Urve Palo süüdistas Juhan Partsi venitamises

Majandusminister Urve Palo süüdistas eile riigikogu infotunnis oma eelkäijat Juhan Partsi, et üheksa kuud tagasi valitsuselt ülesannet saades ei tegutsenud Parts kiiresti ega kuulutanud õigeaegselt välja parvlaevaostu riigihanget.

Urve Palo pidi vastama küsimusele, mida tegi tema eelkäija, kes sai mullu 26. septembril ülesande korraldada nelja parvlaeva ost AS-i Tallinna Sadam kaudu, kuid tänavu kevadeks selleni ei jõudnud.

“Mul on raske kommenteerida, mida minu eelkäija täpselt tegi. Ma kõrvaltvaatajana nägin, et ta jõudis pool aastat sellest suure suuga rääkida, aga kahjuks teha mitte midagi. Minister lõpuks vastutab. Kui ta tegi valed arvutused, valed käigud, siis on see ka tema vastutus,” ütles Palo.

Minister Palo rõhutas, et nii tõsise hanke puhul nagu seda on elutähtis teenus, laevaliiklus saarte ning saarte ja mandri vahel, ei tohi otsuseid teha viimasel hetkel ja kergekäeliselt. “Tegelikult isegi eelmine sügis, kui valitsus selle otsuse tegi, oli minu arvates tagantjärele vaadates juba igatpidi tagumine aeg, kui mitte öelda, et juba kriitiline aeg käes,” sõnas Palo.

Ta tõi näite, et isegi Kihnu ja Vormsi vahet sõitma hakkava kahe väikese parvlaeva ehitusele on läinud kokku 3,5 aastat. “Tegelikult peaks selliseid asju ette valmistama hakkama neli aastat enne seda, kui tähtaeg kukub,” lisas Palo.

“Selle peale ma küsin tõesti vastu, miks ta siis ei teinud, kui see kõik on nii kerge olnud? Miks ta ei teinud-küsimuse peaks esitama Juhan Partsile. Ma olen mõelnud ka selle peale, et lugupeetud rahvasaadikud saavad arupärimisi esitada küll ministritele, aga antud juhul, kui oleks võimalik, ma esitaksin arupärimise lugupeetud rahvasaadikule: miks ta siis seda hanget ei teinud?” rääkis majandusminister.

Hiljem märkis Urve Palo, et näeb ka objektiivseid põhjusi, miks Partsil asjad venisid. Esiteks andis ta valitsuselt saadud suunise alusel Tallinna Sadamale korralduse edasi kolm kuud hiljem. Teiseks ei teinud Parts tema hinnangul eeltööd ettevõtte nõukoguga rääkides.

“Mina näiteks antud juhul rääkisin kõigepealt sadama nõukogu liikmetega, vastasin nende küsimustele, ka kriitilistele, saavutasime kokkuleppe, et me saame arvestada sadama nõukogu ja sadama juhtkond töötab minuga kaasa, ja alles siis läksin valitsuskabinetti, sain kabinetist suunitluse ja me teame tänaseks, et edasi on protsessid kiiresti läinud, sadama nõukogu on öelnud, et ta osaleb hankel ja toimetab,” rääkis Urve Palo.

Nii et see sõltub ka sellest, kuidas asju ajada, minu arvates.”

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 194 korda, sh täna 1)