Alunaut ehitab paate Soome sõjaväepolitseile (3)

VÕIB RAHUL OLLA: Alunaudi tehases tööd jätkub ja Mark Muru heameeleks on maja paate täis.
Foto: Sander Ilvest

Tornimäel tegutsev paaditootja Alunaut jätkab edukalt rahvusvahelisel turul. Seekord võitsid nad hanke Soome mereväele kolme paadi ehitamiseks, lootust on veelgi suuremale tellimusele.

Eelmisel aastal maakonnas aasta ettevõtjaks tunnistatud alumiiniumpaatide tootja Alunaudi juht Mark Muru sai eelmisel reedel kergemalt hingata: Soome mereväe korraldatud hanke vaidlustustähtaeg kukkus ja vastuväiteid kellelgi ei olnud. Seega peab Tornimäe tehases novembri lõpuks valmis olema kolm patrullpaati, hanke maht on veidi üle 300 000 euro. Lisaks on Alunaudil hankega kohustus kliendi nõudmisel tarnida neile aastani 2017 viis samasugust alust. See viiks tööde maksumuse 850 000 euroni.

Üks mudel sobis

Muru sõnul on Alunaut AC-22WH nime kandval paadil pikkust 6,8 meetrit ja laiust 2,8 meetrit. Paat võib peale võtta kuus inimest ning 150-hobujõulise mootoriga liigutakse kuni 30-sõlmese kiirusega.

Alunaudi juht lisas, et see paat on nende “kaubariiulis” juba olemas olnud ühe seeriapaadi edasiarendus. Ühesõnaga, hanketingimuste sobimise tõttu sai laiatarbekasutuseks mõeldud paadist töölaev. Seda muidugi suuremahulise täiustamise tulemusena.

“Nõuded mootorpaadi ergonoomiale, turvalisusele ja ka tugevusele on tööpaatide puhul rangemad,” selgitas Muru. Kõnealused paadid on Mark Muru sõnul võrreldes tavalise huvipaadiga küllaltki rikkalikult varustatud ning loomulikult paigaldatakse neile palju sõjaväepolitseile vajalikku eritehnikat.

Mark Muru rääkis, et hankeni jõuti nende Stockholmi koostööpartneri juhatusel. Õnneks olid paadile esitatavad detailsed nõudmised Alunaudile sobivad ja pakkumine tehti ära. Muru lisas, et nende Oslos asuv inseneribüroost koostööpartner ja Alunaudi oma insenerid töötasid projekti kallal edasi, enne kui otsus teada saadi. See annab Alunaudi juhi sõnul natukenegi leevendust, arvestades väga kiiresti lähenevat tähtaega.

Hilinemisi või veel hullem, kiirustamisest tulenevaid apsakaid endale lubada ei saa. “Edasise tellimuse eeldus on kõigi muude tingimuste hulgas päris kindlasti ka see, et klient meie töö ja tarnega igati rahule jääks,” viitas Muru Alunaudi ees seisvale parajale väljakutsele.

Teine suur töö

Soome tellimus sattus just ajale, mil Alunaudil on parasjagu käsil teinegi suur töö. Nii algab juuli algul ka Eesti maaülikooli uurimistraaleri Alunaut A10 UTC RT ehitus. Mark Muru sõnul on maaülikoolile ehitatav alus Alunaudi seni suurim projekt, kui alumiiniumjaht Journeyman välja arvata.

Nagu tööd veel vähe oleks, tahab Alunaut sel aastal välja tuua ka kaks väikest omamudelit: sõude-mootorpaadi AC-12 ja rannikuvetes sõitmiseks mõeldud ökonoomse keskkonsooliga mootorpaadi AC-16. Nende mõlema esmaesitlus on plaanitud Saaremaa merenädalale.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 341 korda, sh täna 1)