Lastekodu peremajad ootavad oma elanikke (FOTOD)

UUS AHI: Kuressaare lastekodu direktor Janne Tamm näitab praeahju, kus tähelepanelikul vaatamisel võib näha, et praad on juba ootamas. Ahi ja kogu maja on pereeluks valmis. Foto: Sander Ilvest

UUS AHI: Kuressaare lastekodu direktor Janne Tamm näitab praeahju, kus tähelepanelikul vaatamisel võib näha, et praad on juba ootamas. Ahi ja kogu maja on pereeluks valmis. Foto: Sander Ilvest

Lastekodul on uute peremajade võtmed käes ja alates augustist saavad peremajad oma uued elanikud sisse lubada. Omaette elamine on suure unistuse täitumine.

Ehitusfirma projektijuhi Margo Padari sõnul väljastati majade ametlik kasutusluba pärast jaanipäeva, aga ehitustöödega saadi valmis veidi varem. Padari väitel oli see neile esimene kogemus selliseid pereelamuid ehitada, aga kõik laabus ja koostöö sujus hästi. Varem polnud Tallinna ettevõte Ehitus5ECO OÜ sellist tüüpi maju ehitanud.

“Nüüd on meil kogemus olemas, kuidas ehitada maju nii, et need vastaksid kasutaja spetsiifilistele vajadustele, nende majade puhul näiteks ratastooliga liikumine terves majas,” ütles Padar. Tulemusega jäid projekteerijad igati rahule.

Kuressaare lastekodu direktor Janne Tamm on tulemusega väga rahul. Tema sõnul hakkab Tolli tänava majas elama kaks peret ja Kohtu tänava majas üks pere. “Peredes on liikmeid 6–8 ja sisulise poole pealt ei muutu midagi,” ütles Tamm. “Juba praegu on meil peresüsteem olemas, nüüd lihtsalt saavad nad omaette elamise ja perekesksema olemise.” Ainus, mis võib-olla lastekodu direktori enda jaoks muutub, on kahe koha haldamine. Paiknevad need ju teineteisest eemal, aga töötajad on direktori sõnul tublid ja midagi karta pole.

“Tolli tänavale tulevad liikumispuudega ja erivajadustega lapsed, sest kool on lähedal ja päevahoid, kus arvatavasti ka meie oleme, kohe kõrval, seega on neil kõik käe-jala juures.” Kahte peremaja Tolli tänaval ühendab suur pesemisruum, mis on ehitatud nii, et lapsi saaks spetsiaalse raamiga pesema toimetada. Kohtu tänaval, kus hakkab elama üks pere, on olemas ka saun. “Need lapsed, kes teises majas elavad ja sauna tahavad, saavad siis sellesse majja saunaõhtule tulla,” rõõmustas Tamm. Avarust ja valgust on suurte akendega majades palju ning viimistluses kasutatud puit jätab väga hubase mulje.

Mõlemal peremajal on korralik garaaž, kuhu välikärud, ratastoolid, suusad, uisud ja jalgrattad hoiule pannakse. Mõlemal majal on avar õu, kus suurel terrassil saab kenasti mängida-süüa ja samas on ka mänguväljak, kus on palju ruumi kiikumiseks, pallimänguks ja muudeks ettevõtmisteks.

Kasvatajatega koos on ka lastel majad juba üle vaadatud. Algul tundusid toad küll pisut väiksemad kui praeguses majas, aga lapsed olid rahul. Väiksemad toad tähendavad ju vähem koristamist. Õhinal on lapsed oma asjad pakkinud ja valmis uude koju kolima. Kohtu tänava maja juures on lapsed isegi tänavat pühkinud, et nende tulevase kodu ümbrus juba enne sissekolimist kena välja näeks.

Enne sissekolimist on majades jäänud teha veel möbleerimis- ja sisustustööd. Mööbel peaks saabuma juuli teises pooles ja niipea, kui elamiseks vajalik sisutus olemas, saavad lapsed sisse kolida. “Ainus asi, mis praegu jäi raha taha, on suured seinakapid. Neid polnud praegu võimalik tellida,” tõdes Tamm.

Kuressaare asenduskodu peremajad said nurgakivi oktoobri keskel, sarikapidu peeti veebruaris. Peremajade pidulik avamine leiab aset 1. augustil.

Projekti kogumaksumus on ligi 1,48 miljonit eurot, peremajade ehitamist toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Kristi Luha

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 102 korda, sh täna 1)