Muhu saarel seminari käigus ringi sõitnud Läti ja Leedu keskkonnaametnikud ei varjanud vaimustust, nähes sealseid hooldatud ja taastatud puisniite ja -karjamaid.
Seminari korraldaja, keskkonnaameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juht Kaja Lotman ütles Kadi raadio uudistele, et meie naabreid vaimustas puisniitude ja -karjamaade hooldamise läbimõeldus ja selleks väljatöötatud rahastamissüsteemi toimimine.
Samuti vaimustusid nad meie inimestest, kes on suutnud puisniitude hooldamise traditsiooni läbi põlvkondade hoida.
“Kõik võisid oma silmaga veenduda, et vanad puisniidud on seetõttu äärmiselt liigirikkad. Seda just praegu, mil orhideed õitsevad ja kevadõied on nähtavad. Lisaks tunnetasid seminaril osalejad, et meie puisniitudel on eriline seletamatu aura. Võib-olla on see energia sinna kogunenud meie esivanemate aastasadade hoolest ja tööst,” arutles Lotman.
Ta lisas, et seminaril jõudsid lõunanaabrid järeldusele, et soovivad puisniitude ja -karjamaade hooldamise osas Eestiga koostööd teha, õppida meie kogemustest ja ka ebaõnnestumistest.
Rahvusvaheline seminar toimus 28.–29. mail keskkonnaameti eestvedamisel Muhus Koguva külas.
Suurim ebaõnnestumine on Tõnu Saaremaal sigiv hundipere!
Ega see Tiinagi just suurim õnnestuja olnud, pigem ikka täielik läbikukkumine.
Keskkonnaameti kiidujutt? KKA ise ei hoolda ega tegele selle hooldusega. Kõik pole tegijatele nii ilus ja roosiline siinmail, ei tea küll mis lõunanaabritele näidatakse ja räägitakse, aga puudusi esineb ka meil. Ju siis nende olukord on veel halvem. Probleemid algavad tänapäeval sellest mis on asja eesmärk. Vanasti niideti heina heina pärast. Nüüd niidetakse niitmise pärast, tööjõudu on vähem, sobivad masinaid on olemas aga KIK ei toeta, sest lõppude lõpuks ametnikud nii KIK kui KKA kui kus iganes pole kunagi mitte ühtegi hektarit ise omade kätega hooldanud. On vaid raamatutarkus ja diplomiga löömine.