-aastaselt oma kodakondsetega teispool riigipiiri tolumu pühkimas käiia.
…mis siin ja selles uues seaduses on normaalset,võib tõesti korrata Ansipi sõnu-TULE TAEVAS APPI!Jah tõesti,kas veel vähe juuakse Eestimaal ja kas peab nüüd igati korralikult ja ausalt elav inimene hakkama enda eest seisma ja kinnitama oma häirimist joomarluse pealtvaatamisega,Nagu korrakaitjad ütlevad et inimene peaks ise esmalt hakkama maid jagama selle joodikuga,kes teda häirib,kas seda vähe kuuldud on kuidas need joodikud neile tavainimestele vastavad,kes julgeksid neid segada joomisel,sealt võid isegi vastu vahtimist saada,millest siin veel rääkida.Tõesti,milleks siis üldse on olemas politseinikud,kui ikka rahvale rohkem kohustusi HÄIRIJATE suhtes pannakse.Iga ala inimene peaks ikka ise tegema oma töö,mitte seda veeretama kodanike kaela.
Invaliidsus joomist ei takista aga tööle minna takistab.
Ja jah , kõrgemal tasandil ei ole huvi, krt tooge õllekastid sinna pinkide juurde , pole vaja poodi ka minna, …..krt see riik on haige…raha raha raha raha raha raha raha ….pask
Seaduses on kirjas, et alkoholi või toidugruppi mittekuuluvat joovet tekitavat ainet ei või 1. juulist tarvitada vaid üksnes ühissõidukipeatuses, sõitvas ühissõidukis, koolide, lasteasutuste, noortelaagri, tervishoiuasutuste ning hoolekandeasutuse ehitises ja territooriumil või selle osas õppe- ja kasvatustegevuse või tervishoiuteenuse osutamise ajal.
Kas mitte ei kuulu ka raamatukogu laste asutuse alla ja seega ei tohiks seal juua!
Kus seaduses selline tekst on?
…joovet tekitavat ainet ühissõidukipeatuses, teeliikluses osalevas avalikus kasutuses olevas ühissõidukis, koolieelse lasteasutuse, lasteaed-algkooli, põhikooli, gümnaasiumi, kutseõppeasutuse, huvialakooli, noortelaagri, tervishoiuteenuse osutaja ning hoolekandeasutuse ehitises ja territooriumil või selle osas õpp…
Tuleks rohkem seadust tunda! ;)
§ 48. Alkohoolse joogi tarbimine avalikus kohas
Alkohoolse joogi tarbimine avalikus kohas on lubatud:
1) paigas, kus teostatakse alkohoolse joogi jaemüüki kohapeal tarbimiseks, kui alkohoolne jook on omandatud selles müügikohas;
2) kohaliku omavalitsuse volikogu õigusaktis ettenähtud juhul.
No kus seaduses selline tekst on?
§ 48. Alkohoolse joogi tarbimine avalikus kohas
[Kehtetu – RT I, 13.03.2014, 4 – jõust. 01.07.2014]
https://www.riigiteataja.ee/akt/112072014025
samas on ka see et kui kedagi häirib et need joodikud ja parmud seal on siis võivad iga kell politseisse helistada aga kuna seni pole seda tehtud siis tundub et kedagi teist see eriti vist ei häiri ka
no on ka asi mille üle vaielda
kes teab paremini seadusi jne
fakt on see et kui ei meeldi need jotad seal siis võtke ise midagi ette aga et nüüd siin vaielda selle lameda seaduse pärast ei ole ka mõtet
leian et kuressaare kesklinnas võiks mingid linnavalitsuse poolt pandud piirangud kehtida ja samas need joodikud on seal koguaeg olnud ka ennem seda kui lubati avalikus kohas juua
No kuulge, millest sa ise kirjutad?
leian et kuressaare kesklinnas võiks mingid linnavalitsuse poolt pandud piirangud kehtida.
