Palju õnne, Urve!

SÜDAMLIKUD ÕNNESOOVID: Eikla raamatukogu juhatajat Urve Pihla (vasakul) õnnitleb Kaarma valla vanemspetsialist Eeve Näälik. Foto: Ilme Õunapuu

SÜDAMLIKUD ÕNNESOOVID: Eikla raamatukogu juhatajat Urve Pihla (vasakul) õnnitleb Kaarma valla vanemspetsialist Eeve Näälik. Foto: Ilme Õunapuu

Kui vallavanem Andres Tinno, volikogu sekretär Eeve Näälik, valla arengu sihtasutuse tegevjuht Pille Mägi, autojuht Ott Paakspuu ja allakirjutanu esmaspäeval Eiklasse jõudsid, olid Urve Pihla lillevaasid juba hõivatud.

Ei jäänud muud üle, kui muudest kättesattuvatest vahenditest vaasid meisterdada, selleks läksid käiku ka suured veepudelid. Lilli jätkus soojakus, mis ajutiseks, kuid see-eest väga hubaseks raamatukoguks kujundatud, igale kapinurgale. Nagu kuulda oli, lisandus neid õhtuks veelgi, õnnitlejaiks kolleegid Kaarma valla teistest raamatukogudest.

Urve Pihl tähistas laupäeval ilusa numbriga juubelisünnipäeva – 70-ndat! “Numbri 7 maagiasse ma ei usu, minu jaoks on paljutähenduslikum arv 6,” ütleb Urve, kinnitades, et number seitset ei maksa üle tähtsustada.

“Urve on hästi krapsakas ja energiline,” iseloomustab sünnipäevalast kolleeg Laine Krischka Randvere raamatukogust. “Tean teda üsna kaua juba ja alati näeb ta esinduslik välja,” pole Laine kiitusega kitsi ja lisab, et Urve-suguse sõbraliku naisterahvaga on alati olnud tore koos töötada. Urve ise arvab, et energiat annavadki talle just head kaaslased ja positiivne suhtumine, muud võlurohtu siin polegi.

Pidanud mitmeid ameteid

Urve Pihl on aegade jooksul pidanud üsna mitmeid ameteid. Palgatöö tegemise kõrval on ta olnud ka Kaarma vallavolikogu liige, ligi 19 aastat. Enne raamatukoguhoidja tööd on ta maitsnud näiteks ka raamatupidaja ja kultuuritöötaja leiba.

Millise ameti leib kõige magusam on olnud? Urve arvab, et mittemateriaalsed väärtused on olulisemad ja materiaalsed väärtused alati üles kaalunud. Oma rikkalikust kogemustepagasist toob Urve näiteks kaupluse juhataja ameti. See töö oli raske, kuna kaubavalik oli väga kesine ja kes selles süüdi oli? Muidugi müüja!

Huvitavaks nimetab juubilar kolhoosi ametiühingu esimehe aastaid, need pakkusid vaheldusrikkust ja olid igatepidi arendavad. Kõige maitsvamaks leivaks ja sisukamaks tööks peab ta aga oma praegust, raamatukoguhoidja ametit.

Vanus pole küll mingi põhjus midagi olulist tegemata jätta, näiteks nagu langevarjuhüpe, leiab Urve. Kõrgelt hüppamise võimaluse kinkis talle sünnipäevaks lapselaps. Hüppaks ju küll, aga sellega poleks rahul opereeritud puusad, seega tuli loobuda. See-eest unistab ta võimalusest minna reisile ja viibida veealuses maailmas korallide keskel.

Raamatukoguhoidjana on Urve kindlasti kursis paljude muinasjuttudega. Milline tuntud muinasjututegelane ta ise võiks olla? Urvel on vastus kohe varnast võtta: “Vendade Grimmide loost “Metsluiged”. Seal oli üksteist venda. Nende õde võiksin olla. Kasvasin suures peres, mul on viis venda ja üks õde.”

Rõõm, kui lapsed tahavad lugeda

Tehnikaajastul ei kiida ilmselt ükski raamatukogutöötaja, et külastajaid ülearu palju käiks, see asjaolu ilmselt pigem kurvastab. Millised on siis raamatukogutöötaja suurimad rõõmud tänasel päeval? Urve vastus on klassikaline tõde: “Puhas rõõm on sellest, kui uusi lugejaid juurde tuleb. Samuti see, kui lapsed tahavad lugeda.”

Eiklas on kohe-kohe valmimas uus seltsimaja, kus raamatukogugi saab endale suurema ruumi ning sellega kaasnevad võimalused üht-teist korraldada.

Vaadates tagasi 30 aasta tagusele ajale, siis mida võiks välja tuua suuremate erinevustena raamatukogu töös, võrreldes tookordset aega praegusega? “Varem oli lugejaid palju ja raamatuid vähe,” mõtiskleb Urve. “Nüüd lisandub raamatuid palju, aga lugejate hulk pigem väheneb. Oma panuse sellesse on andnud ka e-raamatud ja arvuti vahendusel loetav kirjandus,” nendib Urve Pihl internetiajastu võidukäiku paberraamatu üle.

Urvel on lemmikraamat ka. See räägib armastusest ja hoolimisest, sügavatest tunnetest. “See on “Jane Eyre”,” ütleb Urve. Millised on Urve soovitusel aga need kolm raamatut, mis võiks olla igal endast lugupidaval eestlasel vähemalt korra elus läbi loetud? Urve vastab: “A. H. Tammsaare “Tõde ja õigus”, saarlastel Uustulndi teosed ja kindlasti vanim raamat, Piibel.”

Ühes sünnipäevasalmis on read: “Eluraamatul ei ole kordustrükki.” Kuidas juubilar selle mõttetera enda jaoks lahti mõtestab?

Urve soovitab elada nii, et ei oleks valus tühjalt elatud aastate pärast. Ja et lastel ja lastelastel oleks tore sind hea sõnaga meenutada.

Soovime Urvele head tervist ja jätkuvat energiat!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 1 082 korda, sh täna 1)