Saare maasikakasvatajad: sooja suve oleks vaja (5)

PUNASED KUI MAASIKMAMMUD: Esimest päeva oli eile oma mahlaste ja suurte maasikatega turul Kristel Paomees Valjala valla Mäe talust.
Foto: Sander Ilvest

Maasikakasvatajate kinnitusel on jahe ja külm suvi marjade valmimist ja küpsemist mõjutanud omajagu.

“Saak on enam-vähem, aga marjaaja algus muidugi venib,” ütles eile esimest päeva maasikatega turul olnud Kristel Paomees Valjala valla Mäe talust.

Tema on näiteks korjamisega vahet pidanud koguni neli päeva, kuna marjad ei jõua valmida. Mäe talu maasikate kilohind oli eile väiksematel 4.50 ja suurematel 5 eurot.

Alvar Kesküla Tagaverelt kinnitas samuti, et jahe suvi on maasikasaaki mõjutanud. Kesküla laseb marjadel kolm päeva valmida ja alles siis saab korjata. Tema sõnul oli kolmapäeval ostjaid kõvasti, kuid eile oli üsna uimane päev.

Katrin Vask ja Ants Paomees Pihtla vallast Sarapuu talust arvasid, et ega saagil väga viga olegi, kuid selles jaheduses ja niiskuses kipuvad marjad hallitama minema.

15 aastat Pihtla vallas maasikaid kasvatanud Helve Turja sõnul on tänavu keskmine maasika-aasta. “Põua tõttu jäi saak tagasihoidlikumaks, vihma ei sadanud kuu aega ju,” ütles Helve Turja, lisades samas, et eriti palju hallitanud marju tal siiski ei ole.

Kümnendat aastat maasikaid kasvatav Heino Lember Pöidelt märkis, et jahe suvi on maasikakasvatust kõvasti mõjutanud. “Õigel ajal oli liiga kuiv, nüüd on liiga märg ja maasikas ei küpse,” rääkis Heino, kes müüs marju sõltuvalt nende suurusest hinnaga 3,5–6 eurot.

Veeve Kaasik Pihtla vallast Kasesalu mahetalust oli turule tulnud taliküüslaugu (1 euro /tk), maasikate, värske kartuli (3 eurot kilo), porgandi jm. Ostjate puudust polnud põhjust kurta.

Ka Kalev Trei Pihtla vallast möönis, et kui ilm on hea, pole häda kedagist. “Maasikaid ikka ostetakse,” märkis Trei, kelle sõnul on saaki võrreldes eelnevate aastatega veel vara hinnata.

Trei kinnitusel läheb temal hästi müügiks värske mesi, mida ostavad just soomlased. Eile oli tal järel vaid üks purk mett, üheksa oli juba ära ostetud.

Eile müüdi turul ka kukeseeni. Maria Vera Pšenitšnaja kinnitas, et seeni metsas on, tuleb vaid usin olla. Kukeseene kilohind oli 20 eurot, 200- ja 400-grammised karbid maksid 4 ja 8 eurot. Veel pakuti turul eilsel päeval metsmaasikaid, herneid jm.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 195 korda, sh täna 1)