Sander Tulk pürib mangakunstnikuks

TULEVANE MANGAKUNSTNIK: Manga võimaldab väljendada kõike, leiab Sander Tulk. Foto: Sander Ilvest

TULEVANE MANGAKUNSTNIK: Manga võimaldab väljendada kõike, leiab Sander Tulk. Foto: Sander Ilvest

Eesti üks väheseid mangakunstiga tegelejaid, saarlane Sander Tulk avas Saaremaa kaubamajas oma tööde näituse.

21-aastase Sandri sõnul on kaubamaja esimesel korrusel üles seatud väljapanek tema esimene päris näitus – siiani on huvilised tema loomingut saanud uudistada peamiselt internetis.

Huvi mangade ehk jaapani stiilis koomiksite vastu hakkas Sander tundma juba lapsena Saksa telekanalitest ohtrasti anime’d – jaapani koomiksite mangade stiilis joonisfilme – vaadates. Nüüdseks on ta ise mangasid joonistanud neli aastat ja üritab oma loomingut interneti kaudu ka müüa. “Ära ma sellega ei elaks, pigem on see kommiraha,” märkis ta muiates.

Talvel lõpetas Sander Kuressaare ametikoolis multimeedia kujundamise eriala. “Läksin ametikooli, et kunsti ja joonistamise alal targemaks saada,” ütles ta. “Sain ka, nii joonistamises, maalimises kui ka programmide suhtes, ja see hakkas paistma ka mu töödest.”

“Sander oli juba meile tulles väga hea graafilise käega, meilt sai ta juurde stilistikat ja kompositsiooni,” lausus noormehe endine õpetaja Maila Juns-Veldre, kelle hinnangul on Sander Tulgi teadmised manga ja anime vallast laialdased ja põhjalikud.

Kooli lõputööna valmis Sandril Eesti esimene algupärane manga “Fallen Dark” (Pimeduse piiril), mis nüüdseks on saanud ka teise osa.

Noormehe sõnul võlub teda anime ja manga juures see, et need võimaldavad väljendada absoluutselt kõike. Süžeede loomiseks – olgu seal tegemist ulme või maagiaga, tegelasteks sõdalased, kollid või siresäärsed kaunitarid – saab ta inspiratsiooni ka nähtud filmidest ja loetud lugudest.

Sandri taiesed valmivad nii käsitööna – paberil, pliiatsit ja värve kasutades – kui ka arvutis. “Käsitsi meeldib mulle rohkem ja on mugavam, aga arvutis on rohkem võimalusi ning tulemus jääb puhtam,” märkis ta.

Need tööd, mis näitusel väljas, on valmis joonistatud käsitsi ja hiljem arvutisse skaneeritud.

Sandri imestuseks on mangakunstnikke Eestis väga vähe ja see nišš alles täitmata.

“Eestis teatakse üldse väga vähe, mida anime ja manga endast kujutavad,” tõdes Sander. “Arvatakse, et anime tähendab multikat, tegelikult on see aga mõeldud täiskasvanutele.”

Oma töödega on saarlane juba üksjagu tähelepanu äratanud – mullu septembris kutsuti ta Tartusse jaapani popkultuurifestivalile AniMatsuri 2013, läbi viima manga koostamise ja joonistamise töötuba. Oma töödele, mis internetis vaatamiseks väljas, on Sander positiivset tagasisidet saanud ka manga-austajatelt väljastpoolt Eestit.

Kas minna tudeerima kunstiakadeemiasse või õppida ülikoolis näiteks programmeerimist, see otsus seisab Sandril veel ees. Ühes asjas on ta aga kindel: tulevikus saab temast mangakunstnik.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 744 korda, sh täna 1)