Need kehtivad piirangud ongi sisuliselt seadused! Alkoholiseaduses OLI võimalus omavalitsusel LUBADA joomine, nüüd ON Korrakaitseseaduses omavalitsusel võimalus KEELATA joomine. Selle kehtiva piirangu saab ju linn kehtestada ainult kehtivast seadusest löhtuvalt!
..ja õues mängivatele lastele peavad vanemad nüüd ütlema et alkoholi pruukimine ongi avalikult ok sest riik arvab nii, no normaalne!
Nende parmudel seal Ferrumi ees seadustest suva, peaasi, et ölleraha jätkub
…tekib küsimus,kas neil seal riigikogus tõesti targemata asjadega pole teha,kui selliseid tobedaid seadusi välja käia???Kas veel vähe on alkoholi tarbijaid,kas polks tõsisemaid probleeme vaja Eesti riigis lahendada,siis jääb küll mulje,et nii mõnigi mees seal kannatab PÄIKSEPISTE ALL!Kas tõesti kõik ainult raha pärast,hoolige inimestest omas riigis ,mitte nende hukatusse saatmisse -RAHA NIMEL!Kuidas saakski siis meie riigis midagi liikuda paremuse poole kui sellised on eesotsas?
…ega seadus ju ei kohusta kedagi kuskil jooma. Need kes enne lakkusid, teevad seda edasi ka. Need kel aru omal peas, mõistavad niisamagi asjade olemust.
“Noored härjad” ja “parmud” jõid enne (pool)avalikult ja teevad seda edasi ka, vaatamata sellele, mida riigiseadus sätestab.
Jah poe juures õlut manustavad härrad on suur probleem aga kesklinna välisterrasidel toimuv ei häiri kedagi.Mis sumin ja möla sealt suviti tuleb on kordi hullem kui paar vanameest kuskil poetaga.
Laske inimestel rahus juua. Ega lapsed ka nüüd nii lollid pole, et näe onud joovad pargi pingi peal… “voh mina tahan kaa suureks kasvades selliseks saada”. Pigem on see elav näide noorele valikute tagajärgedest – Parmud olid, on ja jäävad meie ühiskonna üheks osaks, parem leppige sellega ja leidkem teisi viise neid inimesi kaasata kui et kogu aeg keelata.
Minu teada on seaduses ka erandid, mis puudutavad lasteasutuste lähedust jms. Nagu fotoltki näha, on 3 meetri kaugusel klaasseina taga raamatukogu lasteosakond.
Nüüd , kus valitsejad on saanud südamelähedase seadusemuudatusega maha, tuleks tööga ühe soojaga edasi minna.
Sarnastel põhjustel (..nagunii juuakse avalikes kohtades !) tuleks kiiresti “läbi lükata” jokkis peaga sõidukijuhtimist keelavad seadused. Nagunii sõidetakse täis peaga ! Kui napsitanud tegelane kedagi oma sõiduga ei sega, ega ohusta, siis ei ole mõtet ju keelata !
Tegelikult ootavad ka alaealised, kes nagunii alkot tarbivad, oma õiguste saamist.
Kaasinimesena on mul kopp ees kõikidest igal pool alatasa vedelevatest joodikutest ja karvikutest, kes seepi ja vett pole juba aastaid näinud ning peale pudelifilosoofia millestki muust ka kuulnud pole.
Minge ja arenege, kui üldse veel võimelised olete!
Tore pilt, Anti!
aastaid muretsetud selle pärast, et oleks kohti kus niisama, ilma kohustusliku kohvitassita, istuda ja jalgu puhata. Ferrumi tagune koht on parmude hõivatud, samuti vahivad ja lakuvad nad Rae poe juures, vastik,aga neil on õigust ülegi, tavakodanikuna ei käigi enam keksklinnas kuna taguotsa toetamise võimalus ja mõnus olemise koht Kuressaares puudub. Ka oma külalisi hoiatan ette, et ainult turistid ja joodikud on vallutanud kesklinna.
