Ruhnu alustas linnaga liitumiskõnelusi

Esimesena maakonna omavalitsustest alustas Kuressaarega ühinemisläbirääkimisi Ruhnu, kus linnavalitsuse esindajad eile saarerahvaga kohtusid.

Kuigi Ruhnu volikogu otsustas 25. juunil, et nõustub läbirääkimiste alustamisega, väisasid linnapea Hannes Hanso, abilinnapea Taavi Kurisoo, haridusosakonna juhataja Tiia Leppik ning arendusosakonna juhataja Simmo Kikkas eile Ruhnut, et ühinemisega seonduvat ka ülejäänud saarerahvale tutvustada ja selgitada.

“Ruhnlased ütlesid ju: kui tahate kosja tulla, peate kohale tulema,” lausus Hannes Hanso. Rahvakoosolekul osales mõnikümmend inimest.

Ruhnu volikogu esimehe Heiki Kuke leidis, et läbirääkimised ei kohusta Ruhnut millekski, küll aga aitavad selgust saada, kuidas oleks kõige õigem talitada. Kuke andmeil kalduvad ruhnlased praegu arvama, et pigem mitte ühineda.

“Kuna Ruhnu ja Kuressaare vahel on 76 km merd ja meie elu on natuke teistsugune kui suurema saare peal, on ühinemise osas mitmed kartused,” tõdes Kukk. Üks ruhnlaste hirm on see, et liitumise korral ei jõua nende hääl enam Kuressaarde.

“Et kui tulevad valimised, siis Ruhnu esindaja volikokku tõenäoliselt ei pääse ning ruhnlased ei suuda oma saart puudutavaid otsuseid volikogus läbi suruda,” selgitas Kukk.

“Ruhnu on spetsiifiline koht, kus sellised teemad nagu transpordiühendused ja kool on väga olulised,” lausus Hannes Hanso. “Kuna rahvaarv on nii väike, tuleb mõelda, kuidas nad saaksid oma häält suurema ühinemise korral kuuldavaks teha.”

Hanso nentis, et Ruhnu puhul standardlahendused ei sobi. “Kui ruhnlased on meil paadis, peame sellised kokkulepped saavutama, mis ka neile sobivad.”


Enamik on kõneluste poolt

Enamik omavalitsusi on linnavolikogu ettepanekuga ühinemisläbirääkimisi alustada päri. Lümanda volikogu otsustas oma 25. juuni istungil üksmeelselt, et nõustub läbirääkimistelaua taha istuma.

Kärla volikogu arutas linna ettepanekut 27. juunil. Ühinemiskõnelustega nõustumise osas oli üks volikogu liige erapooletu, ülejäänud aga päri. Kuressaare ettepanekule on jaatavalt vastanud ka Kihelkonna, Laimjala, Mustjala, Orissaare, Pihtla, Salme ja Valjala vallavolikogu.

Leisi vallavolikogu nõustus linnaga läbi rääkima, ent mitte ühinema. Pöide vallavolikogu aga keeldus isegi läbi rääkimast. Torgu volikogu linnavolikogu ettepanekut ei arutanud.

Kaarma vallavolikogul aga on ühinemise teema arutusel 9. juuli istungil. “Oleme ühinemisest Kuressaarega mitu korda varem rääkinud, ent nende initsiatiiv tuli hiljem,” tõdes Kaarma volikogu esimees Urmas Lehtsalu. “Tänase seisuga on meil, Kaarma, Kärla ja Lümanda omavalitsusel, läbirääkimised lõppenud – meil ühinemisprotsess käib ja ennekõike viiksime selle lõpule.”

Lehtsalu sõnul ei tähenda see aga, et üheks omavalitsuseks ühinemist arutada ei võiks. “Suisa peab,” leidis Lehtsalu.

Muhu volikogu arutab linna ettepanekut oma 18. juuli istungil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 60 korda, sh täna 1)