
PALJU MAKSAB? Kui eile näitas Kuressaare turul kudumitega kauplev proua Aino turistile kalkulaatorilt kindapaari hinda, siis turismimaksu tulles peaks turist kalkulaatorit uurima juba saarele tulles. Foto:Raul Vinni
Sihtasutus Saaremaa Turism teeb tõsist mõttetööd, et leida võimalus saare külastajatelt natuke maksuraha koguda.
Turismimaksu kehtestamise võimalikkust on Saaremaal arutatud aastaid. Nüüdseks seadus seda enam ei lubaks, kuid SA Saaremaa Turism selles probleemi ei näe. Sihtasutuse juhatuse liige Angela Nairis ütles, et nad vaatavad ikka ettepoole.
“Kui me soovime turismi stabiilsust ja arenguid, peame mõtlema sellele, kuidas maakonna turundust, ürituste korraldamist, infrastruktuuri rahastada,” kinnitas ta, lisades, et Euroopa finantseering on vähenemas ning ei ole õiglane loota vaid erinevatele projektidele ja eraettevõtjatele.
Tema sõnul on sihtasutuse töörühm vaaginud mitmeid võimalusi lisaraha leidmiseks ja turismimaks oleks üks nendest. Selleks on käidud vaatamas paiku, kus selline maks toimib, näiteks Lätis Jurmalas või Saksamaal Willingenis. “Üle maailma on väga palju piirkondi, kus selline maks on kehtestatud ning kus saarlasedki käivad ja heal meelel seda maksu maksavad,” märkis Nairis.
Saaremaal oleks tema sõnul kõige mõistlikum koguda turismimaksu maakonda sissesõidul, nagu näiteks sadamates. Nairis nentis siiski, et eelkõige tuleb asja analüüsida ja arvamusi uurida ning selgitada võimalikku kasu või kahju.
Teeks veelgi kehvemaks
Karmen Paju Kuressaare turismiinfost maksu kehtestamise võimalikkuse suhtes nii optimistlik ei ole. “Rahvusvaheliste turismiorganisatsioonide seisukoht on ühene – turismimaksude kehtestamine ei ole külalisele positiivne sõnum,” märkis Paju ja lisas, et kindlasti tuleb arvestada ka hetkeolukorraga, kus näiteks välisturistide tasuliste ööbimiste arv niigi väheneb.
Majandusasjatundja Aivar Sõrm ütles, et idee võib hea olla, kuid sellega võib väga kergesti ka “näppu lõigata”. Ta viitas, et kui panna saarele jõudmise suured transpordikulud, kuluv aeg ja siinsed silmapaistvalt kõrged hinnad ühele kaalukausile ja teisele maakonnas peamiselt pakutav – ilus loodus koos heitlike ilmadega, on kaalukauss ikkagi meie kahjuks. Turismimaks oleks täiendav kaaluviht miinuspoolele.
Maksu vastu on ka suuremate majutusettevõtete juhid. Toomas Leis GOSPA-st põrutas konkreetselt, et sellist asja ei saa teha mitte mingil juhul.
“Saaremaale tulek on praamipileti tõttu niigi kallim kui Haapsallu, Pärnusse või Otepääle minek,” märkis Leis ja lisas, et võimalikele turistidele jääks eelkõige meelde fakt, et Saaremaale minekuks tuleb lisaks laevapiletile veel ka n-ö saarepilet osta.
Enne turism tasemele
Villi Pihl Saaremaa Spa Hotellidest ütles, et kuigi ta saab aru lisaraha leidmise vajalikkusest, siis praegu pole küll õige aeg maksu peale mõelda. Ta viitas sarnaselt Karmen Pajuga niigi vähenevatele tasulistele ööbimistele ja lisas ka, et igasugune maksustamine on inimestele alati vastumeelt.
Saaremaa arenduskeskuse juht Piret Pihel ütles, et me pole turismimaksuks veel valmis. Turismi olukord pole praegusekski veel saavutanud masueelset taset. Tema sõnul tuleks hoopis püüelda selle poole, et jõuaksime samale tasemele mandriga, kus ööbimiste arv on kasvamas.
