Võidutule toovad saarde Tätted (5)

KAITSELIIDU PERE: Nii Jaan Tätte kui ka Margit Tätte peavad tuletoomist auasjaks.
Foto: Irina Mägi

Tänavu toovad võidutule Valgast võidupüha paraadilt Saare maakonda kaitseliitlane, nooremseersant Jaan Tätte ja tema naiskodukaitsjast abikaasa Margit Tätte.

Tänavu otsustas Kaitseliit anda tuletoomise au perekondlikult seotud aktiivsetele kaitseliitlastele ja naiskodukaitsjatele.

Kaitseliidu Saaremaa maleva pealiku Kristjan Moora sõnul on Saaremaal selliseid paare palju, ent seekord otsustati tähelepanu pöörata just väikesaarte esindajaile.

“Kaitseliidu liikmeid elab pea kõigil väikesaartel, aga paraku on Kaitseliiduga enamasti seotud vaid üks pereliige,” rääkis Moora. “Vilsandil elavad Jaan ja Margit Tätte on mõlemad pidanud saarevahiametit, nad on oma kodusaarel olulised inimesed ja mõlemad on seotud ka Kaitseliiduga.”

Kristjan Moora selgitas, et Kaitseliidul ja naiskodukaitsel on ka mitmeid muid funktsioone peale sõjalise riigikaitse ja väljaõppe korraldamise. “Saartel elades on kõik see, mis meie kodus ja koduümbruses toimub, meie jaoks väga oluline.”

“See on suur au, et just meid tuletoojaiks valiti – kaitseliitlasi on Saaremaal ju palju,” ütles nooremseersant Jaan Tätte. “Kui nad aga niimoodi otsustasid, ega me hakanud vastu punnima ka.”

“Kindlasti olnuks palju auväärsemaid inimesi, kes on kauem Saaremaal elanud, aga igal juhul täidan seda ülesannet Saaremaa nimel väga hea meelega,” lisas Margit Tätte.

Jaan Tätte kuulub Kaitseliitu 2012. aastast. “See oli üks võimalus näidata, et armastad oma isamaad,” põhjendas paari aasta tagust sammu pigem muusiku, laululooja, kirjamehe ja maailmarändurina tuntud Tätte.
Margit Tättest sai naiskodukaitsja läinud aastal. “Tundsin, et võiksin natuke midagi omalt poolt teha,” rääkis ta Saarte Häälele. Kaitseliidu tegevuses hindab Margit just selle isamaalist poolt. “Sõjalisest poolest olen ehk vähem huvitatud ja sellel alal ka nõrgem.”

Vastupidiselt üldlevinud arvamusele, et igale kaitseliitlasele meeldivad relvad, tunnistas Jaan Tätte, et temal püssidega asja ei ole ja käsitseda ta neid ka ei oska.

“Isegi vene sõjaväest tulin pärast kaht aastat ära nii, et püssi polnud kätte saanudki,” mainis ta. “Kuna kuulun Kaitseliidus meremalevasse, ju ma saan kuidagi merel abiks olla, kui peaks tarvis olema.”

Valgas toimuvale võidupüha paraadile sõidavad Tätted president Toomas Hendrik Ilvese poolt teele saadetavat võidutuld ära tooma oma autoga. Saaremaal jätkatakse teekonda Kaitseliidu Saaremaa malevale kuuluva lahtise villisega.

Võidutule üleandmistseremoonia algab Leisi vallamaja ees 23. juunil kell 16.15. Seal jagatakse Valgast toodud võidutuld ka valdadesse viimiseks.

Jaan ja Margitki kavatsevad võidutule paadiga üle mere Vilsandile viia, kus sellest saare suur jaanituli süüdatakse.

Jaan Tätte sõnul on Vilsandil juba praegu üsna palju rahvast. “Jaanipäevaks koguneb siia tavaliselt koos suvitajate külalistega inimest paarsada,” lausus ta.

Vilsandi saarevanem Neeme Rand kinnitas Tätte sõnu ning ütles, et tule saarele toomiseks on juba tormilaterngi välja vaadatud.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe märkis, et vallal on juba traditsiooniks kujunenud, et ülemuhumaaline suur jaanituli süüdatakse 23. juunil Hellamaal.

“Presidendi poolt sel päeval maakonda saadetud ja maavanema poolt valdadesse jagatav võidutuli on alati õnnelikult Muhusse jõudnud ning sellest läidetakse ka Muhu valla suur jaanituli,” rääkis Liitmäe.

Vallavanema sõnul on kõigi külade esindajail ja peredel võimalus viia Hellamaalt killuke võidutuld oma külla või koju, tähistamaks võidupüha ja jaaniaega.

Orissaare vallavanem Vello Runthal ütles, et nemad jagavad võidutuld kõigile, kes soovi avaldavad. “Täna tean, et tuli on Orissaares kell 20,” sõnas Runthal. Ta lisas, et Orissaare vallas toimuvad aga paljud jaanipeod tänavu juba enne jaanilaupäeva, näiteks Tagavere jaanipidu peetakse 21. juunil.

Pöidel on samuti plaanis jagada võidutuld kõigile soovijatele. Esialgu on vallavanem Andres Hansol teada vaid kaks kohta, kus jaanitule süütamiseks võidutulest on soovi avaldatud: Tornimäe jaanituli Kirikumäel ja

Tooma jaanituli Leisi külas. Sinna plaanib vallavanem tule ise kohale viia. Hanso lubas, et paneb teiste tulesoovijate jaoks peagi teated nii valla kodulehele kui ka Facebooki. “Kui selgub, et soovijaid on väga palju, korraldame vallaringi, kus inimesed saavad võidutulest oma küünla süüdata teatud ajal külakeskustes,” lausus ta.

Salme inimesed saavad võidutule oma koju viia traditsiooniliselt Salme jaanitulelt.

 


Kaitseliit Jaan ja Margit Tättest:
Nooremseersant Jaan Tätte on Saaremaa maleva liige 2012. aastast ja esindab väikesaartel paiknevaid Saaremaa maleva allüksusi. Lisaks valmisolekule kaitsta oma kodusaart on Kaitseliidul oluline roll ka väikesaarte elanike toetamisel nende eluliste murede lahendamisel ning ühistegevuse ja seltsielu korraldamisel. Muude toredate ettevõtmiste kõrval on Jaan Tätte eestvedamisel ja kõigi saareelanike osavõtul korraldatud vabariigi aastapäeva paraadi ka Vilsandi saarel.

Margit Tätte liitus naiskodukaitsega 2013. aastal. Ta on osalenud usinalt õppustel nii õppurina kui ka tagajana. Ta on väga tubli toitlustaja ning ka meditsiin pole talle võõras. Ta lööb aktiivselt kaasa oma jaoskonna töös ja toetab ringkonna teisi jaoskondi ning on abiks olnud ka kodutütarde talgulaagri korraldamisel.

 

Monika Puutsa, Ivika Laanet

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 593 korda, sh täna 1)