Euroliidu toiduabita jäämine on halb uudis (8)

Mullu said Saare maakonna elanikud Euroopa Liidult kokku ligi 250 tonni toiduabi. Kuna Euroopa Põllumajandusfondi vahenditest abi enam ei jagata, Euroopa uuest abifondist hakatakse seda tegema aga alles järgmisest aastast, jääb tasuta toiduainete jagamine tänavu tõenäoliselt üldse ära. Saarte Häälega sel teemal vestelnud inimesed leidsid üksmeelselt, et paljude maakonna elanike jaoks on see halb uudis.

 

Monika Sarapuu, Kuressaare linnavalitsuse sotsiaalhoolekande spetsialist:

Möödunud aastal sai Kuressaares toiduabi 142 leibkonda, toimetulekutoetuse saajad. Kui arvestada keskmise leibkonna suuruseks kolm inimest, oli toiduabi saajaid mõnisada kindlasti.
Arvan, et see, kui tänavu toiduabi ei saa, puudutab valusalt paljusid inimesi. See valik toiduaineid – õli, jahu, suhkur, riis, makaronid – kataks puuduses elava inimese elementaarse toidulaua ära. Makarone, helbeid ja riisi oli igaüht kaheksa kilo, jahu ja suhkrut kumbagi kümme kilo, mannat viis kilo ja õli viis liitrit. Tagasihoidliku majandamise korral jätkuks sellest kogusest ju üsna tükiks ajaks.

See, et neid toiduaineid ei saa, on neile peredele, kes toimetulekutoetust saavad, suur löök. Olen täitsa kindel, et kellelgi need toiduained niisama kappi seisma ei ole jäänud. Kui paljud meist on nii jõukad ja heal järjel, et abi ei vaja? Võtkem või üksikud pensionärid või töövõimetuspensionärid. Sissetulek on neil küll olemas, aga samas pole see nii kõrge, et nad natukest abi ei vajaks.

See, kui Eesti riik korraldaks tänavu ise toiduabi jagamise, oleks toimetulekutoetuse saajatele küll suureks abiks. Kui vähegi võimalik, siis neid inimesi võiks küll aidata.

Ingrid Leemet, Saaremaa lasterikaste perede ühenduse juhatuse liige:

Lasterikastele peredele on Euroopa Liidult tasuta saadud toiduained väga suureks abiks olnud ja kui neid tänavu ei saa, on see väga kurb uudis. Toiduabi annab ju kindlustunde, et kui sul muud kapis ei ole, siis makarone ja tatart on ikka võtta. Hea, kui need on olemas.

Meie ühenduse liikmetest said toiduabi kõik, ka kolme- ja neljalapselised pered. Nii palju kui oleme ühenduse liikmetega toiduabist rääkinud, võin öelda, et pered ootavad seda abi väga.
Olen ka ise oma pere jaoks toiduabi saanud. Mul on peres neli last.

Helga Nurmekann, Kuressaare linna pensionäride ühenduse esimees:

See uudis on muidugi väga raske, sest toiduabi on paljude jaoks suur asi. Kui seda nüüd enam ei saa, on see paljudele kindlasti suur hoop – elu läheb ju kehvemaks. Paljude pensioni suurus pole isegi 290 eurot, on 240 eurot. Kuidas sa sellest elad? Kes vaidleb vastu, see proovigu ise järele. Maksku kommunaalkulude, ravimite ja toidu eest. Hinnad tõusevad ju iga kuuga. See pole normaalne elu. Kellel köögiviljaaed ja kartulipõld olemas, elab veel ära, aga mis peavad tegema need, kellel pole?

Kui seda toiduabi tänavu ei saabu, peaks Eesti riik inimestele kindlasti appi tulema.

Leian, et kui edaspidi neid jaotamispõhimõtteid muudetakse, tuleks kindlasti laiendada ka toiduabi saajate ringi. Mina ei pea õigeks seda, et abielus pensionärid toiduaineid ei saa. Paljudel neist on väga raske olukord – näiteks on mees invaliid või on mees ja naine mõlemad invaliidid. Need on selle aja inimesed, kes jäid oma eluga hammasrataste vahele, kuna läksid pensionile siis, kui Eesti Vabariik tuli. Siis ei olnud inimestel enam tööd, aga nüüd ei ole pensioni, sest pensioni suurust arvestati selle aja järgi. Inimene ei ole ju ometi selles süüdi. Tean, et toiduabi said ka need, kel seda tegelikult vaja poleks olnudki, samas need, kes tegelikult oleks vajanud, ei saanud. Ja on ka neid, kes saavad abi siit ja sealt, näiteks kirikult ja mõnelt organisatsioonilt, aga see pole ju kuskil kirjas.

Mina leian, et hoolega tuleks vaadata, kel on seda abi vaja ja kellel mitte. On ju ka neid inimesi, kes pole küll ametlikult abielus, aga elavad koos ja puudust majas ei ole.

Anneli Lõhmus, Saaremaa puuetega inimeste koja juhatuse liige:

Sellest on väga kahju, kui toiduabi sel aastal ei tule. Inimestel on selle pisukese pensioniga ju raske ära elada, sest hinnad tõusevad meil kogu aeg.

Paljudele on see abi olnud väga-väga suureks toeks. Suurem osa meie [puuetega inimeste koja] inimestest on toiduabi saanud ja nii palju, kui olen kuulnud, kulub see abi vägagi ära. Tuleb isegi puudu, neid toiduaineid võiks rohkemgi olla, kui seni on jaotatud. Paljudel meist on ju ka lapsed ja perede jaoks, kes elavad vaesuse piiril, on see abi väga tähtis.

Mina ise olen toiduabi saanud iga kord ja kõik see on asja ette läinud, mitte niisama seisma jäänud. Kui Euroopa Liidult sel aastal toiduabi tulemas ei oleks, peaks Eesti riik ise midagi ette võtma, et puuduses elavaid inimesi aidata. Sest abi on vägagi teretulnud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 618 korda, sh täna 1)