Väinamere Liinide juht Urmas Treiel nentis maksukogumise kohta, et sadam oleks iseenesest loogiline koht maksukogumiseks, kuid selleks tuleks leida uus tehnoloogia. Praegu kasutatav ID-kaardi süsteem on juba liiga aeglane.
Artiklist küll ei selgu, et see teema tuure koguks, nagu pealkiri lubab. Milleks karistada turiste maksuga, kes Saaremaal tulevad? Niigi on vähe argumente siia tulekuks.
Kes see maksu poolt üldse on?
EI leidnud ühtegi põhjendust, MIKS seda maksu vaja on ja mille jaoks kasuttakse?
Turismitädidele palga maksmiseks?
eks ikka teematõstataja enda tarvis, milleks muuks. aga ta ilmselt ullike kes tankistiks seatud, vahi kes teine SA Saaremaa Turism “kangitõmbaja” on – Terje Nepper :P
http://i.imgur.com/hcVJPwh.png (meelega tegin pildi, kukub veel end kiiruga juhatusest taandama…)
tema tagamõtete ja -plaanide üle saavad konkurendid ilmselt pikalt pead murda…
Linna tänavad on lagunenenud, kõnniteed puuduvad, tualette ei ole-mille eest see täiendav maks. saage lõpuks aru turist tahab oma raha eest midagi saada, siis ta on nõus maksma. Ilus loodus on vähe selle jaoks, et turistide arv kasvaks.
Aga see olekski üks võimalus tualetid ja teed korda teha. Kuidas Sa arvad et need korda saavad, kodus vingudes.
Turist, loe kirjutist ka – ”Kui me soovime turismi stabiilsust ja arenguid, peame mõtlema sellele, kuidas maakonna turundust, ürituste korraldamist, infrastruktuuri rahastada”
Vaevalt, et teede rajamine selle alles kolmandana toodud ”infrastruktuuri” alla mahub.
Tulevad ju igal aastal Saaremaa sadamasse tuhanded kruiisituristid aga ometi ei suudeta ja taheta nendega midagi mõistlikku ette võtta, et nad Saaremaale ka raha jätaksid- see on pirakas kivi nii Mustjala vallavalitsuse kui ka Tallinna Sadama kapsaaeda. Pigem lagastatakse ka see sadam ära hiiglasliku tööstuspargiga 24 hektaril ning muudetakse kohalike elu-olu põrguks.
no nii jabuart ideed annab ikka välja mõelda!!! Sellist juttu saab rääkida ikka väga naiivne või väga rumal inimene!!!
Turismimaks on õigustatud, kuid see ei tohiks olla turismi pärssivaks teguriks.Kruiisidega saabujad maksaksid läbi turismiettevõtte mõistliku summa, näiteks 1€ turisti pealt, selleks maavalitsuse egiidi all loodud arveldusarvele. Sama teeksid ka praamidega saabujad. Pileti hind oleks veidi suurem ja raha kantakse samale arvele.Maksust oleksid vabastatud Saare maakonnas sissekirjutatud isikud. Saadud raha saaks kulutada turistide vastuvõtu parendamiseks.
Kirjutan hästi lühidalt.
Varasem turismimaksu kogumine oli põhjendatud Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitsealaga, mis on rahvusvaheliselt tunnustatud UNESCO võrgustikus kuni aastani 2015.
Paraku Eestis ei ole Lääne-Eesti saarestiku biosfääri kaitseala aga enam tunnustatud, sest Ansip ja Laanet likvideerisid selle Vabariigi Valitsuse määrusega 17. augustil 2006.
EDU?
1995. aastal loodi turismiettevõtjate poolt Saare maakonna turismi- ja puhkemajanduse ühendus, millest ajapikku formeerus üks Saaremaa turisminduse katusorganisatsioonidest — SA Saaremaa Turism.
2008 loodi teine Saaremaa turisminduse katusorganisatsioonidest — SA Saaremaa Turism.
