Plats puhtaks – soodaga! (2)

soodapesu

soodapesu

Soodapuhastuse tehnoloogia on kahtlemata üllatus neile, kes arvavad, et sooda kõlbas vanasti vaid koogitaignasse segamiseks. Selle lihtsa aine abiga saab jagu vägagi keerulistest probleemidest. Infot jagab Tanel Õun Soodapuhastus OÜ-st.

Milline on selle meetodi tööpõhimõte?

Puhastus toimib sooda ja suruõhu koostöös. Soodakristallid suunatakse töödeldavale pinnale suruõhu abil, mille tulemusena kristallid “lõhkevad” ja puhastavad pinna. See “lõhkemine” ongi sooda mõju saladus.

Millised on selle eelised teiste puhastus-töötlemisviiside (liivaprits, survepesu jms) ees?

Eeliseid on palju. Soodaprits ei kahjusta töödeldavat pinda ja sobib pea kõikide pindade puhastamiseks. Puitpindadelt eemaldab sooda laki, värvi, hallituse ja kopitushaisu, samuti saab kätte päikese tekitatud “puidusina”. Soodapuhastus on parim lahendus ka tulekahjus kannatada saanud pindade puhastamiseks, sest sooda abil saab lahti tüütust tahmahaisust.

Sõltumata valmistusmaterjalist on kaatrite, jahtide, paatide ja muude veesõidukite puhul just soodaprits kiireim ja ohutuim vahend vana mürkvärvi eemaldamiseks, kuna ei kahjusta töödeldavat pinda. Selle meetodi eelis on seegi, et sooda ja soodatolm ei ole tuleohtlikud ega juhi elektrit, seega saab soodapritsi kasutada ka kohtades, kus näiteks survepesu või liivapritsimine on mõeldamatu.

Samal põhjusel saab soodapritsi edukalt kasutada isegi toitlustuse seadmete, masinate jne puhastamisel – kasutatav naatriumbikarbonaat ei ole ju midagi muud kui tavaline söögisooda. Metallpindade puhastamisel vanast värvist ei pea pinda kohe uue värviga katma, sest soodapuhastus ei aktiveeri metalli ja see omakorda välistab kiire korrosioonitekke. Eeliseid on veel ja veel…

Millised on selle süsteemi puudused?

Ei ole head ilma halvata. Teatud mõttes võib puuduseks lugeda asjaolu, et töö tellija peab arvestama võrdlemisi suure müraga, mida tekitab diiselkompressor, ja samuti pritsidüüsist tuleva “reaktiivmüraga”.

Arvestama peab ka töö käigus tekkiva tolmuga.
Kuna sooda ei ole abrasiivne, siis roostet soodapritsiga eemaldada ei saa, selleks on Soodapuhastus OÜ-l olemas võimas liivaprits.

Kui kaua toime püsib?

Soodapuhastuse toime kaotab ainult aeg. Soodaga puhastamine säilitab materjali enda algse pinna. Paekivi muutub ajaga tumedaks/mustaks, pinnakatteta puit tuhmub või läheb päikese käes halliks. Samas on teada juhus, kus värvikihi alt väljapuhastatud metall püsis ilmastiku mõjude käes üle poole aasta ja sellega ei juhtunud midagi.

Milliseid ohutusnõudeid tuleb järgida?

Soodapritsi kasutamine ei eelda erilisi ohutusnõudeid, kuna pritsimismetoodika on loodussõbralik ega kahjusta tervist. Küll võib seda teha pinnakate, mida parasjagu puhastatakse. Meie ohutusvarustusse kuuluvad tolmumaskid ja mürakaitseks kõrvaklapid.

Loe edasi Oma Kodu suvenumbrist

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 3 219 korda, sh täna 1)