Ooperipäevad kostitavad tuleval aastal ooperiteatriga Itaaliast (FOTOD)

KOKKU LEPITUD: Teatro di Milano juhi Carlo Pesta jaoks olla Jüri Leiteni sõnutsi kokkuleppe märgina käepigistus vaat et allkirjast olulisem. Foto: Sander Ilvest

KOKKU LEPITUD: Teatro di Milano juhi Carlo Pesta jaoks olla Jüri Leiteni sõnutsi kokkuleppe märgina käepigistus vaat et allkirjast olulisem. Foto: Sander Ilvest

Arensburgi hotelli aias eile keskpäeval avatuks kuulutatud tänavustel Saaremaa ooperipäevadel tehti teatavaks ka 2015. aasta festivali peakülaline – Teatro di Milano Itaaliast.

Saaremaa ooperipäevade korraldaja, Eesti Kontserdi direktori Jüri Leiteni sõnul töötavad nad ooperipäevi organiseerides alati mitu aastat ette ning teavad täpselt, mis tuleval aastal toimuma saab. “Teame ka, mis toimub ülejärgmisel aastal ja mis üle-ülejärgmisel aastal, aga võtame ikka aasta korraga,” muigas ta, tahtmata avaldada, keda edasistel aastatel südasuvisel Saaremaal ooperit laulmas võib kuulda.

Järgmise aasta peaesineja kuulutas ta siiski välja ning kohapeal sõlmiti ka koostööleping. Tunnike pärast keskpäeva sai 2015. aasta ooperipäevadeks festivali piletimüügitelgist juba pileteidki osta.

Nõnda teatas Jüri Leiten ilmse uhkustundega, et järgmisel aastal on saarele oodata külalisi ooperi sünnimaalt Itaaliast. Tähelepanuväärne on see juba seetõttu, et ooperiteater on Itaaliast üleüldse esmakordselt Eestisse esinema saabumas, kinnitas Leiten. Seega tehakse Saaremaa ooperipäevadel natuke ajalugugi.

Teatro di Milano juht Carlo Pesta tõdes, et on kolmandat korda Eestis ning oma Saaremaal viibimise põhjal võib ta öelda, et on siinsetesse inimestesse suisa armunud. Teatro di Milano on üsna noor ooperiteater, ent Carlo Pesta on seevastu ooperi- ja balletimaailmas nimekas. Muuhulgas on ta olnud näiteks La Scala ooperiteatri (ilmakuulus Milano ooperiteater – toim) solist. Pesta sõnutsi on tal au esitleda saarlastele ja kõigile teistelegi ooperisõpradele Itaalia kultuuri, vanu ja väärikaid Itaalia ooperimeistreid, neid seejuures rikkumata ja uuenduslikult ümber tegemata. “Pühime vaid veidi tolmu teoste reväärilt ja säilitame originaalsuse.”

Eile avaldatud programmi kohaselt näeb ja kuuleb tuleval aastal Saaremaa ooperipäevadel Giuseppe Verdi “Rigolettot”, Giacomo Puccini “Madame Butterfly’d”, Gioachino Rossini “Sevilla habemeajajat” ning balletietendust “Viva Verdi”. Viimane on austusavaldus Verdile tema 200. sünniaastapäeva puhul. “Kavas on see kõige-kõigem klassika, mida Itaaliast üldse on võimalik tuua ning lepingus on kirjas, et osa soliste tuleb ka La Scalast,” kinnitas Leiten.

Ooperigalal “Bella Italia” näeb ja kuuleb Teatro di Milano soliste, ooperikoori ja -orkestrit ning lastegalal on üles astumas Katariina ja Marcel Johannes Kits, Andero Ermel, üle-eestiline noorte sümfooniaorkester, dirigendina Endel Nõgene ning kontserti juhib Hanna-Liina Võsa.

Tänavuste, järjekorras seitsmendate ooperipäevade peakülaliseks on Ukraina rahvusooper, kes peaks kohe-kohe saarele jõudma, et juba kolmapäeval Kuressaare lossihoovi ooperimajas lavale tulla Verdi “Don Carlosega”.

Lisaks kostitavad ukrainlased ooperipäevade publikut järgnevatel päevadel Lõssenko “Natalkaga Poltaavast”, Bellini “Normaga”, aga ka rahvamuusikaga. Publiku ees ollakse ka reedeõhtusel ooperigalal.

Kuressaare linnapea Hannes Hanso nentis, et linna jaoks on ooperipäevad üks iga-aastastest tipphetkedest. “Kui rahvas taas nädalaks ooperipäevadele tuleb, on linnapildis selge muudatus alati näha,” kinnitas ta. Isiklikult on ta enda sõnutsi ooperi- ja lauluvõõra inimesena võtnud ooperipäevadest korduvalt osa ning elamus on olnud võimas.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 612 korda, sh täna 1)