Sõrve retk pani võistlejad proovile (3)

 

EDASI: Võistlejatele jagab edasisi korraldusi noorteinstruktor Raivo Paasma. Teda kuulavad võidukad punased Sander Pielberg ja Imre Kuusk.

EDASI: Võistlejatele jagab edasisi korraldusi noorteinstruktor Raivo Paasma. Teda kuulavad võidukad punased Sander Pielberg ja Imre Kuusk.
Foto: Marko Mägi

Kaitseliidu Saaremaa malev korraldas nädalavahetusel Torgu ja Salme valla territooriumil sõjalis-sportliku retke.

Retke eesmärk oli treenida ja hinnata lahingpaaride koostööd, võitlejatele vajalikke oskusi, vastupidavust, iseseisvat otsustamisvõimet ja loovust.
Traditsiooniks muutunud retk algas juba reede õhtul kell 21.30 mälestushetkega Kudjape kalmistul, kus mälestati Afganistanis hukkunud nooremseersant Kristjan Jalakat, kuna 2012. aastast on see sõjaline väljaõppeüritus pühendatud Afganistanis NATO sõjalisel missioonil langenud saarlase Kristjan Jalaka mälestusele.

Jaoülema abi nooremseersant Kristjan Jalakas langes 15. detsembril 2009, kui mässulised ründasid Eesti jalaväeüksust isevalmistatud lõhkekehaga ajal, mil tema allüksus hõivas Wahidi patrullbaasist vähem kui kahe kilomeetri kaugusel ühe hoonetekompleksi eesmärgiga panna välja vaatluspost.

Kõne pidas kaitseväe kaplan major Gustav Kutsar. Hauale asetasid pärja Kaitseliidu Saaremaa maleva esindus malevapealik kolonelleitnant Kristjan Moora juhtimisel ja Vahipataljoni võitlejad. Kohal olid ka Kristjan Jalaka perekonnaliikmed.

Patrullretkel osalevad võistlejad testisid oma võimeid 65 kilomeetri pikkusel punasel ja 45 kilomeetri pikkusel sinisel rajal. Sel aastal oli 65 km pikkusele rajale registreerunud 11 võistkonda ja 45-kilomeetrisele rajale 16 võistkonda. Külalisvõistkondi mandrilt oli kokku 8: kolm võistkonda Pärnu malevast, üks võistkond sõjakoolist, kolm võistkonda vahipataljonist ja üks võistkond Harju malevast.

“Esimest korda võisteldi ka matkarajal, see toimus viimasel päeval ja läbida tuli umbes 15 km,” selgitas Kaitseliidu Saaremaa maleva nooreminstruktor nooremveebel Veljo Soome.
Sõrve retkega lõppes ka Saaremaa maleva igal aastal korraldatav sõdurioskuste baaskursus.

Raskema punase raja võistluse võitis sõjakooli võistkond – Valdo Hälvin ja Allar Olesk –, teiseks tuli vahipataljoni võistkond koosseisus Tauri Koppel ja Sander Kusmin ning kolmandaks Nasva I võistkond Imre Kuusk ja Sander Pielberg.

45 km pikkuse sinise raja retke võitis Saaremaa maleva noorliikmete võistkond Mägrad, kuhu kuulusid Kaupo Rozenkron ja Romet Maripuu, teiseks tuli Saaremaa maleva võistkond Veteranid ehk Leevi Naagel ja Lembit Kirs ning kolmandaks Leisi NK võistkond Jaen Ots ja Marko Leiman.

“Kokkuvõttes jäid osalejad Sõrve retke korraldusega rahule, kuna kontrollpunktide ülesanded olid huvitavad ja mitmekülgsed. Liikuda tuli nii päeval kui ka öösel ja kuna liiguti vastase alal, kimbutasid osalejaid vastutegevuse üksused. Hea on tõdeda, et Sõrve retkel osalejate arv on kasvanud, ja retke korraldajad loodavad, et järgmisel aastal on võistlejaid veel rohkem kui tänavu,” rääkis Veljo Soome.

 


Sõrve retke ülesanded

Erinevate objektide vahemaade pikkuse määramine; vastase lahingpaari mahavõtmine erinevate võtete abil; veetakistuse ületamine käepäraste vahenditega; sõjatopograafia ülesanne; takistusriba läbimine vastase alal; meditsiiniülesanne, kus tuli kannatanule abi anda; sideülesanne; laskmine kuni 300 m kaugusel olevate sihtmärkide pihta, lisaks tõusvad sihtmärgid; varitsuspunkt, kus tuli aja peale miin paigaldada; vastase tehnika tundmine; erinevate automaatide kokkupanek; luureülesanne; 6 km lõpujooksu.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 081 korda, sh täna 1)