FOTOD ja VIDEO: Linnateatri suvine krimka tõotab otsast otsani põnevust (2)

MIS TOIMUB? Järjekordses proovis “tülitsevad” päranduse üle Allan Noormets, Piret Rauk, Maiken Schmidt ja Piret Kalda. Foto: Sander Ilvest

MIS TOIMUB? Järjekordses proovis “tülitsevad” päranduse üle Allan Noormets, Piret Rauk, Maiken Schmidt ja Piret Kalda. Foto: Sander Ilvest

Kuressaare linnateatri suvelavastuse proovid Sadamaaida kaitsvate seinte vahel on hoos. Kolleegidega mandrilt toovad saarlased publiku ette Indrek Hargla kriminaalnäidendi “Testamenditäitjad”. Õige pisut kergitasid asjaosalised krimkalt saladuseloori.

Järjekordne proov on Sadamaaidas umbes täpselt poole peal, kui aida ukse vahelt sisse piilume. Seltskond laval istub ümber laua ega lase end segada. Õhus on tunda pinget, järelikult kulgeb proov päris hästi. Käsil on stseen, kus kisub tuliseks vaidluseks. Kõrvu hakkavad märksõnad “mürk”, “mõrv” ja “mõistatus”.

Pärandus, mis muud
Lavastaja Peeter Tammearu on näitlejaile heaks abiks. “Segab” usinalt vahele ja laseb aga lõike uuesti ja uuesti läbi mängida. Tõetruuduse nimel. Iga korraga kõlabki aina parem.

Et proovi tehti sel päeval hommikust saati – ja parasjagu oli pärastlõuna –, otsustas lavastaja “salakuulajana” saalis olnud ajakirjanike kurvastuseks ja näitlejate rõõmuks välja kuulutada lõunapausi.

Veidi oli Tammearu valmis lehelugejaid valgustama, millest linnateatri suvine krimitükk pajatab. Krimiloo tegevus toimub tema sõnutsi Lääne-Saaremaal ühes vanas talus. “Tegemist on klassikalise suletud ruumi kriminulliga ja ega ma siin palju rohkem tegelikult ära öelda saa, et inimestel oleks ikka huvitav vaadata,” jäi lavastaja salapäraseks.

Ta selgitas, et kriminaalnäidendid on natuke nagu teistmoodi näidendid, kus mõistatus peab sees olema. “Nad põhinevad sellel, kas ma vaatajana aiman iva ära või ei aima, on mul põnev või mitte,” arutles ta. Nii palju ta siiski kinnitas, et tegemist on päranduse ümber käiva “tralliga”.

Peeter Tammearu nentis, et kogu seltskond on harjunud intensiivselt tööd tegema ja esietenduse ajaks on kõik nii nagu peab.
Kõik krimiloos rolli saanud näitlejad on kuidagi Saaremaaga seotud. Kes on puhastverd saarlane, kes suvesaarlane, kes saarlase sõber. Tallinna linnateatrist on kaasa löömas Piret Kalda, Andres Raag, Allan Noormets ja Maiken Schmidt. Kaasa teeb veel sünnilt saarlane Leila Säälik ja oma roll on ka Piret Raugal Kuressaare linnateatrist.

Saarte Hääl saigi Sadamaaidas “sabast” kinni neist viimasel. Piret Rauk märkis, et oli tõeliselt õnnelik, kui kuulis, et Indrek Hargla on nõus Kuressaare linnateatrile suveks näidendi kirjutama. “Indrek Hargla on mind alati võlunud,” kinnitas ta.

Kõige esimene krimka
Nõnda nagu “Testamenditäitjad” oli Indrek Hargla jaoks esimene kriminaalnäidend, oli see esimene ka Pireti jaoks. “Ma ei ole kunagi varem krimkat mänginud. See on iseenesest väga põnev!”

Temagi ei tahtnud süžeed vaatajate huvides rohkem avada, kuid kinnitas, et vaatamisrõõmu peaks leidma sealt kõik – nii noored kui ka vanad.

 


“Testamenditäitjad”

Autor Indrek Hargla

Lavastaja Peeter Tammearu

Kunstnik Riina Vanhanen

Muusika Felix Kütt (Endla teater)

Osades Leila Säälik, Piret Rauk, Piret Kalda, Maiken Schmidt, Andres Raag, Allan Noormets.

Etendused toimuvad 29., 30., 31. juulil ja 1., 3., 4., 5., 6., 7., 8. ja 10. augustil kell 19 Kuressaare Sadamaaidas.

 

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 988 korda, sh täna 1)