Toimetulekutoetus ei ole isegi näljapajuk mitte (5)

Neil päevil heliseb meedia uudisest, kuidas Albu vald keeldus seadusele viidates toimetulekutoetust eraldamast, sest täiskasvanud sügava puudega poega hooldava ema ja ta poja sissetulekud seda ei võimalda. Visa ema võttis kohtutee ette ja riigikohtus selgus, et juba aastaid kehtinud seadust tuleb muuta, sest toimetulekutoetuste eraldamine ei vasta tegelikule elukallidusele.

Kolmapäeva õhtul kommenteerisid juhtunut teleris ka riigiametnikud, kes väitsid, et seadust pole vaja muuta ja ka praegu on võimalik toetuse eraldamisel erandeid teha. Arvan, et need väited ajasid paljudel omavalitsusjuhtidel ja -ametnikel kopsu üle maksa. Teleris kõlas ametnike suust kõige ehtsam riiklik pooltõde või poolvale, et riik puhtaks pesta ja järjekordselt vibutada näppu omavalitsustele.

“Suur vend” näeb kõike

Selgitan toetuse eraldamise ära maakeeles, ilma peenutsemata, et iga inimene saaks aru, kuidas seda toimetulekutoetust eraldatakse. Täna käib see töö arvutiprogrammi abil, mis on koostatud sotsiaalministeeriumi tellimusel ja jaotatud omavalitsustele. Side on olemas ministeeriumi serveriga, seega näeb “suur vend” kõiki toetusi, mis eraldatakse.

Raha toetuste eraldamiseks annab riik omavalitsuste eelarvesse iga aasta algul ja sellega peavad linnad-vallad aasta lõpuni toime tulema. Ka jaotamise reeglid on kehtestanud riik, vallal jääb üle vaid taotleja esitatud sissetulekute ja eluasemekulude summad sisestada ja arvuti annab teada, kas toetust on võimalik saada ja kui on, siis kui suures summas. Ja kogu lugu.

Seda teleris ei räägitud, et iga väiksemgi rahasumma, mis raskustes peresse kusagilt tilgub, läheb tuluna arvele. Olgu tegemist imetillukese lastetoetuse või puudega inimese pensioniga. Toimetulekupiir ühe inimese kohta on kehtestatud just selline, et iga väiksemgi sent, mis perre veereb, kustutab toimetulekutoetuse saamise lootuse enamasti ära.

Jah, on olemas võimalus maksta riigi eraldatavast rahast ka täiendavat toimetulekutoetust, kui on mingi eriline olukord. Süsteem töötab aga nii, et kui maksad pidevalt täiendavaid toetusi, siis järgmisel aastal imed näppu, sest uue aasta eelarvesse eraldatakse toimetulekuks raha just nii palju, kui oled eelmisel aastal toimetulekutoetusteks maksnud. Kui oled tulnud inimestele vastu ja maksnud täiendavaid toetusi, siis selle võrra saad järgmisel aastal raha toimetulekutoetuste maksmiseks vähem. Isegi kui aasta lõpus selgub, et raha jääb pisut üle, siis seda jaotades tead juba ette, et uue aasta summa väheneb jaotatu võrra. Nokk kinni-saba lahti olukord.

Summad ajavad pigem nutma

Kui rääkida summadest, siis naerma need kedagi enam ei aja, pigem nutma. Kui tulud-kulud on kokku löödud, siis saab iga pere esimese liikme kohta 90 ja iga järgneva pereliikme kohta 72 eurot ja sellega peavad inimesed elama terve kuu. Sööma, pesema, juuksuris käima, telekat vaatama, tasuma telefoni- ja internetiarved, tegema hädapäraseid kulutusi transpordile, ostma ravimeid ja vajalikke riideid-jalatseid. Vajadusel otsima tööd, tasuma lasteaialaste või õpilaste arveid jne, jne. Täiesti uskumatu, aga on peresid, kes niiviisi elavadki. See aga riiki ei huvita.

Loomulikult on igal omavalitsusel ka oma sotsiaaltoetuste maksmise võimalused, kuid needki on piiratud. Kõik sotsiaalalal tegevad inimesed teavad, kuidas omavalitsuste sotsiaalkomisjoni istungitel otsitakse võimalusi nende abistamiseks, kes tõesti hädas on. Loomulikult need võimalused ka leitakse, eriti siis, kui tegu on perega, kus lapsed sirgumas.

Ministeeriumi ametniku suust kuuldus ka lootustandev lubadus, et juunikuu jooksul antakse omavalitsustele uued juhised, kuidas toimetulekutoetuste summasid erandjuhtudel kasutada. Ent erandjuhtum ei saa olla pere, kes vajab iga kuu täiendavat abi, sest pere ainuke töövõimeline inimene peab ööpäev läbi puudega inimest hooldama. Selliste perede toetamiseks on eraldi reegleid vaja, et ei kannataks omavalitsuste eelarvele toimetulekutoetusteks eraldatavad summad järgmistel aastatel. Millal see arusaam aga seaduseloomesse jõuab, on teadmata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 616 korda, sh täna 1)