Saaremaa Kodukant kutsub vaatama kodusaare aedasid

MTÜ Saaremaa Kodukant on käima lükanud projekti Avatud Aiad ning täna kell 11–18 on huvilistel võimalik külastada 12 kaunist koduaeda nii Saaremaal kui Muhus.

Projekti juhi Reet Viira sõnul peaksid saarlased ise oma ümbruse ilu nautima ikka kodumaal, mitte kusagil Tenerifel.

“Meie Saaremaa ja Muhumaa on nii kaunid ja need pered, kes oma koduaia on kujundanud imetlusväärseks, juba sellepärast võiks neid aedu külastada ja oma silmaga vaadata,” ütles Viira.

“Suur üllatus oli see, et ühtegi peret polnud vaja nii-öelda moosida, kõik olid väga avatud ja see tegi suurt rõõmu,” oli ta rahul.

Et kõiki 12 aeda päevaga läbi käia ei jõua, tuleb teha mingi valik. “Sobivaim marsruut tuleks valida oma asukohast. Võtta kõige kaugem punkt, mida tahetakse külastada ja siis liikuda vaikselt kodu poole tagasi,” soovitas Viira. Tema sõnul ei taotle Avatud Aedade projekt välja valitud koduaedadesse massiturismi, kuid tore on, kui huvilisi laupäeval ikka kohale tuleb.

Midagi eraldi esile tõsta Viira ei oska, kõiki aedu tuleks tema sõnul oma silmaga kaeda. Isegi kui omanikud on aegade jooksul vahetunud, on põlispuud ja aia hingamine säilinud ja võetud ka uute omanike poolt südameasjaks.

Kõige vanemad projekti valitud aiad on Viira hinnangul Muhus Nautses ja Pöidel Iruste külas, teiste omanäoliste aedade planeerimist on alustatud taasiseseisvumisajast või veidi varem. Neile, kes taimedest ja puudest-põõsastest rohkem huvitatud, on kõik aiaomanikud valmis tutvustama haruldasi liike ja rääkima nende aedatoomise lugusid.

Projekti Avatud Aiad raames külastas eile aedu koos Reet Viiraga ka maavanem Kaido Kaasik, kes käib läbi vabariikliku konkursi Eesti Kaunis Kodu 2014 Saaremaa nominente. Sel aastal on nendeks Pihtla vallas asuv Anti talu, Uuelu talu Torgu vallas ja Muhu vallas Nautsel asuv Koolielu talu.

Küsimusele, milliste kriteeriumite järgi aiad valitud said, vastas Reet Viira, et tegelikult olid kõik aiad omanäolised, aga need kolm jäid silma just taimestiku ja loodusesse paigutuse poolest ning üldise heaoluga koduaias.

“Kõik kolm aeda on väga erinevad,” sõnas Viira. Saare maavalitsuse korraldatud konkursi tulemusena esitatigi need kolm kaunist koduaeda tunnustamiseks vabariigi presidendile, kes on kodukaunistamise liikumise patroon.

Kauni koduaia konkursi võitjad selguvad 24. augustil.

 


Avatud aiad

MUHUS
Jüri-Jaani talustuudio Lõetsa külas; Portselaniaed Saadu talus Levalõpme külas; Arusaadu talu kollektsioonaed helliktaimedest ja raskesti kasvatatavatest taimedest Rinsi külas; Koolielu talu Nautse külas.

SAAREMAAL

Iruste küla Pöide vallas; Tagapõllu puukool Orissaares; Saadu talu Käesla külas; Kurisoo talu hostade kollektsioonaed Kõrkkülas; Maastiku talu Karala külas; Anti talu Suure-Rootsi külas; Uue-Kopli talu Suure-Rootsi külas; Uuelu talu Mäebe külas.

Aiaomanike kontaktid täpsemate juhiste saamiseks on olemas saarekodukant.edu.ee.

 Kristi Luha

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 642 korda, sh täna 1)