Jotasid on jah ikka olnud, aga pisut on nad ikka end varju hoidnud, alalhoidlikult, nüüd aga kisavad otse tänaval.
Varem pole meie peres probleeme nendega olnud, aga nüüd täna hommikul oli kamp nooremapoolseid jotasid tänaval räuskamas ja käitusid kohati isegi agressiivselt kui vanaema neist möödus. Vanaema on üle 80 ja nüüd tulevad jotad tänaval tema peale kisama! Küll nad teavad, et teha pole midagi.
Kõige enam hämmastab mind see joodikusõprade valitsus. Ah et kohalik omavalitsus ei tohigi piirata jotade tegevust, muidu keervad kuskilt kraani kinni. Pudelivennaskond.
Nimetatud seadusekene on tihedas seoses kahe teise seadusandliku aktiga. Esimene on alkoholiaktsiisi tõstmine ja teine politseinike koondamine. Teadupoolest on avalikus kohas alkoholi pruukijad selline kontingent, kelle raha kulub valdavalt alkoholi ostmiseks. Seega – mida rohkem ja piiranguteta nad joovad, seda rohkem laekub riigieelarvesse. Politsei seisukohalt on aga joodikud äärmiselt tüütu seltskond. Õienda nendega, venita püksid täis teinud tegelasi autosse, valva neid kainestuskambris (hoidku jumal, kui mõni juhtub ära koolema) jne. Hommikul protokoll, ja tuulde kirjutatud rahatrahv. Palju tööd, palju kisa ja vähe villa. Kõneks olev seadusemuudatus lahendab kõik need mured. Politsei saab nüüd tegeleda valitsejate poolt pandud peamise kohustuse täitmisega s.t trahvikviitungite väljakirjutamine inimestele, kes neid ka tasuvad. Joodikud on aga pandud “ühiskonna” valve alla. Et see valve väga intensiivne ei oleks, mõeldi välja kaval nõks. “Kui häiriv isik oma teguviisi ei muuda ja kohale kutsutakse politsei, peab väljakutse tegija jääma sündmuskohale ning seal tuleb tal kohale tulnud politseinikele selgitada, mis ja kes teda täpselt häirisid.” Geniaalne. Jääb vaid küsida – Kui lolliks tavalist inimest peetakse? Valitsejate poolt vaadatuna peetakse meid absoluutseteks idiootideks. Ning üksikute arglike vastureaktsioonide tõttu tuleb tunnistada, et suuresti on nende seisukoht õige. Lollidega võib teha (ja Eestis kahjuks tehakse) mida iganes. Peamine on nende käest RAHA kätte saada.
No hea, et see kedagi veel peale minu puudutas. See foto pärineb mu FB postitusest ja eesmärk ei olnud kellegi peale konkreetselt näpuga näidata, vaid just juhtida tähelepanu milleni see täiesti arulage seadus võib viia – ega tegelikult polegi kohta kesklinnas kus jalga puhata. Ma olen kaugel nulltolerantsist jms, mulle maitseb endale õlu väga, aga keset päeva pudelist viina rüübata võtab ikka vaid 1 ja kindel kontinget kelle naabrust vist keegi ei igatse. Kohaliku omavalitsuse pädevuses on omad mängureeglid kehtestada ja ma loodan väga et austatud linnapea seda teha võtab!
mul on aga selline tunne, et riigikogu tegelased tahavad osa eesti rahvastikust lihtsalt surnuks joota.Kuhu küll selle joomisega tahetakse jõuda
Huvitav , miks kõik kommentaarid teile ei kõlba? Ühesõnaga, asjast nagu otse rääkimine pole teie ajalehele sobiv? Minugi pärast, teeme seda siis teiste väljunditega.
Lähen ma küll jotasid korrale kutsuma ja neile märkust tegema. Teadagi, millega see lõpeb ja parem juba mitte sekkuda.
töö ajal purjus,puhvetis kärakas kogu aeg saadaval
mind häirivad avalikus kohas suitsetajad hoopis enam