Kuum kaup – herned ja Virtsu maasikad

PAKUB KARTULEID: Maasikad otsas, nüüd pakub Kalev Trei varast kartulit. Foto: Sander Ilvest

PAKUB KARTULEID: Maasikad otsas, nüüd pakub Kalev Trei varast kartulit. Foto: Sander Ilvest

Saaremaa maasikamüüjatele pakkusid eile Kuressaare turul konkurentsi Virtsus kasvatatud marjadega kauplejad.

Kui Saaremaa maasikaid on viimastel päevadel hooaja lõpu tõttu turul müügil vähe ja needki ostetakse kiiresti ära, siis eile hommikul oli punaseid marju turul lausa kastide viisi. Tahtjatest ei paistnud samuti puudu olevat. “Virtsus kasvatatud maasikas, neli eurot kilo,” teatas keskmise suurusega marjadega kaubelnud noormees.

Pihtla vallast Kõljalast turule müüma tulnud Helve Turja ees letil ilutsesid karpides pirakad maasikmarjad. Sort “Sonata”, hind 8 eurot kilo eest. “Ostetakse hästi, rohkem mul peale nende karpide siin alles ei ole,” tõdes naine.

Lisaks maasikatele oli Turjal pakkuda herneid (viis eurot kilo), küüslauku (kümme eurot kilo) ja kartuleid “Solist” üks euro väiksemate, poolteist suuremate eest.

“Minul on kartulisaak tänavu kehv,” tõdes Turja. “Kuna meil on liivane maa, on muld praeguse kuivusega nagu tuhk ja päike küpsetab pealsed ära.”

Turja avaldas lootust, et saab ülejärgmisel nädalal müügile tuua vaarikad. “Kui hea saak on, ei oska praegu ennustada – kõigepealt peavad marjad valmis saama,” rääkis Turja. “Eks see kilohind viie-kuue euro kanti vist jää – nagu maasikalgi.”

Pihtla vallas Liiva külas elav Kalev Trei oli enda ette sättinud kotid varase kartuliga. “Solisti”, “Flavia” ja “Mareti” kilo maksis 1,5 eurot. “Maasikaid mul enam tulemas pole – aeg on läbi,” tõdes mees.

Trei ütles, et kuigi mõni ostja ehk eelistaks pestud kartulit, tema seda ei pese. “Koor kipub niikuinii narmendama,” rääkis Trei. “Varane kartul on aga nagu noor tüdruk, kellega peab õrnalt ringi käima. Kui kõvasti mutsid, läheb siniseks.”

Trei sõnul on kartulitaimel praegu all vaid paar suurt mugulat, väikseid eriti mitte. “Usun, et saak tuleb keskmine – kui on vähe all, siis ta kasvab sellevõrra suuremaks,” lausus mees.

Hernekilo eest küsis Trei eile neli eurot, pealsetega sibula kilo eest viis eurot.

Eile turul pakutud kauba seas oli lettidel näha ka kukeseeni – pooleliitrine karp 4, liitrine 8 eurot –, porgandit ja värsket kurki – 2–2,5 eurot kilo.

“Angerjas 28 € kg” näitas silt turuhoone taga nurgapealses kalaletis.

“Angerjas on teist päeva müügis, ostetakse väga palju ja palju on ka tellitud,” ütles leti taga seisnud Linda. “Enamus ostab purki panemiseks.”

Linda sõnul ei usu ta, et angerja hind odavamaks läheb. “Kes suures koguses ostab, näiteks viis kilo, võib saada madalama hinna,” teatas ta.

Lisaks angerjatele hakkas letil silma kast täis pakse lestasid. “Kaunispe sadamast toodud,” märkis Linda.

 


Mustikad on juba päris valmis

Mustikasõprade rõõmuks on osa marju metsas juba valmis ning neljapäeval võis üksikuid marjamüüjaid juba näha ka Kuressaare turul.
“Seda ma ei ütle, et marju pole,” lausus Valjala valla üks tragimaid mustikakorjajaid Ellen Aau, lisades, et metsa tasub minna küll, kuigi küllaltki palju on veel tooreid marju. Elleni sõnul on suurem võimalus valmis marju korjata just käsitsi. Need, kes masinaga korjavad, saavad aga sekka veel rohelisi marju ja punaseid ka. “Selleks, et kõik marjad päris valmis saaks, läheb veel veidi aega,” tähendas ta.
Nobe mustikakorjaja Tiia Leidas Orissaare vallast märkis, et marju on, kuid võrreldes läinud aastaga on mustikad veidi pisemad. “Eks on ju kuiv aeg ka olnud ja võib-olla sellest on nad ka pisikeseks jäänud,” rääkis Tiia, kelle sõnul on marjad juba enam-vähem valmis.

Hoidiste hooaeg tõstab suhkru müüki

Hoidistamise ajal suhkru müük mõistagi kasvab, võrreldes tavakuudega keskmiselt koguni 30%, ütles Rimi Eesti Food AS-i pressiesindaja Katrin Bats, lisades, et samas võib müügi kasvu mõjutada ka asjaolu, et suhkrut pakutakse väga hea kampaaniahinnaga. Müük on võrreldes möödunud aastatega püsinud samal tasemel. “Hinnatundlik tarbija ostab suurema osa suhkrust just kampaaniaperioodil.”

Selveri avalike suhete juht Annika Vilu märkis, et kahtlemata on juuli, august ja september nii suhkru kui purkide müügi hittaeg, sest hoidistamine on Eestis jätkuvalt populaarne.

“Moosisuhkru müük on võrreldes aasta algusega tõusnud kuuekordseks ning tavasuhkru müük kasvanud ligi kolm korda,” rääkis Vilu, kelle sõnul purkide müüki ei saa talvise perioodiga võrrelda, sest enamik nendest tellitaksegi suvehooajaks.

Maxima Eesti kommunikatsioonijuhi Erkki Erilaiu sõnul on neil purkide müük viimastel aastatel püsinud küllaltki stabiilne. “Müük on suurenenud vastavalt sellele, kuidas oleme kauplusi juurde avanud,” rääkis Erilaid, kelle sõnul läheb suuremaks ostmiseks eeldatavasti siiski eelmistest aastatest hiljem, sest suuremat marjasaaki tuleb ilma tõttu veel oodata. “Suhkrut ostetakse palju, sest hinnad on odavamad kui eelmistel aastatel ja siin on tänavu müügid rekordilised,” kinnitas Erilaid.

Ivika Laanet

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 990 korda, sh täna 1)