Orissaares oli suur sõda, et kas sporti tuleb arendada MTÜ või SA kaudu aga Saaremaa turisminduses juba sõdivad teinetesisega üks MTÜ ja üks SA. SA ju pooldab turismimaksu ja kirjutisest kajastub, et MTÜ volikogu liikmed on asjale vastu.
IDEE:
Ootame, kuni Kaido Kaasik saab valmis Kuressaares Tullio Libliku Eesti suurima konverentsikeskuse, ja siis teeme paar Saaremaa turisminduse katusorganisatsiooni veel ning tuleb igavene uhke turismimaksualane konverents selles Eesti suurimas konverentsikeskuses!
EDU! ;)
Vikade parandus:
2008 loodi teine Saaremaa turisminduse katusorganisatsioonidest — MTÜ Saarte Turismiarenduskeskus. (See ”Saaremaa Brändi” seltskond.)
Loen ja mõtlen, kas täna on 1. aprill? Sest kuidas defineerida turisti? Mu lapsed ei ela saarel, aga kui nad mulle külla tulevad, kas nad on siis turistid? Vanaema juurde saarele suveks tulev lapselaps on turist? Püüan endale ette kujutada, kuidas sadamas neid turiste välja selekteeritakse ja see tundub nii koomiline nagu mingis komöödiafilmis. Niigi käivad lapsed saarel harva, sest siiasõit on kallis. Ja ettevõtjana ma ütleksin, et vahet pole, kas 1 euro või rohkem – maks on maks ja kui pead seda kusagil saarele sissesõidul maksma, siis see oleks ikka väga ebameeldiv. Kuigi selge on ka see, et niimoodi sadamas kasvõi mingi sissekirjutuse järgi ei saaks inimesi kahte lehte lüüa, et need on kohalikud ja need turistid. Sest kes on sel juhul need, kellel saarel maad, metsad, suvilad? Hakkate sadamas kinnistusraamatut uurima või? Oeh, inimeste fantaasial ja naiivsusel ei ole ikka piire :)
Töörühm on laias ilmas ilmselt rohkem käinud ja näinud, et turismimaks pannakse lihtsalt hotelliarvele otsa. Keegi ei hakka lolli mängima ja kuskil lennujaamades või sadamates putkasid üles lööma ja raha koguma. Sellisena läheks maksukorjamine kallimaks, kui saadav raha ise.
Seega peaks hotellipidajad niigi hinnatundlikelt klientidelt veel raja välja nuiama. Arvake, kas käive sellest suureneks või väheneks?
Jah, Võtsin rahakoti vahelt vana Bornholmi saare hotelliarve ja turismimaks eraldi real ilusasti olemas.
Võtame teiseks näiteks Leedu, Palanga — http://ee24.com/news/lithuania/new-tourist-tax-lithuania/
Lihtsalt litt majutusarvele otsa ja see litt läheb linnaeelarvesse — lihtne! Kuhu läheks aga see SA kogutav maks, sellest ma aru ei saanudki. Loomulikult on MTÜ rahvas sellele vastu.
Ajakohane oleks ka meenutada miks lõpetati nende ”külastuskaartide” müük Kuivastus 20 aastat tagasi. Asi ei olnud seotud BKA, millega seda ametlikult põhjendati ja Kuivastu politseipunkti, kes seda raha korjas, kadumisega. Need asjad kaotati palju hiljem.
Jah. Lapsed tuleks vahel appi, aga maksa veel turismimaksu.Nädalavahetused niigi kallimad. Annab ikka välja nuputada .Haiglane.
Selle teema valguses tundub nagu läheksime ajas tagasi.92 aastal kui teenisin aega piirivalves,olid meil nn.külastus kaardid,passides templid.Kogu kontroll käis siis Kuivastu sadamas piirivalve ajateenijate poolt.Siis tehti lärmi,ei nii ei saa olla riik riigis.Nüüd siis hakkame samasse kohta jõudma.Omadele lüüakse tempel otsaette,teised käigu raha välja.Utoopia.