Taimekahjur Lusitaania teetigu on jõudnud Saaremaale

OHTLIK RÖÖVEL: Lusitaania teetigu toidu otsingul eelmise kuu keskel Sõmeral. Foto: erakogu

OHTLIK RÖÖVEL: Lusitaania teetigu toidu otsingul eelmise kuu keskel Sõmeral. Foto: erakogu

Lõppeva nädala alguses informeeris hobiköögiviljakasvataja Kärla vallast Saarte Hääle toimetust, et saarele on jõudnud ablas taimekahjur Lusitaania teetigu (Arion lusitanicus). Tähelepanelik loodusevaatleja tegi teost ka pildi, mille toimetusele läkitas.

Lusitaania teetigu on Eestis võõrliik. Maalehe andmeil tegi see eelmisel aastal üsna palju kurja köögiviljakasvatajaile Harjumaal.

Tiiu Annuk, Scandagra Eesti AS nõustaja selgitab Maalehe veergudel, et tegu on silmapaistvalt suure nälkjaga – täiskasvanud loom on väljasirutatult 7–15 cm pikkune. Värvus on väga varieeruv: alates tumepruunist kuni punakate, oranžide, kollakate ja beežide toonideni. Meelsasti maiustab ta mahlaka köögiviljaga: kurgi, kõrvitsaliste, paprika, lehtsalati, kapsastega. Kuid ära ei ütle ka teraviljakultuuridest, ilutaimedest ning seentest. Söödiku elutegevuseks soodsaim temperatuur on +17–20º. Eriti aktiivne on ta hämaras ja öösiti. Lusitaania teeteo eluiga on kuni 8 kuud. Elu jooksul muneb ta ca 400 muna – see kindlustab arvuka järglaskonna.

Tigudest lahtisaamiseks soovitab Tiiu Annuk neid regulaarselt püünistega püüda või käsitsi korjata ja hävitada. Püüniseks sobib maha pandud papitükk, vineeritahvel vms, mille alla nad päikese eest varju poevad. Kahjur muneb niisketes varjulistes kohtades. Leitud munad hävitage, see aitab nälk-ja arvukust vähendada.

Looge nälkjatele elamiseks ja paljunemiseks ebasoodsad tingimused: multšige taimeümbrusi, vähendage umbrohtunud alasid, harige sagedasti maad.

Peletavalt mõjuvad tuhk, superfosfaat ja lubi, kuna need ained kuivatavad teo jala all oleva lima ning loom sureb veepuudusesse. Kõige lihtsam on tolmutada taimevahesid pärast vihma. Puhas lubi segage tuha või tubakatolmuga (1 : 1).

MTÜ Saarte Nõuandekeskus konsulent Veeve Kaasik ütles Saarte Häälele, et nõuandekeskust ei ole siiani keegi Lusitaania teeteost informeerinud. “See on tõesti ohtlik kahjur. Kui sellise kujuga tigu kellelegi silma hakkab, siis informeerige nõuandekeskust sellest kindlasti,” märkis Kaasik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 971 korda, sh täna 1)