Piimatrahv teeb muret (13)

Piimatootjaid teeb murelikuks järgmisel aastal Eestile suure tõenäosusega määratav trahv piimakvoodi ületamise eest, mis tähendaks kopsakat väljaminekut nii mõnelegi Saaremaa farmerile.

“Kui ma kvooti juurde ei saa, siis tuleb vähemalt 50 000 eurot trahvi maksta. Selle eest, et olen ehitanud ja laenu võtnud, olen ma nüüd justkui kurjategija,” ütles Orissaare vallas asuva Jurna talu peremees Toomas Haamer. 120-pealise lüpsikarjaga Jurna talu on viimastel aastatel suurendanud karja, renoveerinud lauda ja läinud üle robotlüpsile.

Möödunud kvoodiaastal läks Jurna talu kvoot 190 tonniga lõhki, kombinaati müüdi “lubatud” 592 tonni asemel 780 tonni piima. Praegu on toodang tõusuteel ja hinnanguliselt lüpsavad Jurna talu lehmad selle kvoodiaasta lõpus kokku üle 900 tonni piima.

Hoop maaelule
Rääkides ärevust tekitavalt suurest trahvisummast, leidis Toomas Haamer, et see oleks nagu noa selga löömine kogu 20 aasta jooksul tehtud töö eest. “Et lõpetage ära või viige lehmad lihakombinaati, et piimakvooti ei ületaks,” kurjustas piimatootja. “Siin on soovitatud ka järgmise aastani karja vähendada, aga kuidas? Kas nii, et lähen viin täna looma lihakombinaati ja homme toon ta sealt tagasi või,” ei olnud Haamer soovitusega päri.

Jurna talu peremeest paneb nördima majanduskeskkonna kahepalgelisus. “Ühelt poolt kutsutakse arendama ja muutma tootmist efektiivsemaks ja siis hoiatatakse piimakvoodi ületamise eest,” osutas Haamer. “Räägitakse palju maal elamise motivatsioonist, aga mis motivatsioon see siis nüüd on – arenda ja raba, aga lõpuks ei jää järele mitte midagi.”

Toomas Haamer rääkis, et lisaks trahviohule on ka piima kokkuostuhind märgatavalt langenud, aga liisinguid ja kütusehinda ei langeta keegi. “See võtab igasuguse rabamise tahtmise ära. Pojad olid mul täna juba kell 8 hommikul põllul, tegid silo, aga mille nimel?” küsis talunik.

Siiski möönis Toomas Haamer, et kõigele vaatamata ta toodangut vähendada ei kavatse. “Kus kurat, mille nimel me siis töötame! Selle nimel ikka, et toodangut tuleks,” lausus ta.

Metskülas asuva Lello talu peremees Mati Maripuu rääkis, et juba kuu aega tagasi lõpetas ta trahvikartuse tõttu lehmadele rapsikoogi andmise, et piimatoodangut vähendada. 8-pealise lüpsikarja omanik ületas lõppenud kvoodiaastal kvooti ligemale kümne tonniga.

Aprillilõpu seisuga oli Maripuu lüpsikari andnud mullusega võrreldes lehma kohta 1000 kilo rohkem piima, kuid pärast rapsikoogist loobumist on toodang jälle märgatavalt tagasi läinud. “Juhul kui juulis antakse piimakvooti juurde, saan ma anda ka rohkem toodangut ja loomadele rohkem süüa,” märkis Maripuu.

 

40-pealise lüpsikarja omanik Robin Rahu Leisi vallast arvas, et trahvist pääsemiseks tuleb vist hakata endal rohkem piima jooma. Lõppenud kvoodiaastal 26 tonniga kvooti ületanud Rahu möönis, et kavatseb kvooti juurde küsida, kuid loomade söötmises ta allahindlust ei tee. “Miks ma loomi karistan, loom tahab ikka süüa saada ja loomale tuleb seda anda,” sõnas piimatootja.

Hiljuti uue lauda ehitanud Ratla OÜ üks omanikke Raido Tsion on samuti seda meelt, et ainus võimalus olukorda parandada on kvooti juurde küsida. Osaühingu ligemale 120-pealine lüpsikari ületas mullu kvoodi 97 tonniga, mis võib kaasa tuua juba korraliku trahvi.

Raido Tsion nentis, et ehkki sel aastal on toodang jälle kõvasti suurenenud (aprilli seisuga +500 lehma kohta) pole kavas toodangut vähendama hakata. “Ma ei saa toodangut alla lasta, liisingud ja laenud on peal – mille eest ma neid siis maksan, nii et see on kahe otsaga asi,” rääkis põllumees, kes on aprilli lõpu seisuga tootnud mullusega võrreldes 500 kilo piima lehma kohta rohkem.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 967 korda, sh täna 1)